Tady nedávají dobrou noc ani lišky

Tady nedávají dobrou noc ani lišky
Starý opuštěný traktor ve Vysočanech v Českém lese.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Tak opuštěný kraj, aby člověk pohledal. Dříve hustě obydlená oblast mezi Mariánskými Lázněmi a klášterem Teplá dnes poskytuje depresivní pohled na opuštěné vesnice, zarůstající pole a zplanělé sady. Pojeďme se podívat do Výškovic a Vysočan.

Tady nedávají dobrou noc ani lišky
Statek Engelberta Weigla ve Výškovicích.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doprava: Vlakem po trati Mariánské Lázně - Karlovy Vary.
Trasa: Z Ovesných Kladrub pěšky po silnici na jihozápad mezi poli a loukami do Vysočan, po polní cestě přes údolí a terénní hřbet na jihozápad do Výškovic, po silničce do údolí Kosového potoka, Lazurový vrch, terénem po zelené značce do Martinova a po silnici do Mariánských Lázní. Z Mrázova na kole po cyklostrase 2069. 
Délka trasy: cca 20 km
Doporučené kolo: horské kolo

Kraj na západním okraji Čech, jehož centrem jsou kdysi výstavné Ovesné Kladruby, je pro nezasvěcené nezajímavý.

Živořící a zaniklé

Pár živořících vesnic v Českém lese může s velkou nadějí na úspěch soupeřit v zanedbanosti se středočeskými obcemi. Místo hospod, krámů a cukráren v nich fungují stánky nebo konzumy. Autobus sem zajíždí jen párkrát a to ještě jen v pracovní dny, železnice je daleko. Práce tu skoro žádná není.

Většina menších vesnic v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století vymřela. Potom byla postupně vymazána z katastrálních a později i turistických map.

Proč to všechno? Objasňuje to jediná věta: Jsme v Sudetech. Nejprve odtud vyhnali Němci pár Čechů, kteří tu žili. Poté se tudy převalila druhá světová válka a po ní Češi vyhnali starousedlíky Němce. Noví dosídlenci z nehostinných míst postupně utekli a staří vymřeli.

Vysočany vymřely

Chcete zažít na vlastní kůži všechen ten zmar? Podívejte se s námi do Výškovic a Vysočan. Sedněte na horské kolo, nebo pojďte pěšky. Délka trasy je okolo dvaceti kilometrů, přesně to zjistíte na cyklocomputeru až podle toho, jak budete bloudit. Turistické značku tudy nevedou.

Lokálkou se necháme přivézt do Ovesných Kladrub, rychle jimi projedeme a vyšplháme se rozbitou okreskou do kopce mezi pastvinami na rozcestí Na Skalce. Jedeme po lepším povrchu doprava a až nebude kam jet dál, jsme ve Vysočanech.

Původně vzkvétající obec poznáme podle honosného hospodářského sídla, několika rybníčků, množství chalup a sítě pečlivě udržovaných komunikací. Vše ovšem v ruinách, zarůstající křovím a stromovím. Nebydlí tu jediný člověk.

Statek odsouzený k zániku

Topograficko-statistický slovník z roku 1870 uvádí u dnes zpustlých Vysočan (Wischezahn) 18 domů a 106 německých obyvatel. O osm let později vyšla Tepelská vlastivěda, která registruje 16 domů, 101 obyvatel, katastr 261,8 ha, 7 koní, 122 krav, 217 ovcí, 17 sviní a 9 včelstev.

Autor tohoto článku si myslí, že Vysočany nelze zachránit. Turistická průvodkyně z Mariánských Lázní Libuše Vernazzová tvrdí, že jeho stav statku byl před privatizací dostatečný k případné rekonstrukci, ale poté, co se soukromý majitel o objekt mnoho let nestaral, je samovolná demolice jen otázkou času.

Renomovaný server Lidová architektura se o vysočanském statku zmiňuje velmi optimisticky: "Doporučené využití: k bydlení, pro služby cestovního ruchu a k drobnému podnikání. Vlastník: fyzická osoba. Charakteristika stavu a využití: Objekt má poškozené klenby a střešní plášť. Je nutná celková obnova. Usedlost je bez využití. Odhad nákladů na obnovu: 12 mil. Kč."

Český les. Zaniklé obce Výškovice a Vysočany.

