Létající kola v Praze

Létající kola v Praze
SDÍLEJ:
Minulý víkend se konalo mistrovství světa chlapců a dívek na létajícíh kolech pod jménem BMX Freestyle Praha 2005. Přinášíme fotogaleri a shrnutí atmosféry celého závodu.

2. června

Ve znamení kvalifikace

Mistrovství světa Freestyle BMX otevřelo brány Praha 2. června 2005. Na pražském ostrově Štvanice vyrosl streetový park světových parametrů plný nejrůznějších překážek následujících nejmodernější trendy v disciplíně street style, obří hliněné skoky pro další z disciplín dirt jump, plocha pro flatland a moderní minirampa. Překážka pro královskou disciplínu, obří rampa, vyroste v následujících dnech na centrálním tenisovém dvorci.

Od středečního rána je celý areál otevřený jezdcům pro trénink. Již od brzkých ranních hodin tak mohli diváci, kteří měli ve středu vstup do celého areálu zdarma, sledovat velké množství jezdců nejen z České republiky, ale i ze zahraničí při tréninku v disciplínách street style, dirt jump, flatland a mini rampa. V průběhu dne bylo k vidění nepřeberné množství jednoduchých, ale i obtížných triků na všech typech překážek v podání jezdců všech výkonnostních skupin.

3. června

Publikum i jezdci se zahřívají

Druhý den se nesl ve znamení kvalifikací v disciplínách street, mini rampa a flatland. Kromě kvalifikačních jízd ve zmíněných disciplínách proběhl i trénink v disciplíně dirt jump a ve vertikální rampě, která nově vyrostla na štvanickém centrálním tenisovém dvorci. První kvalifikace byla naplánována na jedenáctou hodinu a o dvanáct postupových míst se v ní mezi sebou v disciplíně street style utkalo celkem 74 jezdců kategorie expert, která je určena pro začínající jezdce. V těžké mezinárodní konkurenci měla své zastoupení i Česká republika, kterou reprezentovalo celkem 21 jezdců. Každý z jezdců měl k dispozici jednu minutu, aby předvedl v parku to nejlepší z repertoáru svých triků. Dvanáctku finalistů následně vybírala pětičlenná mezinárodní porota, kterou nejvíce zaujal maďarský jezdec Josa Daniel se svými čistými a stylovými jízdami. Nejlepší z Čechů Petr Papoušek se umístil jako jediný na postupovém devátém místě.

Z parku se pozornost většiny diváků přesunula ve dvě hodiny odpoledne na mini rampu, ve které právě v tuto dobu začínala kvalifikace kategorie masters. V této kategorii se pravidelně představují pokročilí jezdci, kteří ale svou výkonností nedosahují úrovně profesionálních závodníků. Do kvalifikace masters v mini rampě nastoupilo pouze devět jezdců, mezi nimiž na konečném pátém místě figuroval i zástupce českých barev Jiří Rous. Porotu ohromil precizními jízdami plnými čistě provedených triků mladičký anglický jezdec Mike Miller a po právu postoupil z první pozice. Pro úplnost je nutné zmínit, že kvalifikace se jela systémem, ve kterém měl každý z jezdců k dispozici dvakrát jednu minutu na předvedení svého umu.

Jen několik kroků od mini rampy se nachází plocha pro disciplínu flatland, kde se od čtyř hodin odpoledne rozběhla kvalifikace kategorie expert. Celkem se před bouřlivou diváckou kulisou představilo 51 jezdců, mezi nimiž nechybělo ani 17 zástupců domácí flatlandové scény. Maďarský jezdec Norbert Kiss se stal vítězem této kvalifikace. Mezi dvanáctkou finalistů nebude chybět ani Michal Dufek, coby jediný zástupce českého flatlandu ve finálových jízdách kategorie expert. Vrcholem čtvrtečního programu byla kvalifikace kategorie pro mini rampu. Ve dvouminutových jízdách se zde od šesti hodin představili porotě a především k prasknutí zaplněné tribuně nejlepší profesionální jezdci z celého světa, aby se mezi sebou utkali o dvanáct postupových míst. Na startovní listině figurovala jména jako Ben Hennon, Taj Mihalich, živoucí legenda freestyle BMX Dave Osato, Sergio Layos, nebo prezident Mezinárodní Asociace Freestyle BMX Jay Miron.

