České středohoří je už bez sněhu a nastal tedy čas pěších výletů do okolí Milešovky. Nejlákavější cíle nabízejí hrdé hrady na vysokých kopcích.
Díra na konci světa
Za základnu k výletům po dalekých rozhledech a za středověkou historií lze zvolit například vesnici Sutom nedaleko Lovosic.
Proč? Je to díra na konci světa. Nejezdí sem vlak a autobus sem zajíždí jen ve všední dny. Zároveň je to ovšem malebná ves v koutě pod majestátní Milešovkou, kde najdete penzion přebudovaný ze staré fary, nebo aspoň parkoviště.
Popsané trasy jsou určeny především pro pěší turisty, ale jsou sjízdné také na horském kole. Teď na jaře je ovšem nutné počítat s bahnitým terénem a mokrými kořeny či kamenitými úseky.
Hazmburk
Pozoruhodnosti po cestě: Teplá – železitý pramen u kapličky, Třebenice – Muzeum českého granátu, hrad Hazmburk – vyhlídková věž, Libochovice - barokní zámek a zahrada.
Cyklisté 35 km: Sutom (parkoviště a penzion) - Skalka - Teplá – Třebenice -Chodovlice – Klapý – Hazmburk - Klapý – Lkáň – Dlažkovice – Podsedice – Vlastislav – Sutom. Jedná se o lehkou cyklistickou túra po vedlejších silnicích. Náročný je pouze výjezd s kolem až na hrad, který většina cyklistů vytlačí.
Pěší 22 km: lesem do Třebenic - Chodovlice - Sedlec - Hazmburk - stejnou cestou zpět.
Košťálov
Pozoruhodnosti po cestě: Teplá - železitý pramen, Třebenice – Muzeum českého granátu
Pěší 12 km: Sutom – Koštálov – Třebenice - Teplá – Dřínek – věž a zámek Vlastislav – Sutom.
Ze středu obce Sutom od křížku se podle ukazatele vydáme silničkou k lesu se závorou, kterou obejdeme, a po 200 m stále po silnici narazíme na žlutou značku, po které jdme stále rovně do mírného kopce, až dorazíme do sedla pod Košťálovem. U informace o přírodních zajímavostech si nevšímejme alibistických cedulí, které jsou výsledkem sporu mezi novými majiteli a městem Třebenice, a bez problémů vystoupíme po žluté tvarové značce ke zřícenině hradu na vrcholu.
Skalka a Ostrý
Pozoruhodnosti po cestě: romantický hřbitov u Sutomi
Pěší 11 km: Sutom - zámek Skalka – Kocourov - hrad Ostrý – Březno – Sutomi
Při návratu z hradu Ostrý pozor na ostrou změnu směru. Pokračujeme jihovýchodním směrem po modré značce 2,3 km do vsi Březno, odkud se jde po málo frekventované silnici doprava, již bez značky 2,5 km na Sutom. Uvítá nás kostel a zvonice svatého Petra a Pavla naposledy přestavěn v roce 1720. Půl kilometru před Sutomí u mohutného kaštanu na levé straně silnice vede cesta dolů na opuštěný venkovský hřbitov s hrobkami šlechtického rodu Schönbornů.
Na Sutomi Karel Hynek Mácha také byl a do deníku si nakreslil Skalku z kopce zvaného Holáček. Ostrý o kus dál tehdy nazýval Wostrey. Pokud se chceme podívat na krajinu jeho očima, jdeme po cestě za kostelem vzhůru a nad domkem v křoví doprava je stezka na tento dosud nezalesněný Holý vrch. Stojí za to vystoupit na jeho temeno za vynikajícím výhledem na údolí Modly, na věž bývalého hradu Skalka a na okolní sopečné kužele Plešivec, Oltářík, trojvrcholovou Solanskou horu, Hradišťany, Lipskou horu s charakteristickou siluetou ostrého zobanu.
Radobýl
Pozoruhodnosti po cestě: Žernoseky - vinice a vinné sklepy, Žalhostice - jezero
Pěší 17 km: Sutom - Boreč - Režný Újezd - Bílinka - Opárno – Malé Žernoseky - přívoz Velké Žernoseky – Radobýl - lom pod Radobýlem – jezero Žalhostice – vlakem do Lovosic a odtud autobusem do Sutomi, o víkendu jedeme vlakem jen do Třebenic-města a pěšky se vracíme čtyři kilometry po zelené značce do Sutomi.
Na Radobýlu se zastavil Karekl Hynek Mácha na podzim roku 1836. Zde už kreslit nestihl, nedopsal ani báseň, kterou našli z toho dne zmuchlanou v kapse jeho pláště. Kříž na vrcholu je postaven na jeho počest.