Bohaté Výškovice

Popojedeme po pastvinách o pár kilometrů dál a ocitneme se ve Výškovicích. Kdysi výstavná obec, která měla na svém katastru několik lomů na vápenec, stavební kámen a ozdobný diorit, šest rybníčků a vlastní školu, je dnes zarostlá bolševníkem. Naději představuje už jen Weiglův statek, který se snaží zachránit tachovská partnerská dvojice dělící svůj čas na práci v zaměstnání a práci na údržbě statku. Statek byl ve vsi nejdůležitější, a proto nesl číslo popisné dvě hned po faře.

 

 

Starobylá obec Výškovice byla založena Výškovci, kteří sídlili na nedaleké Lazurové hoře od 11. století. První zmínky o ní pocházejí z roku 1273, kdy vesnici koupil Tepelský klášter, a podle názvu i jeho německé mutace Wischkowitz lze usuzovat, že se jednalo o slovanské osídlení. Po třicetileté válce tu ovšem sídlili již jen Němci. Obec zanikla oficiálně v roce 1974, ale fakticky se vylidnila již v průběhu šedesátých let minulého století.

Tepelská vlastivěda z roku 1878 o Výškovicích uvádí: "28 domů, 166 obyvatel, jednotřídní škola, 1 kaple, 3 významnější vápencové lomy, které dodávají výborné stavební vápno, které se pálí v několika pecích. 18 analfabetů ve vsi, 3 koně, 170 kusů hovězího dobytka, 4 kozy, 294 ovcí, 30 sviní, 20 včelstev při rozloze katastru 445 hektarů."

Ve vsi se nacházelo osm dvorů. Už na konci 18. století se těžil minerál lazurit na výrobu ultramarinové barvy, namodralý mramor na Lazurovém vrchu a obyčejný vápenec v lomu u Bukového lesa. Později přibyl dioritový kamenolom. Obec vlastnila také malou cihelnu.

Po druhé světové válce ve třiatřiceti domech žilo 170 německých obyvatel. Odsunuti byli roku 1947 a na jejich místo přijeli lidé z celého Československa. Dlouho ovšem nevydrželi. Téměř všichni se vystěhovali, když padlo rozhodnutí, že obec nebude elektrifikována.

Konec čtyřicátých let ve Výškovicích ukazuje Ves v pohraničí, který se zde natáčel. Snímek, v němž hráli Jan Pivec, Bohuš Záhorský a Rudolf Hrušínský, je posledním dokladem, jak vesnice vypadala. Film popisuje z komunistického pohledu osídlení německých Sudet českými přistěhovalci.

Ukradený Goethe

Přesto jsou ve Výškovicích památky, které je stojí za návštěvu aspoň v jejich zpustlé podobě. Statek Engelberta Weigla pomalu dostává novou tvář. Tvoří ho kamenné a hrázděné obytné i hospodářské budovy. Před ním je nový rybníček.

Vztyčený mohutný kámen na bývalé křižovatce uprostřed obce nese název po německém básníkovi, vědci a politikovi J. W. Goethe, který obcí jednou projel v kočáře. Památník pochází z roku 1931 a upomínal kovovou bustou na událost 21. srpna 1821. Busta i deska s vysvětlujícím nápisem byly ukradeny po roce 1970.

Český les. Zaniklé obce Výškovice a Vysočany.

Za Goethovým pomníkem stojí barokní kaple Dobré rady Panny Marie z roku 1775. Dnes má propadlou střechu, narušené zdivo a vykradené vybavení.

Český les. Zaniklé obce Výškovice a Vysočany.

Nad kaplí se sklání dvousetletá Výškovická lípa. Je to největší strom v dalekém okolí. Je na ní ovšem vidět, že prožila nejednu bouři a že se o ní už dlouho nikdo nestará.

Stav Výškovic okolo roku 2020 lze vidět v retro filmu Bratři o útěku bratří Mašínů a Milana Pamera z komunistického Československa. Téměř zaniklá ves posloužila jako filmové bydliště rodiny Mašínů, kam byli vystěhováni z Prahy.

Bratři.

Hrad na Lazurové hoře

Z Výškovic sjedeme prudce dolů po silničce podél Výškovického potoka do údolí Kosího potoka. Nad námi se tyčí Lazurový vrch se zříceninou hradu Výškov. Jako první majitelé se roku 1251 uvádějí bratři Vyško a Vyšemír z Výškova. Z hradu dnes můžeme spatřit jen základy, protože byl opuštěný už po husitských válkách.

