Berg Heil! V podhradí.

Berg Heil! V podhradí.
SDÍLEJ:

Ojvín je skoro tisíc let staré české královské sídlo na kupecké stezce do Žitavy. Dominantou dalekého širokého okolí je osmdesátimetrový masiv, na kterém stojí zbytky hradu a později kláštera s gotickou katedrálou. Přestože je vstupné docela drahé, tak neprohloupíte, když se dovnitř podíváte. Ojvín je díky vzdušným lázním střediskem s poměrně čilým kulturním životem, koncerty a festivaly. Nezapomeňte ale na hlavní cíl: pískovcové lezení!

Jak na to

Mapy

V Čechách vydal Klub českých turistů Lužické hory 1:50.000. V Německu jsou k dostání Zittauer Gebirge 1:30.000 a Zittauer Gebirge Ostteil/Westteil 1:10.000. Ta podrobnější je starobyle kreslená a přesto ideální pro orientaci v nepřehledném terénu.

Horolezecké průvodce

Kdysi vyšel sešitek Pískovcové skály v NDR (Praha, Olympia 1977), který je v reálu zcela nepoužitelný. V roce 1993 vydalo nakladatelství Sportverlag Berlin průvodce Zittauer Gebirge und andere Klettergebiete im Sachsen od Hanse Pankotsche. V roce 2001 vyšel nový průvodce v Jürgen Schmeisser Verlag. V tomto průvodci je zvolena trošku diskutabilní cesta, průvodce není v pravém slova smyslu výběrem, ale nejsou zde uvedeny věže označené jako Quacky (kvaky = bezvýznamné čudly). Na konci průvodce je uveden seznam kvaků s komentářem, že jsou lezecky málo významné. O některých neuvedených lezeckých objektů mám pocit, že se nejedná ani tak o kvaky, jako o masivy nebo polomasivy s nádhernými cestami, na které se běžně leze, ale vlastně se to zas tak úplně nesrovnává s pravidly (například Hussittenriff nebo stěna vlevo od Rübenzahlwandu).

Značení v terénu

Turistické značky jsou dobře značené a schematickou mapu najdete na každém větším rozcestí.

Popisované výstupy

*** nádherná cesta

** hezká cesta

* ujde to

+ hnusná cesta

Popisuji pouze cesty, které jsem lezl. Hodnotím celkový dojem, kterým na mne cesta zapůsobila. Všechny popisované cesty jsem lezl, ale ne všechny jsem vyváděl. Hvězdičky vyjadřují můj názor, názor někoho jiného se může dost lišit. Klasifikace a názvy cest uvádím podle průvodce z r. 2001 a podle vrcholových knih. Žádná z popisovaných cest není opravdu nebezpečná (takovou bych nevylezl), některé jsou však trochu vzdušnější.

Snažím se popisovat věže a cesty tak, aby bylo možno vyrazit do skal jen s mapou a tímto povídáním, nicméně průvodce s půdorysy věží tím určitě nenahradím.

BERG OYBIN (hrad Ojvín)

Leze se východní stěnou skalního masivu pod hradem. Od nádraží přijdeme pěšinou s dřevěnými schůdky pod stěnu. Pěšina vede přímo pod cestu Žlab v sektoru Zuckerhut (Homole cukru). Zahneme vpravo a po dvou stech metrech najdeme věže Zwillinge (Dvojčata) a dále vpravo Glocke (Zvon). Úplně vlevo je sektor Rabenest (Havraní skály) roztažený okolo koutu Oybiner Verschneidung (Ojvínský kout), uprostřed Zuckerhut s rajbasovými výstupy, vpravo od věžky Schusterstuhl (Šustrova židle) se nachází Falkenest (Sokolí skály). Pravidelně bývají tyto obvody na jaře uzavírány kvůli hnízdícímu ptactvu.

