Protože byli dobří přátelé, vydali se spolu do hlubokého lesa hledat skálu na lámání kamene pro nové domy. Brodili se hustým porostem a najednou uslyšeli hrozivé krákání krkavce. Šli tedy po jeho hlasu, aby se dozvěděli, proč tak silně kráká.
Vše o Krkonoších na Horydoly.cz
Krkavce spatřili na okraji hluboké strže, a když se podívali dolů, tak pochopili, proč tak vyvádí. Na dně rokle uviděli obrovského draka. Ten se rozvaloval na trávě, protože právě sežral velké ulovené zvíře. Drak těžce oddychoval a při každém hlasitém výdechu vycházel z jeho tlamy oheň a z nozder černý kouř. Celé tělo měl pokryté šupinami a na bocích mu visela blanitá křídla.
Za drakem ve skále uviděli černý otvor do dračí sluje. Oba kamarádi se polekali a rozběhli ke svým lidem. Po cestě zpátky dělali na kmenech stromů sekerou značky, aby draka zase našli. Když svoje dobrodružství vyprávěli panu Albrechtovi, ten se jim nejdříve vysmál. Žádní draci přece nežijí. Ale když Pavel s Mikulášem přísahali, že mluví čistou pravdu, nařídil pan Albrecht naložit řetězy a lana a vydal se s početnou družinou po značkách zpět k dračí sluji.
Draka spatřili i ostatní lidé. Drak mezitím usnul, a tak poručil Albrecht všem lidem, aby zhotovili dřevěnou mříž a tu zavěsili nad tělo draka. Poté spustili malé jehně jako návnadu. Drak se probudil, a když viděl lákavou kořist, začal se sunout nenápadně k jehněti. Ale to už na něj hodili lidé mříž s ostrými hroty a na ni ještě naházeli spoustu kamení. Nejvíc na místo hlavy a ocasu. Mříž byla tak těžká, že drak nemohl z pod ní uniknout.
Začal strašlivě řvát. Oheň z tlamy plival do velké dálky, ale past ho pevně držela. Pan Albrecht nařídil spustit ke drakovi mnoho klád i drobného roští a potom vše zapálili. Po celém okolí se valil temný hustý dým, v kterém se za šíleného řevu drak udusil. Když bylo po všem, za velikého jásotu všech lidí stáhli draka z očouzené kůže a vycpanou ji zavěsili v první kamenné věži, kterou postavili.
Když bylo později postaveno celé město a podle příjmení pana Albrechta pojmenováno Trutnov, věnovali vycpaného draka knížeti jako památku na udatný čin prvních zakladatelů našeho města.
Německé názvosloví v Krkonoších
Dračí legenda pod Krkonošemi
Trutnovská legenda o drakovi je součástí originální sbírky pověstí, jejíž autorství je připisováno místnímu kronikáři 16. století Simonu Hüttelovi. Buď na základě vlastní fantazie, nebo podle vyprávění předků ji písemně zaznamenal na samém sklonku 16. století.
Ještě starší je však velká městská pečeť, která již nese ve štítě dračí figuru a je situována do 15. století. Snad největší zajímavostí je popis zabití tohoto monstra. V trutnovské pověsti draka nepřemůže žádný udatný rytíř, ale muži z družiny mýtického zakladatele Trutnova, Albrechta z Trautenbergu. Jedná se tedy o kolektivní dílo, na rozdíl od tradičních pojednání (např. sv. Jiří, Bruncvík atd.).
Originál sbírky se nedochoval, ale jeho nejstarší opis pochází z roku 1654. První českou verzi sepsal z německé předlohy křížovník Jan František Beckovský.
Drak v hlavní roli
Sbírku pověstí vydalo občanské sdružení Trutnov - město draka a je dodnes ke koupi v infocentru ve Staré radnici. Sbírka je předlohou pro dračí slavnosti nazvané Už ho nesou!
Legenda bývá někdy vykládána jako jinotajný příběh s alchymistickým významem.
V Trutnově je od loňska otevřená Galerie draka v Hradební ulici v Trutnově.
INFO: Trutnov město draka a Galerie Draka