Udržet fotoparát v suchu a čistotě je největší starost každého fotografa. Zvlášť u těžkých, objemných a drahých zrcadlovek je to těžké. Při outdoorových aktivitách můžete uložit foťák do bezpečného plastového kufru a smířit se s tím, že vám mnohé záběry uniknou, nebo ho nosit v příruční brašně ohrožené vodou i prachem. Ortlieb kombinuje výhody i nevýhody obou řešení.
Ortlieb je německý specialista na nepromokavé cyklistické vybavení. Oblíbené jsou především jeho brašny na kolo. V posledních letech vyrábí podobné vybavení i pro motocyklisty, milovníky koňské turistiky, pěší turisty a cestovatele.
Tělo, teleobjektiv a objektiv
Z produkce Ortlieb na českém trhu nás zaujala brašna Aqua Zoom na zrcadlovku s velkým objektivem.
Za 1790 korun jsme získali spolehlivou a praktickou ochranu na poloprofesionální i profesionální fotoaparáty běžné velikosti. Do brašny Ortlieb Aqua Zoom se vejde tělo s nasazeným teleobjektivem, jeden objektiv navíc a pár drobností, jako třeba akmulátor nebo bateriový balíček.
Rozměry brašny neumožňují vkládání opravdu velkých profesionálních teleobjektivů. Na ty jsou určený speciální brašny nebo kufry.
Brašna je ušitá z pevné a nepromokavé cordury. Je vyplněná pevnou pěnou, která chrání vzácný obsah před nárazem. Vše je uzavřeno pomocí speciálního plastového uzávěru, který vypadá jako zip, ale nemá zoubky, mezi kterými by mohla dovnitř proniknout voda.
Ortlieb statečně odolává nepřízni osudu
Půl roku intenzivního používání od jara do léta nezanechalo na Ortlieb Aqua Zoom žádné stopy. Vnější látka nemá škrábnutí ani odřeninu. Vnitřek sedí na svém místě. Plastový uzávěr nikdy nepropustil ani kapku vody.
Při tom jsme brašně i fotoaparátu uvnitř dávali zabrat! Díky jejímu špičatému tvaru jsme ji mohli vozit ve špičce kajaku například na Želivce, Mži a Sázavě. Doplavali jsme s ním i na Ostrov nad soutokem Vltavy se Sázavou, abychom se podívali na základy jednoho z nejstarších tuzemských klášterů. Brašna nám dobře posloužila i během skalního lezení například na Mařence, na jemném pískovci Hrubé Skály a při nácviku horolezecké záchrany v Divoké Šárce.
Fotoaparát nosíme na břiše
Praktickým doplňkem brašny Aqua Zoom jsou kšíry za 490 korun. Ortlieb je honosně nazývá Carrying system. Pokud je nemáte, jste odsouzeni brašnu s těžkým fotoaparátem nosit na popruhu přes rameno jako buzertaštičku.
Kšíry upnete přes záda a vepředu na prsa a břicho připnete brašnu. Máte volné ruce a zároveň dosáhnete na foťák v jednom okamžiku. Nic vám při tom nebrání hodit si na záda batoh jakékoliv velikosti. Takový způsob nošení fotoparátu se nám osvědčil při vícedenních túrách s velkým batohem na zádech.
Nepromokavou fotobrašnu Ortlieb Aqua Zoom i Ortlieb Carrying system lze koupit především v cyklistických prodejnách nebo internetových obchodech. Ceny jsou všude více méně stejné. My jsme ji pořídilli v pražském krámě Velorama.
Prohlédněte fotogalerii ORTLIEB AQUA ZOOM:
TEST HORYDOLY: Nepromokavá pouzdra na malou elektroniku
Česko má svého historicky prvního mistra světa v klasickém Ironmanu. Stal se jím paratriatlonista Jan Tománek, který ovládl Ironman World Championship Kona na Havaji. Sedmatřicetiletý český reprezentant opanoval nejtěžší triatlonový závod
Českému triatlonu vládnou ženy. V tradiční anketě Král triatlonu, která oceňuje nejlepší sportovce sezony, zvítězila olympionička Petra Kuříková, druhé místo obsadila Tereza Zimovjanová a třetí Aneta Grabmüller.
FOOTBIKE GUIDE Dvacet kilometrů po cyklostezkách a vedlejších silnicích, většinou mírně s kopce nebo po rovině. Podzimní přírodou. To je sen každého koloběžkáře. Svezli jsme se podél Knovízského potoka ze Slaného do