Síť jako past na kupce
Nejjednodušším typem takového nadzemního ubytování je pletená síť připomínající stejnojmenný rybářský nástroj. My jsme otestovali nylonový „mini-hammock“ od firmy Mil-Tec. V různých army-shopech vám budou tvrdit, že se jedná o armádní originál, a krmit vás pohádkovou kaší o tom, kterak ji američtí výsadkáři používají při svých nejnáročnějších misích a podobně. Nevěřte tomu. Nic z toho není pravda. Kdyby firma Mil-Tec někdy zásobovala takovýmto zbožím skutečnou armádu, muselo by být celé její vedení velmi brzo postaveno před válečný soud a zastřeleno za nehoráznou vlastizradu. Kvalita sítě neuspokojí ani nenáročného českého zahrádkáře na jeho misi mezi rybízem a kořenovou zeleninou.
Stejně jako u předchozího testu (vzpomínáte na firmu MFH International a její výrobek, který byl zralý na reklamaci po prvním použití?) i tady byl hlavní problém v použitých materiálech a způsobu zavěšení. Lanka sítě se na některých místech samovolně rozplétají, lana k ukotvení na stromy jsou krátká a nekvalitní, zakončení sítě se po několika použitích zcela trhá a nechává spáče v náruči temné noci zcela dezorientovaného po úderu do hlavy tupým předmětem (zemí). A to je jen několik „výhod“, na které bychom rádi upozornili. Jak říkal již Cimrman: „Nápad to byl dobrý, výsledky nebyly dobré“. Testovanou síť jsme vyřadili z prostředků aktivního čundringu a v současné době si s ní, po důkladném vyspravení, s velkým užitkem pohrávají na zahradě malé děti.
Naproti tomu kvalitní síť vám může být velmi dobrým společníkem. Kromě místa ku spaní či odpočinku vám v nouzi poskytne své služby třeba jako prodloužení tažného lana vašich saní, jako taška na odnesení listí nebo dřeva do přístřešku, popř. jako prostředek k lovu. Na trhu jsou i kvalitní sítě v ceně kolem 800 korun a výše. Síťovinu vhodné šíře i hustoty ok lze také zakoupit v několika barvách třeba v řemeslnických potřebách.
MIL-TEC MINI HAMMOCK
váha: 300 g
cena: necelých 300 Kč
celková délka: 220 cm
nosnost udávaná výrobcem: 200 kg (údaj ale určitě neodpovídá realitě!)
+ Je velmi skladná, lehká a variabilní, mnohoúčelová.
− Spaní v ní je poněkud stísněné a, nemáte-li karimatku nebo tlustý spacák, i poněkud nepohodlné a při nižších teplotách i studené. Jednotlivé uzlíky mohou trochu tlačit a materiál vám věru mnoho termoizolace neposkytne.
Síť rekreační − past na páteř krční?
Testovaný vzorek je určen spíše k rekreačním účelům, které plní znamenitě. Dát si v ní na dovolené ve stínu košatých platanů dvacet je prostě paráda. Jedná se už o klasickou hamaku, tedy zavěšený pruh látky, na kterém se už nespí v ose upevnění, ale v ostrém úhlu k němu.
Toto je ale asi jediná síť nebo hamaka, ve které jsem se opakovaně nevyspal úplně nejlépe. Rozespalé ráno pravidelně provázely bolesti krčního svalstva. Svou roli zde pravděpodobně hraje systém kotvících lanek vybíhajících z nosné látky. Každé lanko má předem určenou a neměnnou délku, což hamace jako takové brání v lepším přizpůsobení se potřebám ležícího táborníka.
Co se nám při testech na této hamace naopak výrazně osvědčilo, je systém uchycení vázacích lan ke stromům. Lano jednou obepneme kolem stromu, protáhneme malou kovovou osmičkou a konce provlékneme svorkou v háčku. Vše lze provést velmi rychle a napnutí hamaky lze kdykoli libovolně měnit jediným grifem. Musíme počítat s trochu větší hmotností díky poměrně masivním kovovým dílům, výhody, jako je rychlost upevnění, celková pevnost a variabilita uchycení, ale určitě převažují. Celá hamaka i s vázacími lany se vejde do malého pytlíčku přišitého na jejím středu a celková hmotnost nedosáhne ani 800 gramů. Pytlíček můžeme u uvázané hamaky navíc použít jako odkládací prostor na drobnosti jako mobil, peněženka apod.
JOBEK TRAVEL SET ULTRALIGHT
váha: 800 g
cena: necelých 700 Kč
celková délka: 350 cm
nosnost udávaná výrobcem: 100 kg (údaj odpovídá, krátkodobě testováno na 150 kg)
+ Velmi skladná, poměrně lehká, rychle se váže.
− Použitelná pouze krátkodobě, pak již nepohodlná. Nelze použít v podstatě na nic jiného, použitý materiál je poměrně citlivý na zacházení a určitě se nehodí pro spaní mezi větvemi stromů nebo keřů.
Stojí to vlastně za to?!
Možná to podle testů až tak úplně nevypadá, ale vzdušné spaní má něco do sebe. Lze se obejít bez karimatky i stanu a pohodlná houpací síť dodá vašemu toulání po lesích a kopcích nový rozměr. Navíc úplně odpadá hledání rovného a suchého plácku na postavení stanu. Síť nebo hamaku zavěsíte všude, bez ohledu na terén pod vámi, a to i v prudkém kopci ve spádnici i kolmo na ni. Síť vám dá prostě více svobody a ještě ulehčí vašim bedrům, protože bude s největší pravděpodobností vážit mnohem méně než stan.
Stále větší oblibu si v naší testovací skupině získávají „sámo-dómo“ (home made) hamaky, nejčastěji připravené z obyčejné celty. Stačí vyřazená vojenská celta, pár šňůrek a případně dvě karabiny. Ale o tom zase příště – v našem seriálu Ježkovy voči!
Ježkovy voči na Horydoly:
Ustřihni spacák, strč do něj prcka
Lavinová lopata, dělníkova odplata
Udělej si hrnec do hor
Ze vzpomínek študého chudenta
Picí systém za ještě lepší cenu
Picí systém za hubičku
Přepouštěcí ventil na plyn
Tuning zimního spacáku
40 dní vaření na dřívkáči z plechovek