*** Oybiner Verschneidung (Rabenest) – VI - Kout v levé části stěny asi 150 m vlevo od cesty Žlab se sokolíkovou spárou, která ubíhá šikmo doleva. 2 kruhy, pod prvním jdou uzly. Velkolepá cesta nohama v rajbasu. Nad druhým kruhem široká spára. Cesta končí na balkóně. Systémem polic se snad dá vystoupat až nahoru na okružní cestu po vršku kopce a ušetřit za vstupné, ale to je z důvodu ochrany přírody zakázané.

*** Žlab (Zuckerhut) – VIIb, RP VIIc - V položené stěně vlevo od výrazné oblé hrany přímo nad odbočkou k nádraží. Spárkou, ve které jsou hodiny, dá se cvaknout kruh od těžší cesty dva metry vpravo, ke kruhu. Postavením a spárou (uzlík) a stěnou k 2. kruhu, rajbuňkem vzhůru, traverz vlevo (kruh), hladkým žlábkem (kruh, morálovější) ke spáře (uzlík) a pod převis ke slaňovacímu kruhu. Nádherná a často lezená cesta.

** KVFweg (Zuckerhut) - VIIb - Středem plotny zarostlou spárkou (často vlhké, uzlíky) 20 m na travnatou polici. Traverz 5 m doleva ke kruhu a rajbasem (3 kruhy) vzhůru a mírně vlevo do žlábku a pod převis ke slaňovacímu kruhu.

*** Ostsachsenpfeiler(Falkenest) - VIIIa - Vpravo od věžky Schusterstuhl přes kruh na balvan. Přepadem a pilířem (nejdříve levou hranou, pak středem) přes 5 kruhů na polici (bříza). Rajbas. Dobře jištěno, pod 2. kruhem trošičku odvážnější. Slanění buď za břízu a podél cesty, nebo přetraverzováním 25 m vpravo ke slaňovacímu kruhu.

*** Ostwand (Falkenest) – VIIb, RP VIIIa - Nástup asi 50 m vpravo od cesty Žlab, vpravo od širokého komína s plazivou břízou začínajícího pět metrů nad zemí. Z předskalí (borhák) ke kruhu, mírně vlevo do spáry a spárou (několik smycí) na její konec a mírně vlevo ke 2. kruhu. Vzhůru do římsy a ručkováním vlevo k dalšímu kruhu (stanoviště). Po poličce vlevo (kruh), asi dva metry dolů (těžké) a doleva do kouta a koutem vzhůru na pilířek ke slaňovacímu kruhu.

Glocke (Zvon)

Věž přímo pod stěnou hradu, na severním rohu s ní sousedí malá věžička Glöckner oddělená komínem se vzpříčeným suchým kmenem. V údolní stěně v otevřeném koutě vede výrazný sokolík Mondhangel (VIIb).

** Alter Weg Variante – V - Od severu komínem mezi Glocke a nižší věží, na hranu (hodiny) a pod žlab ke kruhu. Postavením a žlábky ke slaňovacímu kruhu. Po rampě a vpravo na hřbet, dalším postavením a na tření na vrchol. Slanění buď přímo 40 metrů (možnost 20 + 20 m přesedání u kruhu) nebo podél výstupu (20 + 25 m). Klasika. Dolez na vrchol je hůře zajištěn.

Glöckner (Zvoník)

Věžička na sever od Glocke oddělená komínem.

** Spiel zu Zweit – VII – Komínem a překrokem na východní hranu (kruh). Hranou přes druhý kruh na vrchol.

Zwillinge (Dvojčata)

Mohutná věž nalevo od Glocke, která má nahoře dvě osmimetrové hlavičky. Svislou a hladkou severozápadní stěnou směrem k Glocke vedou nejtěžší cesty oblasti. Slanění je z vrcholku s tunelem na rameno (30 metrů, dá se i s kratším lanem – lehký sestup) a přímo k nástupu (30 metrů, lze přesednout u kruhu). Věž je od masivu odddělena hlubokým mokrým komínem.

** Alter Weg – III - Dnem mokrého komína mezi věží a masivem třicet metrů ke zbytkům pařezu, vpravo postavením do bočního komína. Rozporem a vlevo žlábkem na tření pod vrcholové hlavičky. Průlezem mezi hlavičky a postavením do stěny a na vrchol jedné či druhé hlavičky. Lezecké pohyby nic moc, ale je to nádherná věž a krajinově vděčný výstup.

ROSENSTEINE (Růžové kameny)

Skupina věží okolo stezky mezi hlavním parkovištěm u centra Oybinu a Kelchsteinem. Měkký pískovec.

Jubiläumsturm

Věž hned nad turistickou cestou. Západní hrana převislá, přímo pod ní je strouha. Severní stěna je zelená a rajbasovitá. Slanění 2 x 20 metrů.

** Alter Weg - VI - Od západu dnem komína mezi věží Jubiläumsturm a sousední Ameise (Mravenec) až tam, kde je dno komína svislé. Po lávce v komíně traverz zpět nad nástup ke kruhu. Překrok na hranu a přes dva kruhy na vrchol.

*** Ostkante, kombinace s cestou Lütherweg – VI - Komínem podél levé údolní hrany ke kruhu. Překrok na hranu k 2. kruhu. Zprava stěnou a hranou na balkon (kruh). Hranou k dalšímu kruhu a vpravo na vrchol. Nádherná vzdušná cesta, úseky rajbasem.

Waldtorwächter (Hlídač lesní brány)

Vysoká věž padesát metrů jižně od Jubiläumsturm. Ze strany od turistické cesty je v horní části obrovský převis. Slanění 8 + 23 m.

* Alter Weg – V, RP VIIa - Od severu úzkým komínem na předvrchol (slaňovací kruh). Přepad do stěny, vzhůru ke kruhu (postavení) a při levé oblé hraně na vrchol.

** Dresdenerweg – VIIc - Z předskalí (kruh) stěnou ke kruhu, vlevo do žlábku, stěnou k velkým hodinám a na předvrchol. Jako Alter Weg nebo pravou hranou přes kruh (stavění u kruhu) na vrchol.

Elephantkopf (Sloní hlava)

Skála oddělená na západě od Jubiläumsturm komínem.

* Alter Weg – II - Po oblé východní hraně na vrchol.

KELCHSTEIN (Kalich)

Skupina Kelchsteinu se rozkládá hned u hlavní silnice z Oybinu do Lückendorf, asi 600 metrů pod nejvyšším bodem silnice na sedle Kammloch.

Kelchsteinwachter (Hlídač Kalicha)

** Mittelweg – VII - V pravé stěně od silnice solivou stěnou přes hodiny a kruh.

* Novemberweg – VI - Vpravo v jižní stěně ke kruhu a vpravo žlábkem na vrchol.

Wetterstein

Osamělá věž 400 m východně od Rosensteine, hned u pěšiny spojující Oybin a traverzovou cestu pod Felsengase. Velmi měkká a solivá skála. Některé klasické lehké cesty jsou vyšlapané a dnes už prakticky nelezitelné. Příkladem je Westweg (V). Slanění 10 + 22 m.

* Ostweg – VI - Nástup od severu žlabem a do sedla mezi hlavním a vedlejším vrcholem (hodiny). Plochou stěnou (vyšlapané a zabetonované chyty) přes kruh na vrchol. Trošku prasárna. Kdo spadne těsně pod kruhem, ten se móc vošklivě potluče.

FELSENGASSE (Skalní ulice)

Ke Skalní ulici vede turistická cesta vedoucí od sedla Kammloch s parkovištěm směrem k vyhlídce Scharfenstein vlevo od hřebene. Věže mají nízké náhorní a vysoké údolní stěny dobře viditelné z Oybinu.

Satanskopf (Satanova hlava)

Asi 10 m vysoká věž na podstavci, který je shora snadno přístupný. Do údolí spadá vysokou nepřehlednou stěnou. Věž najdete hned vlevo při pohledu shora od vyhlídky a polověže Alpingrat (Alpský hřeben).

* Schattenseite – IV - Nástup 4 m vpravo od údolní hrany podstavce. Sokolíkem a širočinou na plošinu (dobírání), komínem pod vrcholovou věž a libovolně na vrchol. Doporučuji přímo a vpravo do úzkého komína a na vrchol cestou Nordkamin.

