Oblastní vrcholová komise Labské pískovce Českého horolezeckého svazu si plně uvědomila, jaký historický význam pro celou oblast Labských pískovců vrcholové knížky mají, a bylo nám jasné, že je musíme uchovat i pro další generace.
Spolupráce se státním archivem
Naší prioritou bylo, aby knihy byly pro lezeckou veřejnost snadno dostupné k prohlížení a badatelům k historickému studiu. To znamená, aby byly trvale uloženy co nejblíže lezeckým oblastem Labských pískovců.
Z těchto důvodů jsme se rozhodli oslovit Statní okresní archív v Děčíně, jaké možnosti by byly pro uložení vrcholových knížek a zajištění jejich dostupnosti lezecké i laické veřejnosti v prostorách děčínského zámku.
Díky řediteli archivu Janu Němcovi a archiváři Antonínu Votápkovi se záměr podařil.
Po sérii velice vstřícných jednání nám bylo umožněno založit oficiální archív Oblastní vrcholové komise Labské pískovce v reprezentativních zámeckých prostorách Státního okresního archivu Děčín.
Kromě vrcholových knížek ze skalních věží Labských pískovců budou v archivu uloženy rovněž vrcholové knížky z oblastí působnosti Oblastní vrcholové komise Tisá.
České kulturní dědictví
V děčínském archivu budou uloženy nejen vrcholové knížky, ale i další archiválie s tím, že vrcholové knížky budou mít statut Českého kulturního dědictví. Tím je zajištěno jejich adekvátní uložení i ošetření a také snadná dostupnost pro badatelskou činnost široké veřejnosti. Za tento přístup vedení i celému kolektivu děčínského archivu velice děkujeme.
Velkým úspěchem bylo, že se po jednáních s představiteli saského horolezeckého svazu SBB a archívu vrcholových knížek v Drážďanech, podařila dohoda o úzké vzájemné spolupráci. Nelehká jednání byla dovršena 25. listopadu na společném setkání v děčínském zámku s předsedou lezecké sekce SBB Robertem Leistnerem a Albrechtem Kittlerem, kde došlo k vyjasnění podmínek.
Zástupci německé delegace nám poté předali několik našich vrcholových knížek, které byly do doby uloženy v archivu SBB v Drážďanech, a současně byla dohodnuta vzájemná spolupráce do budoucna.
Spolupráce německých a českých horolezců
Dlužno podotknout, že tento archiv vrcholových knížek by asi nikdy nevznikl, pokud by nám s jeho založením nepomáhala řada dalších lidí. Proto bych rád poděkoval Helmutovi Weiglovi, který výrazně pomohl při jednáních s SBB, Jardovi Uhrovi a Jiřímu Chárovi, kteří veškeré vrcholové knížky zdigitalizovali, Zdeňku Kropáčkovi za přípravu k jednáním o vrcholových knížkách, dále vedení Národního parku České Švýcarsko za dočasné uložení vrcholových knížek, Františku Pohlovi za pomoc při překládání materiálů a tlumočení i dalším lidem.
Momentálně se v archivu nachází necelé dvě stovky vrcholových knížek a větší množství jiných písemností. Pevně doufám, že toto je jen začátek dlouhé cesty a vrcholové knížky nám budou ve vlastním zájmu úspěšně přibývat.
Za čas budou naše jména zapomenuta, ale hlavní je, že se povedlo důstojné a bezpečné uložení historicky cenných vrcholových knížek pro budoucnost. Tak bude zaznamenána i historie lezení v Labských pískovcích.
Autor je předseda Oblastní vrcholové komise Labské pískovce.
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě