Během tři čtvrtě roku testování pohorek Kilimanjaro Outdoor Adventure jsme získali dvojznačný dojem.
Prvnímu páru praskla po půl roce nošení gumová obsázka vepředu na špičce. Reklamace v Hervisu proběhla bez problémů, obchodníci uznali vadu výrobku a vrátili peníze.
Druhý pár koupený současně s prvními botami, zatím drží a projevuje se na něm pouze opotřebení úměrné drsnému zacházení.
Robustní konstrukce
Oboje boty jsme za celou dobu používání pouze dvakrát nastříkali hydrofobním sprejem. Ne že by od té doby byly nepromokavé, ale omezili jsme tak jejich smáčivost. Prakticky se to projevilo tak, že do bot neteklo, když jsme šli například ranní rosou, nebo po letním firnu.
Nejlepší na pohorkách Kilimanjaro je jejich celkem robustní konstrukce a zároveň nízká váha. Jsou proto vhodné především na výpravy do letních hor, feráty, přístupy k horolezeckým túrám a také na veškerou turistiku v tuzemských poměrech.
Určitě se však nehodí do velké zimy, do sněhu, na dlouhý pobyt ve vlhku, jsou málo robustní na nošení těžkých batohů a nejdou na ně připnout mačky včetně řemínkových.
Textilní svršek
Pohorky Kilimanjaro jsou vybavené mohutnou neznačkovou podrážkou. Vzorek není příliš hrubý, do klasického "traktoru" má hodně daleko. Pro lehké lezení je výhodné, že pod špičkou přechází do plošky.
Svršek je ušitý z kombinace umělé kůže a textilu. Podšívka je příjemná podobně jako jemný fleece, ani na jedné botě se za celou dobu ppužívání neprodřela. Při tom jsme na nějaký kamínek nebo jehličí v botách příliš nedbali.
Botu chrání mohutná gumová obsázka na špičce a jemnější na patě. Komfort nošení zvyšují vycpávky v okolí kotníku a silně vycpaný jazyk.
Všechno to výrobce označuje cedulkou Hertex. Těžko říci, zda se jedná opravdu o značku materiálu, nebo jen název pro název, aby se na botu mohlo něco napsat.
Drsné zacházení
Oba testované páry Kilimanjaro Outdoor Adventure prošly asi tím nejtěžším, co může pohorky této kategorie potkat.
Jejich nejzářivější chvíle přišly v Dolomitech, kde jsme v nich absolvovali týdenní putování po ferátách. Život jim ztrpčovala suťová pole z ostrých úlomků dolomitu, vysokohorské škrapy a letní zbytky ledovců a firnovisek.
Osvědčily se také při horolezeckých túrách ve Vysokých Tatrách
Zbytek loňského léta strávili jejich majitelé na mládežnických a dětských táborech táborech. Mokro, déšť, bahno a hlavně žádná údržba byly jejich největší nepřátelé.
Během roku byly pohorky v permanenci skoro každý víkend na turistických výletech, na podzim na kole a v plískanicích je nosili majitelé po Praze.