V Praze osychají meze, zatímco na horách ještě sněží. Pražáci vytahují kola a vyrážejí do přírody. Projeli jsme oblíbený cyklistický revír na středním Botiči od Záběhlic do Hostivaře.
Zatím není ježdění na horském kole žádné lízání medu. Údolí Botiče je po celý rok normálně vlhké, natož teď! Jezdí se bahnem.
Na polních a lesních cestách v přírodním parku Trojmezí je bahna dost, ale není příliš hluboké. Bohužel dál přes pole k Záběhlicím nelze pokračovat, protože zde proběhla hluboká orba.
Stezky podél potoka v rezervaci Meandry Botiče jsou mokré, na pneumatikách zůstává lepivé bahýnko a místy ještě můžeme uklouznout na zamrzlé kaluži. Zvláště nepříjemná je panelová cesta pod Toulcovým dvorem. Bahno na pevný podklad nanesli dřevorubci, kteří čistí břehy Botiče od náletových dřevin.
Stará Hostivař je díky loňské opravě chodníčku těsně nad vodou mezi Kozinovým náměstím a Selským dvorem dobře průjezdná. To se však nedá říci o pokračování přes podmáčenou louku k jezu Rybí přechod. Tam se brodíme loužemi.
VIDEO Předjaří u Botiče na horském kole
Cyklostezka podél Hostivařské přehrady je zajímavá, protože hladina je ještě pokrytá silnou vrstou ledu. Cyklostezka je však už suchá, a tak je zde plno jako skoro vždy - míjejí se tu pěší výletníci, rodinky s dětmi, běžci, koloběžkáři a cyklisté.
Po zpevněných parkových cestách v Hostivařském lesoparku se dá už jezdit bez problémů. Jen je potřeba dávat pozor v zastíněných úsecích, protože někde ještě odolávají jarnímu počasí zbytky ledu. V každém případě se vyplatí používat blatníky. Cyklistické a běžecké stezky ukryté v lese jsou stále hodně měkké a mokré. Dá se po nich jet, ale s notnou dávkou opatrnosti, protože není jasné, co nás čeká za každou prudší zatáčkou nebo horizontem. Příjemné jsou úseky, které už osychají díky pročištěnému lesu, na čemž tady pracují několik let dřevorubci Lesů hlavního města Prahy.
Bikepark Hostík už hostí nejnadšenější freeridery, ale poježdění a polety tady ještě nejsou nic moc hezkého ani bezpečného. Traily jsou rozbahněné a pneumatiky na nich moc nedrží, skoky jsou mokré a brzdění po dopadech nejisté. Vzhledem k tomu, že se jezdí v hustém lese, není zdejší bikování zatím bez rizika.
Na konec jsme si nechali Zoufalíkovu cyklostezku. Místní starosta Bohumil Zoufalík (vyhozený z ODS) s místní senátorkou Ivanou Cabrnochovou (Zelená za peníze ČSSD) dlouho plánovali cyklostezku napojenou na celoměstskou síť, aby mohli lidé jezdit z Hostivaře do práce přes Záběhlice a Nusle až do centra metropole. Když ji slavnostně otevřeli, ukázalo se, že jenom nechali nalít asfalt na pár set metrů cesty v okolí Hamerského rybníka, kde má komerční zájmy sportoviště Hamrsport.
Teď po zimě se dá páteřní cyklostezka projet jen na horském kole s hrubými pneumatikami. A ještě k tomu potřebujeme odhodlání, že se ušpiníme jako prasata, možná i padneme po hlavě do bláta.
Česko má svého historicky prvního mistra světa v klasickém Ironmanu. Stal se jím paratriatlonista Jan Tománek, který ovládl Ironman World Championship Kona na Havaji. Sedmatřicetiletý český reprezentant opanoval nejtěžší triatlonový závod
Českému triatlonu vládnou ženy. V tradiční anketě Král triatlonu, která oceňuje nejlepší sportovce sezony, zvítězila olympionička Petra Kuříková, druhé místo obsadila Tereza Zimovjanová a třetí Aneta Grabmüller.
FOOTBIKE GUIDE Dvacet kilometrů po cyklostezkách a vedlejších silnicích, většinou mírně s kopce nebo po rovině. Podzimní přírodou. To je sen každého koloběžkáře. Svezli jsme se podél Knovízského potoka ze Slaného do