Od Lazurového vrchu se vydáme hlubokým zalesněným údolím nazpátek do Mariánských Lázní.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: jóó Sudety

Ale ano klidně a mám dalších 5 lidí ale kdo mě dá pozemek na výstavbu ???

Reaguj
Re: jóó Sudety
Mám jen krátkou poznámku.Tak pojďte lidi ze středu čech,třeba vy pražáci,pojďte zabydlet pohraničí.
  • Autor Vlasta
  • Datum a čas 10.11.2009 22:26
Reaguj
jenom pozor na elektrický ohradník
Pěkný článek. Ta místa jsem sám navštívil mnohokrát. Na kole i pěšky a mohu každému doporučit, ať udělá to samé. Jenom pro doplnění informací případným dalším návštěvníkům: pozor na elektrický a ostnatý drát! Nádeníci komoušů, kteří si zmíněné území zprivatizovali a nyní v něm těží dotace, obehnali louky a pastviny plotem pro dobytek. Noví páni tohoto kraje a jejich sezóní dělníci ten drát dokážou napnout na neuvěřitelných místech. Sami se krajinou pohybují v třítunových džípech, jejich chasa v zemědělských velkostrojích a traktorech. Tam, kde čtvrt tisícitletí byla cesta pro poutníky dnes může být újediště z mršin a shnilých brambor. Elektrický ohradník tak křižuje polní cesty, stezky a to co z nich zbylo na těch nejméně očekávbaných místech. Průchodem je opatřený jenom tam, kde džíp myslivců jede k posedu. Tenký drát, ani ten ostnatý, není příliš vidět. Pojedete li na kole, snadno ho přehlédnete. Takže bacha. Chce to sledovat tvar krajiny a pohybujete li se vyšší rychlostí, tak předvídat kde by ten ohradník mohl být.David
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 12.5.2008 15:05
Reaguj
A?
O co je depresivnejsi opustena vesnice nez obydlena?Podle me je to naopak. Priroda se jen vraci do mist kde driv byla. Krajina znovu oziva tvorstvem vyhnanym a nehezke pola a pozemky kravinu zvolna zarustaji keri a stromy. Navic kdyz si oprete kolo o opustene staveni, pojdete se, nejspis ho tam take najdete. Nevim proc Turek vubec breci.
  • Autor laco
  • Datum a čas 7.2.2006 09:40
Reaguj
Neplačte tu nad rozlitým mlékem...
...když tak chodíte a jezdíte kolem Lazurky, víte že máte pod nohama ohromný krásný štoly, který vykutali hornícu v 17.století. No a když dokutali, tak to zapíchli a šli o kopec dál kutat do Německa (nebo do Kutné hory). Prostě to jsou dějiny. A jeleni se tu procházejí už od Metternicha, vesnice vznikají a zanikají a jim to je jedno. Mimochodem, slyšeli jste někdy jelena troubit. Žiju tu 20 let, jsem taky náplava. Ale v těch štolách i na jelení říji jsem každej rok. Kdybyste někdy chtěli zažít tenhle kraj opravdu dohloubky, ozvěte se. W.G.
  • Autor W.G.
  • Datum a čas 7.10.2005 21:17
Reaguj
Re: odsun
Mně se líbí, jak při sebemenší zmínce o odsunu Němců se ozve vždy někdo s "příčinami a následky". Ono je ale třeba hledat ty příčiny již mnohem dříve, např. v nepovedené národnostní politice české vlády, která nahnala mnoho sudetských Němců na stranu Henleina.A ti další, kteří viděli hnědé nebezpečí, museli držet hubu a krok, stejně jako mnozí za komunistů. Muselo opravdu dojít k vyhnání všech? Kdyby ne, Sudety by vypadaly jinak
  • Autor Petr
  • Datum a čas 6.10.2005 14:25
Reaguj
odsun
Můj děda byl zase jako voják pohraniční roty u zabrání Slezska polákama po Mnichovu. K vypalovaní českejch vesnic, znásilňování ženskejch a mlácení chlapů a k přestřelkám docházelo každou noc. A to byli bratři slovani. V německým pohraničí to bylo nemlich stejný. Deník mýho dědy je k přečtení na www.vojenstvi.kvalitne.cz . Já jenom, že všechny následky mají svoje příčiny. Kdo chce srovnat krajinu ke který lidi mají po generace vztah a krajinu kde žijou jenomk náplavy ať si udělá vandr v Beskydech a v bejvalejch sudetech. Je to nebe a dudy. V sudetech po odsunu němců nevznik vztah ke krajině. Pomalu to začíná až dneska. Lidi totiž musí majetek vlastnit a pak k němu mají vztah. Ty státní statky, kdy všechno patřilo všem a nikomu a následný divoký privatizace to byl vážně pro krajinu a lidi v ní průšvih.
Reaguj
zanik sudet
Muj praotec byl osobne, jako vojenska ochrana pri odsunu nemcu po valce. Lide s plnymi vozy a domacim zvirectvem byli nuceni k odebrani jen 30 kg osobnich potreb, vozy s nabytkem perinami, koberci, truhlami byli odstranovany na kraj prikopu, aby nebyli prekazkou pri pozvolnem odsunu. Talire, nerezove pribory(tenkrat velke hodnoty pozn.), hodiny, celkove shrnuto vse co najdete u Vas doma, bylo volne pristupne a k okamzitemu odberu komukoliv, kdo byl pritomen. Proc to vse zaniklo? Proc dobytek rval bolesti a kravy umirali v krecich z nabitych vemen? Protoze nebyla lidska sila. Nebyli lide co by se o zver postarali, nebyl nikdo, kdo by kradl. Komunista se pokousel ozivit krajinu novymi pristehovalci.............. Nyni pripad rodiny co znam. Bratr se setrou dochazi z PARDUBIC nejsevernejsiho mesta Cech, od uradu je mu pridelena vila, plne vybavena a zarizena......... ale to je uz jiny pribeh. Pribeh zkazy a lidske hlouposti(jsem v praci, nemluvim sproste pozn. autora)
  • Autor milan
  • Datum a čas 5.10.2005 18:26
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.... celý článek

