Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky
Sněžka. Zasněžená Slezská silnice na severní straně v Polsku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou straně hor. Když se ale vydaří počasí a leží dost sněhu, je v Polsku krásné lyžování.

Jak na to

První běžkařská túra do polských Jizerek

Pro první poznání polských Jizerek doporučujeme túru přes Smrk. Autobusem jedeme na Jizerku. Nazujeme lyže a jedeme po krásných stopách až pod Smrk. Prudkým stoupáním se dostaneme k rozhledně a kousek za ní překročíme hranice. Stále s kopce dojedeme na samotu uprostřed luk Chatka Gorzystow, kde se dá v chalupářském stylu jíst a pít. Pokračujeme dále víceméně po rovině a teprve ke konci prudce dolů na Novosvětské sedlo a dolů do Harrachova. Odtamtud se vrátíme busem. Je to celodenní turistická túra.

Sníh padá jinde

Sníh a vlhkost, které se ženou stovky kilometrů ze Skandinávie do Evropy po rovinách od Baltu a Severního moře, se totiž zastaví až o Krkonoše, Orlické hory a Vysoké Tatry. Teprve tyto hory se jim postaví do cesty. Za hřebeny se vytvoří vzdušné víry a sníh spadne do Česka nebo na Slovensko.

Když ovšem vyjde počasí a napadne vysoká sněhová pokrývka, nebo je nafoukáno dost technického sněhu, je v Polsku hezké lyžování.

Všechny hory na polsko-českém pomezí spadají prudkými severními srázy do rovin. Je to daleko větší kontrast, než u českých hor, které se k hřebenům propracovávají pomalu přes pahorkatiny a podhůří a nejsou tak impozantní, jako na polské straně.

Ideální stav obvykle nastává koncem ledna, kdy je mráz, dost sněhu a tratě jsou sjízdné. Druhé pěkné období bývá v dubnu, kdy už si dole moc nezalyžujete, sníh je mokrý a sjezdovky odtávají. Nahoře ale leží v tu dobu bílý sníh a v údolí se zelená tráva a výhledy do jarních rovin jsou skvostné. Dopolední lyžování na pevném firnu nemá v takových podmínkách konkurenci.

Sněžka v zimě na lyžích.

Pro vyznavače sjezdového lyžování je Polsko exotickou destinací. Několik tatranských a krkonošských skiareálů snese profilem tratí srovnání s českými či slovenskými sjezdovkami. Běžkaři jsou naopak naučení jezdit za výborně upravenými stopami k našim severním sousedům. S prudkým rozšiřováním dálniční sítě se do rovinaté země vydává za lyžováním stále více sportovních nadšenců z Česka.

Všechny polské skiareály bez výjimky se snaží poskytovat velmi kvalitní a při tom poměrně levné služby. Každý návštěvník si pochvaluje výbornou gastronomii – excelentně se jí nejen v lepších restauracích a hotelech, ale také v rybárnách, udírnách i u obyčejných kiosků na svahu. Kdo dává přednost vlastnímu vaření v apartmánu nebo pronajaté chatě, je u vytržení z široké nabídky kvalitních potravin za slušnou cenu v obchodech a na trzích.

Běžkování v Jizerkách a Krkonoších

Poláci vybudovali v Krkonoších systém turistických a kondičních běžeckých tras podobný jako je na české straně, ale lyžuje v nich o mnoho méně lidí a tratě jsou daleko širší.

Nástupní místa pro sportovní styl běžkování jsou pro Čechy vhodná především v Novosvětském sedle nad Harrachovem a na Pomezních boudách. Do stopy se tam nastupuje pár metrů za celnicemi.

Jizerky jsou vhodnější spíše pro turisty. Stopy jsou sice upravené, ale pro našince je tam dost daleko. Hory na polské straně jsou opuštěnější než na české. Městečka i vesnice jsou daleko od náhorní plošiny. Sem lze vyjet z Novosvětského sedla nebo využít hraniční přechod pro pěší na hoře Smrk kousek od rozhledny.

