Annapurna účtovala: Jaroš přišel o prsty a Tráva málem umřel v bouřce

Annapurna účtovala: Jaroš přišel o prsty a Tráva málem umřel v bouřce
Radek Jaroš léčí omrzlé nohy.
Autor snímku Radek Jaroš
SDÍLEJ:

Annapurna (8091 m)  je desátá nejvyšší hora na světě a zároveň Jarošova třináctá osmitisícovka. Zbývá mu tedy vylézt ještě na poslední K2, aby zkompletoval Korunu Himálaje. Jeho dvacátá expedice se mu ovšem vymstila. Omzly mu nohy. "Určitě hodím dva prsty psům," glosuje Radek Jaroš.

Annapurna účtovala: Jaroš přišel o prsty a Tráva málem umřel v bouřce
Ostrý vrchol Annapurna (8091 m n.m.)
Autor snímku Radek Jaroš

Annapurna sice není nejvyšší osmitisícovka a horolezcům nestaví do cesty nejtěžší překážky, ale je velmi nebezpečná. Ze všech stran je opancéřovaná ledovými plotnami a obrovskými séraky.

Brání se neočekávanými lavinami, které zabíjejí vše živé, co se jim objeví v cestě.

Jenže opatrné dvojici Radek Jaroš a Honza Tráva se málem stalo osudným něco jiného.

Drobná opomenutí, malé chybky.

VIDEO: Pavel Dobrovský

Základní tábor pod normální cestou na Annapurnu leží poměrně nízko, jen 4200 metrů nad mořem. Horolezci si užívají luxus, že táboří na trávě, místo na ledovci. "Tráva mě pěkně srala," přesto prohlásil Radek Jaroš. Na své dvacáté himálajské expedici by raději obvyklý led a sníh, na který je zvyklý.

Netušil, že tráva zaviní o pár dní později těžké omrzliny na nohou. 

Horolezci zvolili tak zvanou moderní Normálku (neboli Holandskou variantu), která sice traverzuje obří  skalní kuloár pod ledovými obřími séraky, které často upadnou a vymetou celou cestu, ale pořád je to lepší než na vedlejší klasické Francouzské cestě, která je sice o trochu lehčí, ale rizikovější, protože kličkuje v lavinových polích a mezi ledovcovými trhlinami. 

Na obou trasách i letos zahynuli lidé.

VIDEO: Pavel Dobrovský

"Každý den sněžilo mezi desátou hodinou a polednem, potom se zvednul vítr," popisuje podmínky Tráva. "Jediný den byl bez sněžení. Naštěstí to byl vrcholový den," doplňuje Jaroš. "Vždy napadlo tak pět centimetrů nového sněhu. Kdyby někdy napadlo deset čísel nebo víc, měli bychom velké problémy s lavinami. Asi by nás to smetlo," konstatuje Jaroš.

Horydoly.cz Čtěte o prvovýstupu: Herzog opustil pozemské vrcholky

Vrcholový den lezli přes noc

Na vrchol dorazili 6. května. Radek Jaroš šel v první skupině s Íráncem a jeho šerpou. "Íránec prošlapal většinu cesty, Šerpa mu nesl vybavení a já dorazil poslední úsek pod vrcholový hřeben," popisuje taktiku Jaroš. Na vrcholu stál v devět hodin ráno. Tráva potkal Jaroše už na sestupu a na vrchol vylezl okolo jedné hodiny po poledni.

"Ve finále je jedno, jestli se zpozdíte o jednu nebo sedm hodin," připomíná Jaroš. "Každý jde sám za sebe a bez lana. Horolezci si naopak  mohou pomoci radou, nebo se navzájem starají o zásoby, jídlo, vaření či stavbu stanu."

Tuto taktiku uplatnili během výstupu dvakrát. Nejprve byl Jaroš rychlejší mezi 2. a 3. výškovým táborem o sedm hodin než Tráva. "Už jsem měl fakt o Trávu strach. Postavil jsem stan, uvařil a on nikde. Pode mnou zuřila bouře." Tráva totiž věrný svému zvyku vyrazil ze dvojky později a pomaleji než Jaroš. Dostal se do sněhové bouře, které Jaroš rychlým výstupem unikl. "Namrzla mi fixní lana, šplhadla nezabírala a já se musel každých pár metrů jistit ledovcovými šrouby. Co jiným trvalo dvacet minut, já přelézal tři hodiny," vzpomíná Tráva. "Myslel jsem, že tam snad umřu. Jümar se nechytal, turistický cepín a půjčené mačky na tvrdý led nezabíraly."

