Nejlepší světový lezec Adam Ondra bude závodit na olympijských hrách v Tokiu. Z kvalifikačního závodu v Toulouse odváží stříbro z kombinace a vstupenku do Tokia.
Do sobotního finále postoupilo osm lezců z celkového počtu 22, z nichž si prvních 6 odváží vstupenku na letní olympiádu v Tokiu. Adam Ondra do finále postoupil z prvního místa po velmi vydařené čtvrteční kvalifikaci, kde v rychlosti dokonce pokořil svůj osobní rekord. Finále, kam nastupoval se zdravotními problémy, však absolvovat nejprve ani nechtěl: "Dneska ráno jsem opravdu nevěřil, že bych do závodu vůbec mohl nastoupit. Kdybych si byl stoprocentně jistý, že budu kvalifikován i s tím osmým místem, tak bych se do závodu ani dál nepouštěl, protože mi opravdu bylo špatně," vypráví těsně po závodě Adam Ondra.
Vzhledem k tomu, že japonský tým podal stížnost k Arbitrážnímu soudu Mezinárodního olympijského výboru ohledně nominačních kritérií, si Adam Ondra nemohl být postupem na olympiádu jistý: "V tomto předolympijském období chaosu si opravdu nemůže být člověk jistý už vůbec ničím. Takže jsem se nakonec i v tomhle stavu rozhodl závodit, hlavně abych nebyl osmý, ale alespoň sedmý, což jsem nakonec splnil."
Kombinovaný závod začal lezením na rychlost, kdy Ondra sice do závodu nastoupil, ale další kola v rámci šetření sil už vynechal: "Rychlost jsem se rozhodl vynechat. Nebo nastoupil jsem do prvního kola a potom, abych šetřil ty drahocenné zbytky sil, tak jsem další kolo vynechal. Tím jsem sice obsadil poslední místo v rychlosti, ale ušetřil jsem nějaké síly."
Závod pokračoval boulderingem, kdy Ondra topoval pouze v jednom případě, i tak ale obsadil třetí místo. Kombinační formát uzavírala jeho nejsilnější disciplína – lezení na obtížnost, do které dal poslední zbytky sil a vyplatilo se to: "Obtížnost je zrovna disciplína, která není úplně dobrá, když se člověk cítí na umření, ale naštěstí jsem ze sebe vymačkal opravdu poslední zbytky sil a spadnul v posledním kroku do topu, což stačilo na první místo obtížnosti a celkově teda na druhé," říká k finální disciplíně Adam Ondra.
"Určitě mi spadl obrovský kámen ze srdce, velká spokojenost a těším se na další trénink. Teďka si ale dám dva týdny odpočinku."
Kombinovaná forma je novinkou loňského roku a představuje formát, ve kterém se bude soutěžit na Olympijských hrách v Tokiu v roce 2020. Lezci soutěží v lezení na obtížnost, boulderingu a lezení na rychlost a výsledné pořadí vzniká vynásobením výsledků jednotlivých disciplín.
29. listopadu
Osmičlenné finále pro šest vyvolených
Ve francouzském Toulouse se Adam Ondra dostal do osmičlenného finále, ve kterém se bude bojovat o šest letenek do Tokia. Mezi postupujícími jsou také dva Japonci a pořadatelská země už dvě místa získala na letošním mistrovství světa.
Šest postupových míst obsadí mimojaponští finalisté kvalifikačního závodu v Toulouse. Adam Ondra má tedy olympiádu jistou.
V kvalifikaci vylezl rychlost na 14. místě, což je nečekaně dobré umístění. V boulderingu byl na 2. místě. Obtížnost vyhrál, což odpovídá jeho výkonnosti aktuálního mistra světa v této disciplině.
Na olympiádě v Tokiu a tedy i v kvalifikačním závodě v Toulouse se závodí pouze v kombinaci. Jednotlivé discipliny se nepočítají.
LIVIGNO Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek
Tradiční vzpomínky na oběti slovenských hor se konají v jednotlivých pohořích v říjnu a listopadu. Místem vzpomínkových akcí jsou symbolické hřbitovy zahynulých v horách.
ČESKÝ KRAS Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.