Horydoly.czINSPIRACE: Na běžky do polských Sudet

Jizerské hory na běžkách.

Sjezdovky ve Vysokých Tatrách

Nejznámějším lyžařským střediskem na severní straně Tater je Zakopané. Odtud jezdí moderní lanovka na Kasprowy wierch, což je modla polského lyžování. Je nejvýš a sjezdovky jsou na něm nejdelší.

Kasprowy Wierch, Vysoké Tatry.

Jeho protikladem je Jurgów. Kdyby nenabízel nádherné výhledy na Tatry a Spiš, zřejmě byste o jeho zastaralé lanovky ani nezakopli, ale takhle je nutné zdejší sjezdovky vyzkoušet.

Skiareál pro začátečníky je nedaleká Gubalowka, který je mimo jiné vybavený kolejovou lanovkou.

O kousek dál se jezdí v malém kompaktním skiareálku Nosal. Podobné je to ve skiareálu Polana Szymoszkowa.

Nejčastěji se mezi rekreačními lyžaři skloňuje Białka Tatrzańska, která investuje velké množství peněz do rozvoje skiareálu, umělého zasněžování, zvyšuje počet sjezdovek a vybavuje je lanovkami. Lyžuje se na svazích pod Vysokými Tatrami.

Na kopečcích přímo v Zakopaném je v provozu dalších deset vleků vesměs vhodných na pár hodin výuky lyžování nebo snowboardingu.

Moderní malé kompaktní středisko pod Vysokými Tatrami je Czorsztyn.

Czorsztyn.

Sudetské hory

Poláci se na rozdíl od Čechů nestydí používat pro hraniční pásmo hor jednotný název Sudety. Spíš než do Krkonoš, Orliček či Jeseníků, jezdí lyžovat do Sudet.

Největší Krkonošské středisko je Karpacz. Odtud se jezdí lanovkou na Velkou kopu s několika modrými a červenými sjezdovkami. Když je sníh, bývá tu přeplněno. Ale za to se jede několik kilometrů pořád s kopce. Běžkaři odtud vyrážejí na hřebenovku. Nejvíc je pěších turistů, kteří stoupají na Sněžku. Skialpinisté si za dobrých podmínek sjedou Sněžku na sever do Polska nebo na jih do Čech.

Sněžka v zimě na lyžích.

Další vyhlášený skiareál v Szrenica je v provozu nad obcí Sklarska Poreba. Sjezdaři zde lyžují na severních větrných sjezdovkách. Běžkaři odtud vyrážejí na hřebenovku. Skialpinisté sjíždějí panenské svahy do Čech i do Polska. 

Szrenica, Krkonoše.

Další známé polské středisko je Zieleniec v Orlických horách na půl cesty mezi Deštným a Duszniky Zdrój. Pokud nechceme jet autem za hranice, přejedeme je na lyžích na Šerlichu u Masarykovy chaty, na lyžích dojedeme k horní stanici vleků a můžeme se vozit na polských sjezdovkách s množstvím vleků a lanovek.

Masarykova chata na Šerlichu.

Za Ostravou a Třincem, nedaleko polsko-česko-slovenského Trojmezí se lyžuje ve třech oddělených skiareálech pod jednotným jménem Szczyrk. Co do počtu a rozmanitost sjezdovek jde jednoznačně o hlavní město polského lyžování.

Pod Jablunkovským průsmykem se lyžuje v několika malých skiareálech roztroušených v okolí obce Wisla. Dále pod horami se lyžuje ve skiareálech Czarna Góra a Rzeczka.

Polské Beskydy a Bieszczady daleko na východě

Několik malých skiareálů lze navštívit v Bieszczadech. Když už byste vážili dalekou cestu na jihovýchod Polska, můžete se na kopcích sklouznout, ale za samostatnou návštěvu těch pár vleků nestojí.

O něco blíž jižně od města Nowy Sacz poblíž slovenského Bardejova se sjezduje v moderním skiareálu Jaworzyna Krynicka s kabinovou lanovkou.

