S polskou Vratislaví jsou již téměř čtvrt století nerozlučně spojení malí bronzoví trpaslíci, na které ve městě narazíte doslova na každém kroku a rohu. Poprvé se v ulicích polské metropole objevili v 80. letech, kdy si je za svůj symbol boje proti komunistickému režimu zvolila místní opoziční skupina Oranžová Alternativa. Tehdy bývali namalovaní na zdech u protirežimních hesel a demonstranti nosili špičaté trpasličí čepice.
Pak se na nějaký čas na trpaslíky zapomnělo, až se v roce 2001 v centru na Świdnické třídě objevila bronzová figurka jménem Papa Krasnal. Právě Papa se stal praotcem všech dalších trpaslíků, kteří se rychle začali objevovat na všech možných i nemožných místech. Narazíte na ně nejen na turisticky exponovaných lokalitách, ale také v těch nejpodivnějších zákoutích. Postávají před památkami, na mostech, vysedávají na opěradlech laviček, zapalují lampy, čtou si, popíjejí... Někteří provozují různá řemesla, další znázorňují rozmanité lidské vlastnosti, jiní odkazují na místo, kde jsou.
Třeba na okně bývalého vězení sedí kriminálník s koulí na noze, před univerzitou postává profesor, u vinotéky popíjí násoska. Jedno mají všichni společné – jsou opravdu vtipní. Naší výpravu nejvíc pobavila postavička u mostu Tumski, jehož konstrukce bývala ověšena takovým množstvím zámků lásky, že se pod nimi ztrácela. Když radnice nechala zámky odstranit a odvézt do sběrných surovin, jejich hmotnost přesahovala tři tuny. Krátce poté se na mostě objevil trpaslík s kleštěmi, kterými přeštípává bronzový zámek, ale kleště byly během několika dní ověšené novými zámky zamilovaných návštěvníků.
Dnes trpaslíků neboli krasnalů či krasnoludků v ulicích města najdete přes tisícovku a jejich lovení se stalo oblíbenou turistickou kratochvílí. Usnadnit vám ji pomůže speciální mapička, která je k dostání v infocentrech a také mobilní aplikace Wrocławskie Krasnale. Dobrý lov!
INFO: Polsko.travel
Doprava
Po železnici se do Vratislavi dostanete jen s několika přestupy a pokud tedy nechcete cestovat autem, pak se nabízí autobusy. Flixbus vypravuje v nejvytíženějších dnech z Prahy do Vratislavi až 15 spojů. Nejčastěji se jezdí přes Liberec (a Frýdlant), příp. Liberec a Jablonec (se zastávkami např. v Harrachově a Jelení Hoře) nebo přes Hradec Králové a Turnov. Z Moravy je Vratislav spojena s Ostravou, Olomoucí i Brnem. Trasy najdete zde.
Jízdy z Prahy trvá 4-5 hodin (dle trasování), cena jízdenky začíná na 429 Kč. Z Brna pojedete 4 hodiny a 20 minut za cenu od 299 Kč.
Booking.com
Vratislav - polsky Wroclaw, německy Breslau, slezsky Brassel. Město se rozkládá v jihozápadním Polsku, je metropolí Dolnoslezského vojvodství s 637 tisíci obyvatel. Je to historické hlavní město Slezska. Leží na řece Odra.
Slovanské hradiště na Tumském ostrově vzniklo v 10. století. V roce 1000 bylo za vlády Piastovců zřízeno vratislavské biskupství. Lokace nového města podle magdeburského práva spojená s příchodem německých kolonistů proběhla v polovině 13. století. Od roku 1327 bylo Vratislavské knížectví součástí Koruny české. V polovině 18. století Vratislav na Rakousku vyválčilo Prusko a stala se jedním ze tří sídelních měst pruských králů. V roce 1945 byly 3/4 domů zničeny při dobývání Rudou armádou. Po 2. světové válce byla Vratislav spolu s většinou Slezska přičleněna k Polsku. Německé vysídlence nahradili polští přesídlenci Bolkové a Lemkové od ukrajinských hranic.
INFO: Flixbus