Podruhé byl Jaroš také rychlejší, a to při sestupu. Protože cítil, že mu omrzají nohy, nechal všechno vybavení ve stěně a jen s nejnutnějšími věcmi pospíchal dolů. Tráva, který takové potíže neměl, ještě jednou přespal ve výškovém táboře, sbalil ho a pomaleji sestoupil za Jarošem. "Tři sta metrů fixních lan jsme nakonec nepoužili a leží tam dodnes pro další expedice," říká Tráva.

Proč Jaroš omrznul?

Dnes Radek Jaroš své omrzliny komentuje s nadhledem: "Léto je v prdeli. Přijdu nejmíň o dva prsty, které hodím psům. Ale za to budu mít místo, kam strčím ohřívací pytlíčky do boty."

Jak k tomu došlo, když za předchozích devatenáct expedic se Jarošovi nestalo nic horšího, než zánět zubu? "Už na vrcholu jsem věděl, že to není dobrý."

K těžkým omrzlinám vedlo několik důvodů, které se nasčítaly:

1. Expedice lezla bez umělého kyslíku, který omezuje riziko jejich vzniku, ale zároveň se považuje za nesportovní pomůcku ulehčující výstup. "Nikdy jsem ho nepoužil, tak jsem o něm neuvažoval ani tentokrát," rezolutně uvádí Jaroš. "Já kyslíkovou láhev neumím použít," hlásí Tráva.

2. Výstup vedl chladnou  severozápadní stěnou. Navíc Jaroš vyrážel kvůli předpovědi počasí v devět hodin večer a stoupal celou noc. "Byla taková kosa, že když jsem si měnil rukavice s hřejícími pytlíky za péřové palčáky, cítil jsem bolest, že jsem se rozbrečel a málem se pochcal."

3. Pravděpodobně měl otlačené a mírně opuchlé nohy z předchozího výstupu, kdy si navlékl příliš silné ponožky. Nepřidalo mu také, že nechával v předchozích výškových táborech vlézt do stanu nejprve své spolulezce a postával venku na sněhu i nekolik hodin.

4. Do výškových bot se dostala vlhkost kuriozním způsobem. Během přípravy cesty se Jaroš i Tráva vždy vraceli ze sněhu do travnatého základního tábora. Jaroš se přezouval do tenisek a nechával výškové boty u ledu v nepromokavém pytli, kdežto Tráva šel ještě dvě hodiny v neforemných a těžkých botách kvůli problémům s mačkami. Jenže jak se Jarošovy boty na slunci zapařily a v noci zase zmrzly, voda se dostala do míst, kde během vrcholového dne způsobila omrzliny.

INFO: Radek Jaroš a Jan Trávníček

Více o Radkovi Jarošovi: Omrzliny jsou nevyzpytatelnéFair PlayLhotseNanga ParbatCimrmani neférově útočí

Více o Janu Trávníčkovi: Manaslu, Gasherbrum I 


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Brutus fotka

Tak ukazováček a prostředníček jsou už pryč, píše Radek: http://www.radekjaros.cz/?p=2499

Reaguj
Brutus fotka

Člověk si musí být vědom toho, že amputace je poslední akce, bohužel nevratná. Když před lety Ivan Exnar podobně omrznul na Lhotse, lékaři mu prakticky „určili“ – ušmiknout. To se ale dá udělat vždycky a tak Ivan dělal různé špumprnágle a hle, i když to částečně bylo tu a tam také nekrofilní tak k žádné totální amputaci nedošlo. Naděje umírá  naposled. Držím palce.

Reaguj
Brutus fotka

Příjde o dva prsty, ale jinak by to mělo být dobrý. A příští rok na K2 asi pojede.

  • Autor Vítek
  • Datum a čas 7.6.2012 12:53
Reaguj
Brutus fotka

To asi nerozchodí

  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 4.6.2012 16:46
Reaguj
Brutus fotka

Hodně sil ať se to zahojí co nejlíp

  • Autor Karel
  • Datum a čas 4.6.2012 10:38
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.... celý článek

Roste počet žen, které cestují sólo

Turistická chata Prachov slaví 100 let

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historie Jinonic a Butovic Praha, Na Bělidle 24 Přednáška 21.5. 17:15
Česká mykologická společnost - členská schůze Praha, Střední škola obchodní 21.5. 17:45
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

lkbiibfy azithromycin 2g, 20.5.2024 11:30, 12 příspěvků
lkiftaku generic, 20.5.2024 11:26, 1 příspěvek
alxrlgxf tablet, 20.5.2024 11:26, 117 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 4 příspěvky
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 4 příspěvky
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 4 příspěvky
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 4 příspěvky
INU Honza, 18.5.2024 20:33, 1 příspěvek
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20