Mezi městečky Muszyna a Wierchomla se lyžuje v areálu Dwie Doliny. Kromě sportovně laděného lyžování si můžete užít hřebenové, mírné ale neskutečně dlouhé sjezdy do obou měst, připomínající spíš lyžařskou túru.

Bieszczady jsou rájem pro osamělou zimní turistiku, tramping, skitouring, chůzi na sněžnicích a zimní táboření. Jsou tady populární lyžařské přejezdy se stanem, jako například slovensko-polské Bukovské vrchy mezi Kremencem a Duklou, výstup na Wetlinskou poloninu nebo přechod horského masivu Rawka.

Východní Beskydy, Wielka Rawka.

Mazury na severu

Sjezdové areály najdeme i v placatém severním Polsku. Jediná sedačková lanovka v severním Polsku je v provozu na Mazurách ve středisku Piekna gora Goldap.

U města Mragowo jižne od Kaliningradu se lyžuje na hoře čtyř větrů Gora Czeterech Wiatrow

Mezi Olszstynem a Kaliningradem je menší lyžařské středisko Krzyzowa gora.

Do národních parků se platí vstupné

Pozor! Do národních parků se v Polsku platí devět zlotých za den (cca 50 Kč). Vybírá se v budkách na přístupových cestách. Vstupenku lze koupit i přes webové stránky jednotlivých parků.

 

 

Polští katolíci nedovolí sáhnout na víru

Polské skiareály jsou o něco dražší než v Česku, hůře upravované a služby jsou obecně horší. Ubytování na horských chatách v polských Vysokých Tatrách je stejně drahé jako na Slovensku.

Jídlo nemusí každému chutnat. Všechno je s vařenou zeleninou, základem jídla je zelí jako například u národního jídla bigosz.

Pozor na zbožnost. Na vysokohorských chatách i v hotelích a ubytovnách se konají pravidelné nedělní mše. Katolické víry se nelze nijak dotýkat, je to v Polsku v podstatě státní náboženství.

