AUDIO Co musí řešit horolezci? (34 MB, WAV, 3:02 min)
Bouldering
Lezení bez lana na nízkých kamenech se už tak zpopularizovalo, že se ocitlo v hledáčku lesníků, myslivců a ochránců přírody. Je to tím, že boulderisté jsou oproti disciplinovaným klasikům spíš nevázaní mladíci, kteří se příliš neohlížejí na zákony, zvyklosti a vůbec slušné chování k přírodě. Navíc se zjevili tam, kam horolezec s lanem ani nepáchne.
Jenže vyjednávat za ně a tím také ručit za jejich chování, se nikomu nechce. Zvláště oblastní vrcholové komise od nich dávají ruce pryč s tím, že jede o jinou disciplínu než lezení a horolezectví. Jenže podle ochránců přírody jasně přísluší pod činnosti spojené s Českým horolezeckým svazem.
Feráty
V Čechách se v posledních letech nainstalovalo několik ferát a Český horolezecký svaz dělá, jako by se ho to netýkalo. Výkonný výbor nedal na úpěnlivé prosby místních horolezců, aby se postavil proti jejich výstavbě, a ani se nepokouší zapojit do schvalovacích procesů, aby mohl ovlivnit, kde a kdo natáhne dráty na skály.
Zatajování informací
Český horolezecký svaz nadále tají důležité informace, především finančního a strategického charakteru. Na nátlak sice nenápadně zrušil tzv. náhubkou směrnici, která doslova zakazovala poskytovat mnoho informací členům svazu, ale mnoho se nezměnilo. Jaké to má důsledky? Například po válce slov nechává Výkonný výbor finančně zajít na úbytě dříve výstavnou závodní disciplinu drytooling a nikdo neví proč. Náhlým rozhodnutím odřízl členy od jedinečných informací o lezení na webu Skalní oblasti a za nejasných okolností a podmínek včera spustil omezenou náhradu na svazovém webu. Stále existují dohady a nejistota ohledně rozdělování finančních prostředků mezi reprezentanty v lezení na obtížnost. Svaz udělal možná nelegální, ale zcela jistě nečestnou dohodu o zastupování rakouského Alpenvereinu na našem území a při tom není jasné, za jakých podmínek. Na veřejnost pouze prosáklo, že část peněz se přelévá mimo oficiální účet.
Závody
Ani po mnoha letech hádek, podezření a osočování nejsou včas (a někdy vůbec) k dispozici jasná kritéria pro reprezentaci v závodních disciplínách. Jedinou světlou výjimkou je v tomto ohledu soutěžní skialpinismus. Neschopnost výkonného výboru došla tak daleko, že se letos nekonalo Mistrovství České republiky v drytoolingu, disciplíně ve které jsme měli medailistku Světového poháru. V lezení na obtížnost, výstavní a nejsledovanější horolezecké disciplině, už dlouhá léta kraluje Adam Ondra, ale za ním je obrovská mezera. Muži ani ženy nejsou schopni se probojovat do semifinále Mistrovství světa a jediný pravidelný český účastník Světového poháru Tomáš Binter končí na posledním nebo předposledním místě.
Profesionalizace svazu
Pod vedením Jana Bloudka jako ekonoma a později jako předsedy našetřil Český horolezecký svaz téměř tolik, jako je jeho roční rozpočet. Teď tyhle peníze chce rozpustit do platů najatých lidí. Přitom není jasné, jaká by měla být zaměstnanecká struktura, co by tito lidé měli dělat a co členům Českého horolezeckého svazu přinesou. Přitom celoroční rozpočet svazu dokážou vysát tři lidé s lehce nadprůměrným platem během jednoho roku.
INFO: Oficiální materiály Valné hromady ČHS 2015
Jak se k těmto problémů postaví Valná hromada ČHS a zda je bude řešit, se dozvíme za pár hodin. V sobotu večer můžete očekávat na Horydoly zprávy, co se během celodenního schůzování na Strahově stalo.
Valná hromada Českého horolezeckého svazu
2014
2013
2012
2011
2010
2009 (řádná) 2009 (mimořádná)
2008
2007
2006 (Kuba Turek) 2006 (Jan Puš) 2006 (Martin Otta)
2005
2004
2003