Cyklonovinky 2025

Průša vede cyklistický svaz

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Průša vede cyklistický svaz

Průša vede cyklistický svaz

David Průša byl zvolen prezidentem Českého svazu cyklistiky. 
Cyklonovinky 2025

Cyklonovinky 2025

LABSKÁ STEZKA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Dunaj 4x4. S malými dětmi na Dunajské stezce

Dunaj 4x4. S malými dětmi na Dunajské stezce

Na Dunajskou stezku se vydaly 4 děti ve 4 vozících se 4 maminami na 4 kolech. Jely jsme z Pasova do Vídně. Tátové nás dovezli na start na okraj města, pomohli naložit do vozíků vše
Šnobr vede Městem na kole

Šnobr vede Městem na kole

Šéfredaktorem magazínu Městem na kole se stává Martin Šnobr. Původně řadový redaktor vystřídal na vedoucí pozici Jiřího Motýla. Ten byl šéfredaktorem deset let po Vratislavu Fillerovi. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 6.-9.2. Turismus a karavaning 6.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 7.-9.2. 7.2.
DownMall Praha, Arkády Sjezd na horských kolech 8.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 1.-9.2. Lodě 9.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 9.-11.2. Cestovní ruch 9.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 10.-12.2. 10.2.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 15.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 19.-23.2. 19.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 19.-23.2. 19.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 19.-23.2. 19.2.

Diskuse

Программы и игры для Андр... Seamniguinuetep, 5.2.2025 9:56, 1 příspěvek
zelené řasy? Honza, 5.2.2025 8:29, 5 příspěvků
Seattle Limo RobertUncog, 5.2.2025 5:25, 120 příspěvků
zelené řasy? Lukas B., 3.2.2025 12:14, 5 příspěvků
zelené řasy? PK, 1.2.2025 22:34, 5 příspěvků
INU Honza, 1.2.2025 13:21, 1 příspěvek
zelené řasy? Honza, 1.2.2025 13:18, 5 příspěvků
INU Honza, 1.2.2025 13:13, 1 příspěvek
televize mi oživila mládí doku.pes, 31.1.2025 13:48, 3 příspěvky
INU Honza, 30.1.2025 14:04, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 5.2.2025 2:48
Filmové výlety do přírody Horydoly , 31.1.2025 9:33
Lysá hora 24 hodin Horydoly , 23.1.2025 2:24
Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25