Jezdci byli rozděleni do tří skupin. S pokračujícími jízdami se stále více stupňovala úroveň jízd a především gradovala atmosféra mezi diváky na tribuně i v okolí mini rampy. Diváci odměňovali hlasitým aplausem téměř neuvěřitelné triky, které jezdci na mini rampě předváděli. Za všechny zmíníme například back flip (salto) v podání Luke Finka, nebo nejrůznější rotace v podání těměř všech jezdců. Nejvíce ve vyrovnané konkurenci porotu zaujal americký jezdec Wade Morgan, který za sebou s těsným bodovým odstupem zanechal Alistaira Whittona a třetího Koji Crafta. Bohužel v kvalifikaci kategorie pro v mini rampě chyběl domácí zástupce.

4. června

Vertikální rampa

Třetí den na Nokia BMX Freestyle Worlds 05 se nesl v duchu posledních kvalifikací. Vrcholem dne měl být kompletní závod ve vertikální rampě, která vyrostla na centrálním tenisovém dvorci. Začněme ale chornoligicky. Páteční dění otevřela kvalifikace kategorie masters v disciplíně street v jedenáct hodin. Do jízd se přihlásilo celkem 61 jezdců, kteří byli rozděleni do skupin po patnácti a každý měl k dispozici jednu minutu na předvedení své jízdy. Hned v úvodu se představil veterán a legenda českého streetového ježdění Viktor Plas, aby rozpálil zaplněné tribuny do běla.

Kvalifikaci i přes velký ohlas, který sklízeli čeští jezdci u diváků ovládl anglický jezdec Mike Miller se svým čistým až laxně vyhlížejícím stylem. Z českých jezdců se do finálové dvanáctky probojovala dvojice ve složení Kamil Feifer a Jan Martínek. Dalším bodem v programu pátečních kvalifikací byla kvalifikace kategorie expert v Braun Cruzer mini rampě do které nastoupilo celkem 21 jezdců mezi nimiž měla česká republika sedmičlené zastoupení. V první skupině jezdců se do Braun Cruzer mini rampy vrhli dva čeští zástupci Dušan Fedoročko a Pavel Fendrych. V další skupině mohli diváci vidět mimo jiné Tomáše Řandu, který se navzdory výbornému výkonu do finále neprobojoval. Naopak větší štěstí měl Petr Papoušek, jež si svou jízdou zajistil poslední postupovou příčku.

Nejvíce porotu ohromil a z prvního místa do finále postupuje belgičan Timmi Van Belle který zaujal tailwhipem do manualu, aneb česky obhoz odjetý po zadním kole a dalšími poměrně náročnými triky. Od mini rampy jsme se několika kroky přesunuli k flat area, kde se na rozpálené dřevěné ploše krátce po druhé hodině sešlo celkem 25 jezdců kategorie masters ze všech koutů světa mezi nimiž nechyběla ani čtyři česká želízka v ohni. V každé ze dvou skupin měli jezdci po dvou minutách na své jízdy. V uvolněné atmosféře před zhruba stovkou diváků opanoval rozpálenou plochu švýcar Stefan Loeser. Nejlepší z domácích jezdců Milan Haspeklo vyjel v těžké konkurenci pěkné desáté místo a postupuje do finálové dvanáctky.

