Černá hora: koulovačka, sněhuláky, zimní technika a lezecká stěna
Koloběžky Crussis na Černé hoře v Krkonoších.
Skiresort Černá hora - Pec
SDÍLEJ:
Letní koulovačka, stavění sněhuláků, výstava zimní techniky a lezecká stěna - to jsou prázdninové atrakce na Černé hoře v Krkonoších. Za těmi se návštěvníci vyvezou kabinkovou lanovkou z Janských Lázní.
Ve SkiResortu Černá hora - Pec jsou po celé letní prázdniny v provozu 3 lanovky. Kromě kabinkové lanovky Černohorský Experes z Janských Lázní jezdí denně také sedačkové lanovky Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou a Portášky ve Velké Úpě.
Denně je v provozu rozhledna Panorama, restaurace i půjčovna horských koloběžek a elektrokol.
V těsné blízkosti horní stanice kabinkové lanovky Černohorský Express na Černé hoře vznikla unikátní výstava zimní techniky. "Součástí výstavy je hromada technického sněhu, na které se mohou děti vyřádit, anebo postavit sněhuláka. Zblízka si lidé mohou prohlédnout taky nejmodernější rolby s navijákem a sněžná děla, která se během zimy starají o vysněžení a úpravu sjezdovek," říká ředitel SkiResortu Petr Hynek. "Jsme největší lyžařský resort v Česku a během zimy na našich sjezdovkách pracuje 22 roleb a víc než 210 sněžných děl a tyčí. Teď mají lidé možnost prohlédnout si tato nejmodernější zařízení zblízka."
Umělá lezecká stěna
U horní stanice lanovky je postavená Lezecká stěna Černá hora. Nabízí 23 lezeckých linií, 40 lezeckýh cest a 500 chytů. Stojí ve výšce 1260 metrů nad mořem a je tak patrně nejvýše položenou lezeckou stěnou v Česku. "Stěna má plochu 160 m2. Díky široké škále cest je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé. SkiResort LIVE má na místě zkušené instruktory, kteří se starají nejen o bezpečnost, ale nabízí také krátké kurzy lezení," vysvětluje ředitel SkiResort LIVE Jiří Matějů.
Podklad tvoří sklolaminátový skelet s pískovým povrchem a barevným tvarovaným designem. Leze se tu na obtížnost s lanem, boulderuje bez lana těsně nad zemí a pěstuje se zde i drytooling, neboli lezení s cepíny. Na vrcholu Černé hory je denně otevřená SkiResort LIVE půjčovna, která má kromě horských koloběžek v nabídce i horolezecké vybavení.
Lezecká stěna je v provozu denně 9-17 h. Llezení a bouldering stojí 100 Kč za půl hodiny s jištěním instruktora, zdarma je lezení v případě vlastního jištění. Drytooling je zdarma k vyzkoušení.
Na koloběžce dolů do Janských Lázní
V blízkosti obou nových atrakcí najdou návštěvníci nejen rozhlednu Panorama, ale také denně otevřenou restauraci s prostornou terasou.
Na Černé hoře si také mohou půjčit horskou koloběžku a vybrat si ze dvou doporučených sjezdů do Janských Lázní dlouhých 8 kilometrů. Jeden z nich míří ke Stezce korunami stromů, kde je možné koloběžku vrátit.
Stezka korunami stromů
"V jeden den na Černé hoře a v jejím okolí je možné spojit více zážitků. Vyjedete kabinkou na Černou horu, užijete si sníh, lezeckou stěnu i výhledy na Sněžku a do kraje. Potom si půjčíte koloběžku a čeká vás sjezd, při kterém křižujete sjezdovky areálu na Černé hoře. Pak už přijde na řadu Stezka korunami stromů, která se v Janských Lázních otevřela letos v létě," doporučuje ředitel Petr Hynek.
Ti, kteří vyrazí na Stezku korunami stromů, mohou až do konce prázdnin využít vstupenku ze Stezky jako slevový kupón na jízdné na kabinkové lanovce Černohorský Express. "Černá hora je místo, kam stojí za to se vrátit, a tak lidé, kteří navštíví Stezku, mohou přijet znovu a vyrazit z Černé hory na koloběžkách, na horských elektrokolech, na turistický hřebenový výlet, nebo na kratší procházku třeba k Černohorskému rašeliništi," dodává Petr Hynek.
Finálová účast týmů ze šesti zemí a triumfy osmi různých klubů, taková je bilancešestého zimního ročníku Prague Volleyball Games. Jeden z největších turnajů mládeže volejbalové Evropy přivítal rekordní počet 149 družstev.
Popelka - český pohádkový velkofilm uctívají kromě českého a slovenského publika také Němci a Norové. Neobejdou se bez ní žádné Vánoce a teď už i Velikonoce. Nová digitální verze ukázala detaily, které se zdály na
První vánoční betlém postavil 1223 František z Assisi v italské Umbrii. Později založil františkánský řád a stal se svatým. Do Česka se dostal první betlém v roce 1560, kdy byl vystaven v kostele svatého Klimenta