Na chorvatské ostrovy je nejlepší se vydat na kole. Nejlepší období je podzim nebo jaro. Obě roční období mají své kouzlo. Na podzim je krajina sice vyprahlá, ale cesty a silničky lemují vinice obtěžkané šťavnatými hrozny. Jaro je plné barev a vůní.
Cyklistika mezi mrňavými vinicemi, kde vinaři láskyplně oprašují letošní úrodu, má své kouzlo.
Víno, fíky a granátová jablka
Některé malé vinice o velikosti vesnického dvorku jsou opuštěné. Celé generace vinařských rodin lopotně sbíraly kamení z černé hlíny a stavěly z něho zídky na okraji vinic. Jejich potomci ale odešli do měst.
V Chorvatsku volně v přírodě dozrávají fíky a granátová jablka, což dělá radost nejednomu znavenému a hladovému cyklistovi.
Podzimní prázdné pláže
K cykloturistice patří také posezení v útulných konobách (rodinných vinárnách), kde se podává domácí víno i jiné lahodné moky. K jídlu bývá pršut (šunka), mořské plody a občas i skopové maso na rožni.
Když vystoupáme na vrcholky přímořských pohoří a přehlédneme nedozírné moře s četnými ostrůvky, připadáme si hrozně malí.
Po celodenní jízdě na unaveného cyklistu čeká příjemné osvěžení v mořských vlnách. Pláže jsou opuštěné a člověk tu může v klidu poslouchat šumění vln.
VIDEO Cykloturistika na ostrovech v Chorvatsku
Jarní krajina ve žlutém hávu
Jarní krajina je úplně jiná. Všechno je živé a svěží. Vinice zatím úrodu jen slibují, zato všude je spousta barev a vůní. Oči přecházejí pod záplavou žlutých květů čilimníků. Jindy trávu doslova prorůstají stovky vlčích máků se spoustou rudých květů.
Člověk stěží uvěří, že květiny a keře nejlépe rostou v místech, kudy dříve prošel požár a spálil vše živé na prach. Nádherné pohledy donutí na chvíli se zastavit a nechat barvy na sebe působit.
Koupání na jaře je studenější, nicméně smočit se lze.
Fialový ostrov Hvar
Lidé jezdí na kolech a vnímají krajinu, stavby, památky. Málokdy si ale ze svých cest zapamatují vůně, barvy a zvuky. Tady je to ale jinak.
Na jaře jsem projela několik ostrovů. Hvar byl nejbarevnější. Kromě rudých vlčích máků a žlutých čilimníků tu kvetla všudypřítomná fialová šalvěj. Červen tu je vůbec ve znamení fialové, protože hned po šalvěji rozkvétají rozsáhlé porosty levandule a ostrov sytě provoní.
Na ostrově Brač mě cestou na nejvyšší vrchol Vidovu Goru zaujal borovicový les oživlý silným zpěvem ptactva. Na ostrovech je takový les neobvyklý. V přístavu Milna se v podvečer překřikovaly jiřičky hnízdící pod střechami domů.
Růže z Jericha na Visu
Dodnes si vybavuji, jak mě při noční procházce kamennými uličkami městečka Vis na stejnojmenném ostrově praštila do nosu silná vůně růží z Jericha a rozkvetlých jasmínů. Když padají na zem zralé citrony, jejich vůně se tlačí starodávnými úzkými uličkami.
Na ostrovech čas plyne daleko pomaleji než v hektickém velkoměstě. Jejich krásu cyklista vnímá všemi smysly. Určitě stojí za to si ji užít dokud je čas. Ještě než přijde studená a větrná zima.
CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Českému triatlonu vládnou ženy. V tradiční anketě Král triatlonu, která oceňuje nejlepší sportovce sezony, zvítězila olympionička Petra Kuříková, druhé místo obsadila Tereza Zimovjanová a třetí Aneta Grabmüller.
Téměř čtyři stovky velkých i malých sportovců přilákal do Ski areálu Bílá v Beskydech tradiční cyklistický závod Bike Valachy. Vítězství si připsal Michael Zeťák, který o čtyři sekundy porazil druhého Matěje Průdka a o