INFO: Narty.pl a Mojenarty.pl a Skionline.pl

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Zbytečnej odstavec
Více než souhlasím s příspěvkem v diskuzi. A´t už jde o vztah k náboženství, nebo jídlo. NA polských chatách v Tatrách bývá jídlo většinou na plus mínus stejné úrovni, ale vždy čerstvější a chutnější než třebas na slovenské straně. Možná o něco menší výběr. Cena ubytování se mi zdá naopak v Polsku nižší než na slovenské straně VT. Zkus například pořídit nocleh ve dvojlůžkovém pokoji na Popradském za 300 Kč, tj. tolik kolik stojí třebas na Murowancu.
  • Autor Petr
  • Datum a čas 5.3.2010 11:04
Reaguj
Dve doliny
dalsie vetsie stredisko pri Krynici je Dve doliny http://www.narty.pl/index.php?id=332.Som rad ze mam kde chodit lyzovat a za dobre peniaze, lebo na Vychodnom Slovensku okrem Plejsov pri Krompachoch a Skalnateho plesa, niet kde poriadne polyzovat.
  • Autor fero
  • Datum a čas 23.3.2009 11:42
Reaguj
Článek
Článek je bohužel dost o ničem - chybí spoustu velkých středisek v Beskydech, tvrzení o tom, že jsou polská střediska dražší než česká, je taky dost zavádějící a nepravdivé, navíc srovnávat třeba Špindl (sjezdovky kolem 1-2 km maximálně) třeba s Kasprowym Wierchem (sice méně sjezdovek, jenže jedna 8 km a druhá 4 km), Pilskem (taky 4 km sjezdovka), Szcyrkem (hodně podobné), to moc nelze. Navíc třeba na Szczyrk nebo Pilsko (Korbielów) stojí celodenní pernamentka 65 zlotých, což je tak zhruba 400 Kč.
  • Autor Honza
  • Datum a čas 15.3.2009 17:40
Reaguj
Zbytečnej odstavec
Hodnotu celého článku snižuje poslední odstavec, v podstatě jediná relevantní informace je, že v Polsku opravdu často v kuchyni narazíme na zelí:-) Takže popořadě polské národní jídlo není bigosz(polská výslovnost bigoš), ale bigos. S vařenou zeleninou se rozhodně nesetkámě ve větší míře než u nás, zato v Polsku opravdu často dostaneme nejrůznější saláty ze syrové zeleniny (surówky). A i když je Polsko skutečně katolická země, tak mohu zodpovědně prohlásit, že jako ateista s ostrými výhradami vůči katolické církvi sem se za celou dobu pobytu tam nesetkal s nejmenším problémem, ono nelze na základě nejrůznějších excesů za doby Giertycha v polské vládě, dělat nějaké dalekosáhlé závěry o polské společnosti. Realita není tak extrémní, jak se člověku, který si vytváří názory dle médií a dlouhodobě tam nežije může jevit.Celkově to ve mě budí dojem Rádia Jerevan, pravdivý základ a naprosto zcestá interpretace...
  • Autor shama
  • Datum a čas 14.3.2009 13:30
Reaguj
Polske strediska
Zabudli ste spomenut kupelne mesto Krynica, kde sa nachdza celkom velke lyziarske stredisko. www.jaworzynakrynicka.pl
  • Autor Fero
  • Datum a čas 17.10.2008 22:23
Reaguj
Re: omezeni v Krkonosich
Musí se jezdit po značených cestách, ale neplatí omezení zima-léto.
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 17.10.2008 12:33
Reaguj
omezeni v Krkonosich
Neviete ako je to so skialpom v polskych Krkonosiach? ja vcelku bezne jazdim v Sneznych jamach a jazdil som aj inde v Polsku a nikdy som nemal ziaden problem, ale zaujimalo by ma ake su oficialne pravidla a tiez eventulne aka je prax ("ochranari" na skutroch a podobne).
  • Autor matus
  • Datum a čas 16.10.2008 15:13
Reaguj
a co krkonose?
a jak je to se zakazama na polsky strane krkonos? - snezny jamy, atd. halvne co se skialpu tyce...
  • Autor vajgl
  • Datum a čas 15.11.2006 17:42
Reaguj
omezeni pro skialp v Polskych Tatrach
uplne bez omezeni to neni - viz např. http://www.tpn.pl/index.php?&sP=arty_show&sK=moduls/arty/servis/&iD_arty=80V.
  • Autor vlada
  • Datum a čas 15.11.2006 16:03
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Zadělávané drozdy od nejslavnější české kuchařky

Zadělávané drozdy od nejslavnější české kuchařky

RECEPT Domácí kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové vyšla 1868 v desátém vydání. V předmluvě píše Antonie Dušánková: "Podáno jest vše tak zřetelně a tak srozumitelnou řečí, že i pouhá začátečnice, zdravým rozmyslem nadaná, bez další... celý článek

Jilemnická 50 je dospělá

Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
PF 2025 Horydoly

PF 2025 Horydoly

Vždy vykročte pravou nohou! Co nejlepší outdoorový rok přejeme všem čtenářům, spolupracovníkům, kolegům a také inzerentům.
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 11.-23.1. Mushing 11.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola 21.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 23.1.-2.3. 23.1.
Eis Total Festival Rakousko, Pitztal 24.-26.1. 24.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 25.1.
Jilemnická 50 - běžky Roudný 25.-26.1. 25.1.
Dunajec - zimný splav Červený Kláštor 25.1.
Branické ledy - otužilci Praha, kemp Kotva   25.1.

Diskuse

blbost nezkušenýho lezce Lukas B., 21.1.2025 23:06, 2 příspěvky
blbost nezkušenýho lezce Piký, 21.1.2025 22:06, 2 příspěvky
INU Honza, 21.1.2025 14:02, 1 příspěvek
Sněžka historická Honza, 21.1.2025 13:51, 6 příspěvků
Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 6 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 6 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27