Ve čtyři hodiny odpolene se rozjel pomyslný vrchol kvalifikačních jízd – kvalifikace profesionálních jezdců v disciplíně street style, do které nastoupilo nakonec padesát jezdců. Opět byli rozdělení do skupin po patnácti a každému byla dána k dispozici jedna minuta. Mezi nejlepšími z nejlepších se na špičku výsledkové listiny prosadil Wade Morgan. Těsným bodovým rozdílem za Morganem se umístil Alistair Whitton a na třetím místě Sergio Layos. Ve finále se můžeme těšit na vyrovnané jízdy dvanácti nejlepších světových jezdců, kteří zcela jistě nenechají nikoho na pochybách o svých kvalitách.

Vrcholem pátečního programu byl závod ve vertikální rampě v unikátním prostředí centrálního tenisového dvorce. Vzhledem k malému počtu přihlášených jezdců, do této bezesporu nejobtížnější disciplíny freestyle bmx byly sloučeny kategorie expert a masters ve kterých dohromady jelo osm jezdců přímo ve finále. Česká republika měla ve finále vertikální rampy v kategoriích expert a masters padesátiprocentní účast. Ve dvou jedno minutových kolech se nejvíce blýskl před porotou finský jezdec Tuomo Ilmonen, který byl na konec vyhlášen coby jediný účastník kategorie masters a odnesl si trofej za první místo. V kategorie expert zvítětil český jezdec Jan Jílek.

Následovalo finále kategorie pro. Jak vyplývá z názvu, viděli diváci ve vertikální rampě ty nejlepší světové jezdce mezi kterými dominoval Simon Tabron otočkami o 540 stupňů ve velké výšce nad hranou obří 3,8 metru vysoké rampy. Trofej za druhé místo si odvezl Eduardo Terreros a třetí místo vyjel Koji Craft.

5. června

Street - finále všech finále

Po hodinovém tréninku finálové dvanáctky, která byla nabušená jmény dobře známými z bikových videí se rozběhlo v šest hodin večer před, k prasknutí naplněnými tribunami finále pros ve streetu. Dvanáct jezdců bylo rozděleno do třech „heatů“ po čtyřech. V prvním „heatu“ se představila partička ve složení Tobias Wicke, Dave Osato, Kye Forte a Hannu Cools. Jak se dalo očekávat, diktát ve finále byl víc než brutální. Pánové začali sázet jednu 360 za druhou občas proložené tailwhipy a jinými pekly. Tobias Wicke vyslal back flip přes spinu, nebo double tailwhip. Osato zkusil 720 přes spinu a Cools se rozjel nejdřív v manuálu po wallridu odspoda, aby posléze začal naskakovat na velký wallride z banku do manuálu…

Další heat ovládli pánové Brian Kachinsky, Luke Fink, John Heaton a Ruben Alcantra. Mr. Kachinsky hned v první jízdě vyslal 360 přes kozu. Následoval Finkův brutální no foot can can transfer, nebo 360 přes kozu doplněná o barspin. Peklo. Heaton kontroval vysokými wallridy a Alcantra sérií mezi rádiusy… Na to opět odpověděl Fink točkami o 540, opposite ice pickem, nebo hand plant 360. John Heaton to ještě pro jistotu otočil přes hlavu flairem a Alcantra vyzkoušel ice pick na zatočeném wall ridu… Úplně na konec se John Heato začal pokoušet o transfer 180 ze spiny do banku a když ho na pátý pokus ustál, přidal zkusil přidat ještě bar spin… ¨

Do posledního heatu nastoupila skupina ve složení Sergo Layos, Alistair Whitton, Ben Hennon a Morgan Wade. A začalo bezpochyby největší peklo dne. Layos začal wall ridem do brutálního turdownu a 180 přes spinu. Alistair ale ještě přitvrdil a transferoval přes roh parku s točkou o 360, handplantem a backflipem. Morgan vytáhl z arzenálu wall ride do whipu a John Hennon dal dlouhej transfer whip. O tom, co tahle partička předváděla jsou popsané čtyři stránky poznámek, takže už jenom to nej…