Enzianturm (Hořcová věž)

** Südwand – IV - V pravé údolní stěně sokolíkem šikmo vlevo a koutem pod vrcholovou hlavičku. Stavěním a levou spárou na vrchol. Nebo průlezem skrz věž a spárou.

Blaueturm (Modrá věž)

Věžka není v průvodci. Nachází se 15 m severně od Enzianturm. Nemá slaňovací kruh.

* Alter Weg – II - Náhorní hranou podél spáry na vrchol.

MNIŠI

Skupina Mnichů stojí 800 m na východ od Kelchsteinu. Přístup vrstevnicovou a mírně stoupající cestou, která odbočuje z asfaltky 100 m nad Kelchsteinem vpravo nahoru z výraznější cesty nedaleko od odbočky z asfaltky.

Oberer Monch (Horní Mnich)

** Neuer Talveg – VI - Z údolní strany na balkon a ke kruhu. Stěnou na vrchol.

Unterer Monch (Spodní Mnich)

** Alter Weg - II - Zleva z náhorní strany traverzem vlevo a stěnou. Hezký lehoučký rajbas.

** Pfingstweg – V, RP VIIc, varianta od kruhu 2 m vpravo žlábkem VIIa - Z náhorní strany zprava z police spárkou na balkon ke kruhu. Postavením hladkou stěnkou na rameno a na vrchol.

Kastenturm (Skříň)

** Talweg – IV - Vlevo v údolní stěně vzhůru a vpravo do komína a na vrchol.

Mönchswand (Mnichova stěna)

** Uralter Weg – I – zprava z náhorní strany chodníčkem na vrchol.

** Südostweg – III – Levou náhorní hranou, později vpravo stěnou.

** Frühlingsweg - VIIb – V pravé části údolní stěny na blok, převislou spárou na polici a vpravo ke kruhu. Spárou a vpravo podél římsy ke druhému kruhu. Postavením přes převis a stěnou (hroty) na vrchol. Exponovaná a dlouhá cesta, sokolíková spára nad prvním kruhem je brutálně silová.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Sluneční stěna Županovice

Sluneční stěna Županovice

CLIMBING GUIDE Nevysoká skála u Županovic nad Vltavou poskytuje famózní lezení. Dvacetimetrová Sluneční stěna je posazená vysoko ve svahu nad Slapskou přehradou. Všechny cesty začínají na strmé skalní polici a lezec tedy... celý článek

Blue Ice stahuje šrouby Aero

Jak letos vypadají ledopády 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Motykův komín na Černý štít

Motykův komín na Černý štít

CLIMBING GUIDE V Kroutilově horolezeckém průvodce po Vysokých Tatrách jsme si přečetli nenápadnou poznámku: "Výstup jedním z nejkrásnějších tatranských komínů." Každý s jinými spolulezci jsme již stáli na úpatí Černého štítu, ale kvůli
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Kam nelézt 2025

Kam nelézt 2025

MAŘENKA Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Jak letos vypadají ledopády 2025

Jak letos vypadají ledopády 2025

Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse pod
Poslední slanění ve Svatém Janu v Českém krasu

Poslední slanění ve Svatém Janu v Českém krasu

Svatý Jan pod Skálou je tradičním dějištěm horolezeckých setkání koncem roku. Horolezecká tradice se nazývá "poslední slanění" a setkávají se při ní lezci ve skalách po celém Československu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Eis Total Festival Rakousko, Pitztal 24.-26.1. 24.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 18.-26.1. 26.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 18.-26.1. 26.1.
Mont Blanc - diashow Železný Brod, kino Přednáší David Hainall 27.1. 18:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 30.1.-2.2. 30.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 30.1.-1.2. 30.1.
Vtáčnik - konec lezení
  Povolení lezení 1.7.-31.1. 31.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 31.1.-2.2. 31.1.

Diskuse

Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky
Popradské pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků
trasa na běžkách Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 9:50, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27