Náramkové hodinky Festina jsou spojené s Tour de France. Roku 1990 je založen profesionální cyklistický tým Festina, který vyhrává největší světový závod už o čtyři roky později. V letech 1992-2016 se Festina zároveň stará o veškerou časomíru Staré dámy.
Název značky Festina pochází z latinského pořekadla Festina lente. Česky se překládá spěchej pomalu a vyjadřuje rovnováhu mezi rychlým rozhodováním a důkladným rozmýšlením. Původně řecké rčení je připisováno římskému císaři Augustovi, který byl známý svojí obezřetností a k tomu nabádal i armádní velitele.
Od jeho doby bývá pořekadlo ilustrováno jako delfín obepínající kotvu.
120 let švýcarské historie
Hodinářská firma Festina byla založena ve Švýcarsku roku 1902. Dílna sídlila ve městě La Chaux-de-Fonds u francouzských hranic na půl cestě mezi Bernem, Ženevou a Basilejí.
Malou rodinnou firmu koupil roku 1935 podnikatel Willy Burkhard von Wilhelm. Během 2. světové války se hodinky vyráběly ve Španělsku.
V roce 1975 získal Festinu známý milovník hodinek Georg Ulmann. Klenotnická firma Lotus vlastněná Miguelem Rodriguezem koupila Festinu roku 1984.
Během 80. let proběhla v hodinářském oboru quartzová revoluce. Strojky v hodinkách se obrovsky zpřesnily a zlevnily. Švýcarské exkluzivní značky na to reagovaly orientací na bohaté zákazníky. Oddělily se segment levných digitálních hodinek od drahých mechanických hodinek, které slouží kormě měření přesného času také jako šperky a předměty sebeprezentace majitelů.
Festina zůstala na straně drahých exkluzivních modelů.
Tour de France
Kvůli reklamě bylo roku 1990 založen cyklistický proteam Lotus-Festina. Značka se tímto krokem spojuje se silniční cyklistikou. V roce 1994 vítězí Festina v týmové soutěži Tour de France. V následujících letech její hlavní sponzorovaný jezdec Richard Virenque získává na Staré dámě celková přední umístění. Nejlepší bylo jeho 2. místo v ročníku 1997.
V ten samý rok Festina poprvé představuje zlaté hodinky, titanové hodinky a hliníkové hodinky. Od roku 2009 se vyrábí keramické hodinky. Dlouhodobě populární zůstává kolekce Festina Automatic.
Proslulá kolekce Tour de France se přejmenovává na kolekci Chrono Bike. Sportovní chronografy jsou ikonické pro celou značku. Zůstávají oblíbené jako pánské hodinky dodnes.
V roce 2017 se Festina orientuje kromě cyklistiky na lifestyle. Její tváří se stává hollywoodský herec Gerard Butler, kterého každý rok doplňuje aktuální Miss France.
V roce 2020 vzniká špičková kolekce titanových hodinek se safírovým sklíčkem nazvaná Titanium Sport.
Následující rok vrhá Festina na trh chytré hybridní hodinky Festina Connected, Lotus Connected, Lotus SmarTime, Calypso SmarTime, Jaguar Connected a Festina SmarTime. Jedná se kombinaci analogových hodinek a elektronického modulu, který se přes Bluetooth připojuje k chytrému telefonu.
Festina: jak šel čas
1902 - založena dílna Festina ve Švýcarsku 1935 - firmu kupuje Willy Burkhard von Wilhelm 1975 - značku kupuje Georgem Ulmann 1984 - Festinu kupuje Miguel Rodriguez a spojuje ji s klenotnickou značkou Lotus 1985 - přechod na quartzové strojky 2009 - první keramické hodinky 2011 - sportovní kolekce Tour de France 2014 - ženské hodinky z kolekce Boyfriend 2021 - první chytré hybridní hodinky Festina Connected
Festina vyrábí nadále hodinky s quartzovým mechanismem na bateriový pohon a zároveň s mechanickým nátahem.
Do Festina Group patří značky Festina a Lotus, dále Candino, Jaguar a Calypso. Skupina vlastní švédskou značku chytrých hodinek Kronaby a dvě luxusní švýcarské hodinářské značky Perrelet a L. Leroy.
Paratriatlonista Jan Tománek slaví další velký úspěch. Po nedávném zisku titulu mistra světa v klasickém Ironmanu přidal do své sbírky stříbrnou medaili ze světového šampionátu na poloviční ironmanské distanci. Ten se... celý článek
Před necelými dvěma měsíci dosáhl na největší úspěch své sportovní kariéry a trvale se zapsal do dějin českého sportu, když na Havaji získal historický titul mistra světa v klasickém Ironmanu. Nyní má
Letošní UCI Track Champions League se přehoupla do své druhé poloviny. Po třech z celkových pěti závodů prestižního seriálu v dráhové cyklistice má nejblíže k celkovému prvenství v jednotlivých disciplínách čtveřice Harrie Lavreysen z Nizozemska,
Milovníci pěší turistiky a poznávání krás české přírody se letos dočkali velké novinky. Brdská vrchovina získala svoji oficiální hřebenovku. Dálková trasa o délce 120 kilometrů propojila nejkrásnější místa, jaké Brdy návštěvníkům nabízejí,
Léto skončilo, zima začíná. Vyznavači outdoorových sportů přezbrojují. Kola a lodě mění za lyže, snowboardy a saně. Jako každý rok řeší věčnou otázku: "Kam s ním?"