Bezesporu největším bezmozkem den může být vyhlášen Ben Hennon, který už před stojící a totálně šílící tribunou na několik pokusů téměř ustál neuvěřitelný flip whip přes kozu, přičemž se neskutečně dobíjel. Na tohle odpověděl Sergio Layos šíleným transferem tailwhip kamsi za wallride a úplně nejvíc nakonec Morgan Wade – nejdřív dal strašlivě vysoký polet table těsně pod střechu a nakonec začal zkoušet wall ride do flairu, přičemž tribuny totálně šílely… Tuhle věc zkoušel ještě snad třicetkrát po skončení celého závodu. Nakonec už byl vyhlášen jen Oakley best trick, který vyhrál Sergo Layos za svůj brutální transfer, a pak hned finále streetu, které vyhrál Morgan Wade před Alistairem Whittonem a Sergem Layosem. A to je z letošních BMX Freestyle Worlds 05 vše.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

omg
tyto vaše levné dopravní prostředky se pohybují v řádech desítek tisíc korun...
  • Autor Pája
  • Datum a čas 31.1.2006 16:55
Reaguj
bóže muj
nic proti vopičárnám, které ona rebelantská mládež na zpitvořených levných dopravních prostředcích provádí, leč, táži se, zdali se milí závodníci a publikum nemůžou zhulit o fous víc aby jim nemusela náladu zvedat dunivá hudba útočící na celé okolí argesivními kilowaty basů. vlak brzdící na negrelliho viaduktu se v tom srovnání jeví jarním vánkem a švitořením zpěvného ptactva.velmi podobně včera na letné, celá pláň duněla, že až na hračanské nebylo slyšet vlastního slova.
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 17.6.2005 12:03
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Silniční cyklisté, jejich týmy a samozřejmě také fanoušci závodění na kole používají slang. Speciální slova, výrazy a termíny zrychlují dorozumění a zároveň utužují silničářskou komunitu.... celý článek

Česká a slovenská stopa na Tour de France

22 týmů na Tour de France

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

STELVIO Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Cyklojízda z Prahy do Karlových Varů jako pocta tradičnímu závodu

Cyklojízda z Prahy do Karlových Varů jako pocta tradičnímu závodu

Každoroční cyklojízdu z Prahy do Karlových Varů u příležitosti zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary úspořádala česká cyklistická značka Festka. Vzdává hold klasickému cyklistickému závodu s nejdelší tradicí v Česku. Letos účastníci vzpomněli na
111 let Tour de France je speciální ročník

111 let Tour de France je speciální ročník

Tour de France nekončí pod Vítězným obloukem! Stará dáma letos poprvé v historii nedojede do Paříže, cyklisté nepodjedou Vítězným oblouk, neprojedou skrze galerii Pompidou a nezasprintují na Elysejských polích.
Triatlon Valachy man: brutální trať, těžká na ruce i nohy

Triatlon Valachy man: brutální trať, těžká na ruce i nohy

Šest stovek sportovců všeho věku se utkalo u vodní nádrže Bystřička v Beskydech při tradičním triatlonu Valachy man. Jedna z jeho závodních kategorií byla letos součástí českého i evropského poháru XTERRA, což k Bystřičce vedle
Cyklistická sezóna jako žádná jiná. Před olympiádou se pojede mužská i ženská Tour de France

Cyklistická sezóna jako žádná jiná. Před olympiádou se pojede mužská i ženská Tour de France

Největší cyklistická Grand Tour startuje již tuto sobotu. Warner Bros. Discovery pro diváky připravila komplexní programové schéma, ve kterém nebude chybět ani minuta z letošní Tour de France, která startuje tradičně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
Klínovec Boží Dar Silniční kola 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 10.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Gránická 70 Znojmo, Gránice Cyklistická závod do vrchu 18.8.

Diskuse

this content Charlescoort, 22.7.2024 18:05, 9 příspěvků
Continued Jessiekiz, 22.7.2024 17:57, 9 příspěvků
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38