Bear Grylls: Vzhůru. Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu
Bear Grylls: Vzhůru.
REPRO Jota
SDÍLEJ:
RECENZE. Beara Gryllse někteří znají jako hlavního protagonistu seriálů, v nichž jde o souboj s drsnou přírodou, surviving, přežití. Před více než jedenácti lety se Bear (Medvěd) Grylls pustil do sepisování knihy o svém dobývání nejvyšší hory světa. Minulý rok se knize dostalo i českého překladu.
Jak na to
RECENZE: verdikt Horydoly ***
* zhola zbytečná publikace ** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo *** za ty peníze to stojí **** výborná a poučná publikace ***** to musíte mít
Knihu koupíte v běžných kamenných nebo internetových knihkupectvích. Vlastní obchod provozuje také nakladatel Jota.
V aktuálních dílech seriálů o přežití se s Gryllsem setkáváme coby s drsným a odolným mladým mužem, vtipným, leč seriózním outdoormanem, otcem od rodiny, požíračem nejrůznějších zvířat ulovených, zapíchnutých, vyšťouraných, vykopaných i zdechlých.
A také úspěšným podnikatelem, majitelem vlastní značky. Nože, mačety nebo balíčky poslední záchrany z exkluzivní série Bear Grylls amerického výrobce Gerber si můžete zakoupit i v České republice.
V knize zastihneme Medvěda ještě jako třiadvacetiletého mladíčka, který má i přes nízký věk na svém kontě dokončená studia, výcvik u britských speciálních jednotek a jedno přežití neotevřeného padáku při výcviku v Africe. Ano, to je ona nehoda, o níž se zmiňuje v úvodu každého ze svých pořadů. Dva zlámané obratle, jeden naštípnutý.
Tento mladíček, jak se hned v úvodu knihy dozvídáme, si přes to všechno umane zažít dětský sen – vystoupit na Mount Everest. Nejprve se dočteme něco o tom, jak těžké je sehnat finanční podporu. Jak lehké – alespoň to tak z popisu vypadá – naopak bylo obstarat si na poslední chvíli před odjezdem přítelkyni. Mimochodem tato trpělivá žena na něj těch několik měsíců čekala, později se za něj provdala a dítka povinula.
Celkově je úvod značně zajímavý. Dozvíte se něco z Gryllsova soukromého života a ze zákulisí příprav expedice na Everest. Střední část, samotný popis postupu a vyčkávání v základním táboře je – alespoň na můj vkus – zbytečně zdlouhavá. Tady nás, myslím, mohl Bear takových sto stránek ze své 325stránkové publikace ušetřit popisů, jak se s kamarádem nudí, kam se šel vyprázdnit přes den a kam se netrefil v noci.
Zajímavější část začíná zase až popisem konečné fáze. Společně s Gryllsem trneme, zda mu choroba neznemožní pokračovat ve výstupu. Když si s antibiotiky nadopovaným Bearem můžeme trochu vydechnout, začínáme opět trnout, zda horolezcům neznemožní dosažení cíle blížící se uragán.
Medvěd nás nenechá chvíli v klidu ani po dosažení vrcholu. Nejnáročnější je dostat se v pořádku zpět, začínáme tušit s autorem. Doklopýtá kolem mrtvol zmrzlých horolezců zdárně zpět do tábora? Až do základního tábora nakonec úspěšně doklopýtá. Tam se však lstí vetře do záchranného vrtulníku a nechává se společně s omrzlým kamarádem odvézt do Káthmándú.
Kniha pomalu končí. Bear Grylls se po devadesáti třech dnech stal svého času nejmladším a zároveň jednatřicátým Britem stanuvším na Everestu.
Není-li to vaše první kniha o dobývání střechy světa, budete možná maličko zklamáni. Kromě několika málo podrobností se Vzhůru nijak nevymyká obvyklým popisům dobyvatelů různých nejvyšších hor. Je to škoda, protože úvod v tomto směru nevyzníval až tak neslibně.
Dozvíme se, že jde o život. Že séraky jsou zrádné, bomba se stlačeným kyslíkem důležitá a přátelství krásné, i když asi nemůže být v osmi tisících metrech nad mořem na život a na smrt, protože tady má každý sil jen tak tak sám pro sebe.
Mám pocit, že Bear nám mohl odhalit daleko víc z toho, co se odehrává v hlavách vyzyvatelů Sagarmathy, Bohyně nebes. Mohl se určitým způsobem postavit k hromadám mezilidských, etických, mravních, ekonomických či ekologických otázek, kolem kterých cestou na Everest prošel a kolem kterých ve svém textu prozurčel bez větších poznámek.
Ano, dozvíme se, když má strach, hlad nebo že je unaven. V citové oblasti jsou to jistě skvělé výkony pro Sheldona Coopera ze seriálu Big Bang Theory, od autora další knihy o dobývání Everestu, tentokrát psanou už v jednadvacátém století, jsem ale čekal víc.
Vždyť popisů typu Ve středu jsme šli po ledovci, byli jsme unavení, další den byla zima, tak jsme radši nevylézali ze stanu atd. atd. už bylo napsáno tolik(!) Chápu ale, že každý nemůže být Bonatti…
Veliká škoda knihy je absolutní absence obrazového materiálu. Kromě přebalu v ní nenaleznete jedinou fotografii Gryllse nebo Everestu. Také jediná a navíc maličká orientační mapa oblasti v úvodu knihy je informačně velice skoupá.
ROZHOVOR Lezení je často vnímáno především jako letní aktivita. Ale co když se teplota sníží a hory se třeba i pokryjí sněhem a ledem? Lezení se i v zimě stává vzrušujícím a náročným sportem, který... celý článek
Fanoušci plážového volejbalu si mohou oddychnout. Také v příštím roce uvidí v akci na písku úřadující mistry světa Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Hlavním cílem týmu je nominovat se na listopadové mistrovství světa
Průmyslový mixér je zařízení určené k míchání a homogenizaci různých materiálů v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od domácích mixérů jsou tyto stroje konstruovány pro mnohem větší objemy a často pracují s materiály, které vyžadují vysoký
Běžecké lyžování je ideálním zimním sportem, který zlepšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a nabízí skvělý zážitek z přírody. Abyste si běžkování co nejvíce užili a vyhnuli se nepříjemnostem, je důležité se na
V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala významným faktorem v oblasti zábavy, a to zejména díky svému potenciálu pro personalizaci zážitků. Ať už se jedná o streamingové platformy, video hry nebo online sázení,
Chybu v metodice Českého horolezeckého svazu objevil a testoval horolezecký oddíl Humanita Praha pod vedením Roberta Poláka. Doporučovaný způsob jištění prvolezce na dvou lanech pomocí jedné karabiny HMS je krajně nebezpečný. Pád