Video z Bořeně
Podívat se můžete také na videozáznam ze simulovaného chytání pádů na severočeském vrchu Bořeň. Obsahuje kromě chytání ze země přes jistící brzdu také záběry chytání padajícího břemena přes rameno bez použití jistících pomůcek.
Kamera: Hana Turková. Střih: Kuba Turek. Digitalizace: Vlasta Daněk. Chytají členové Horolezeckého oddílu Humanita Praha. Velikost souboru: 7 MB.
Doprava
Do lomu se dostanete z Turnova po silnici do Záholic a lesní asfaltkou směrem na Rozumov. Pod stoupáním se dá odstavit auto doprava na louku. Přejdeme silnici a bývalou zpevněnou cestou za oplocenou chatou dojdeme skalnatou roklí po půl kilometru do lomu. Z Turnova vede do Záholic také červená turistická značka (5 km).
Kde to je
Souřadnice GPS (WGS-84) jsou N 50 36,335 a E 15 12,226.
Potřebné vybavení
Veškeré zařízení k nácviku vymyslel Miroslav Polman z libereckého horolezeckého oddílu. Tam si také za několik málo stovek korun na den můžete půjčit demontovatelné díly.
Popis všech možností najdete v časopise Montana č.5/2000, str.29-30.
Ochrana přírody
V lomu se oproti minulosti nesmí tábořit ani rozdělávat oheň, protože se stal součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Mnohé horolezecké oddíly proto právě teď zaučují nováčky do tajů chytání dlouhých pádů a všech činností, které souvisejí se záchranou a sebezáchranou na laně. Cvičení přijde k duhu i ostříleným horským vlkům, kteří získají jistotu na celou sezónu dopředu.
Co je na písku čeká
Přinášíme fotografie z právě uplynulého víkendu v Českém ráji. V lomu u Klokočských skal je totiž zřejmě nejlepší možnost, jak si vyzkoušet všechny lanové finty. Proto se sem sjíždějí oddíly od Prahy po severní Čechy.
Toto cvičení skončilo natřikrát zlomenou rukou, naraženinami loktů a boků, pár ranami do čela, odřeninami prstů a kolen, spálenými stehny a roztrhanými kalhotami. Přesto byli všichni spokojeni, protože zjistili, co je v letošní pískovcové sezóně čeká.
Pád čtyřikrát jinak
Nejdůležitější součástí výcviku je zachycení simulovaného pádu ve třech polohách - ze země, přes tělo od kruhu a přes kruh. K tomu slouží kladkostroj s pytlem plným písku místo člověka, několik zabetonovaných kruhů a provazový řebřík.
Padostroj dovoluje nacvičit i zachycení pádu do trhliny na ledovci. Nelétá se však do sněhu, ale do písku.
Hákovačky a slanění
Na vedlejších kolmých skalních stěnách se zkouší šplhání po laně pomocí prusíků a je možnost cvičně vytahovat zraněného k sobě na stanoviště.
Z oblé polověže lze vyzkoušet jednoduché slanění komou stěnou. O tomto víkendu bylo vyhrazeno pro Dülferův sed, neboli slaňování bez úvazku, karabin a slaňovací brzdy.
O kousek výš se cvičí nástup do slanění pod nepříjemně hladkou stěnkou. Na pískovcových věžích totiž bývají slaňovací kruhy umístěny pod vrcholem a jsou někdy obtížně dostupné, aby lano při stahování nedřelo skálu.
Na polověž vedou i dvě technické cesty po skobách. Ty jsou umístěny tak daleko od sebe, aby bylo nutno na některé z nich nahazovat smyčky.