Speleologická záchranná služba (SZS) pořádá jednou za rok součinnostní cvičení všech čtyř stanic (Český kras, Plzeň, Moravský kras, Severní Morava).
Cílem této pravidelné akce je nácvik složitějšího zásahu, při němž je třeba větší počet záchranářů, než při běžném cvičení jednotlivých stanic. Neméně důležité je též osobní setkání záchranářů z různých oblastí a s tím spojené diskuse o materiálu, technice, akcích a veškerém dění v SZS a speleologii vůbec.
V letošním roce byl jako cvičná lokalita vybrán starý břidlicový důl v Oderských vrších poblíž obce Zálužná nedaleko Vítkova. Jednalo se o hlubinný důl, v němž se těžila břidlice na krytinu střech, těžba však byla ukončena před více než padesáti lety. Důl má svislou těžní šachtu o hloubce kolem 65 m, a z ní se rozbíhá rozsáhlý systém horizontálních chodeb. Náplní cvičné akce bylo pátrání po čtyřech pohřešovaných osobách, které se spustily do dolu a ztratily se tam. Plán proto počítal s rozmístěním čtyř figurantů do různých částí horizontálního systému. Poté měl do dolu sestoupit tým záchranářů, pohřešované osoby nalézt, ošetřit (každý měl stanoveno jiné zranění) a v nosítkách dopravit na povrch. Nácviku se mělo zúčastnilo okolo 40 členů SZS.
Vstupní šachta má nenápadné ústí o rozměrech 3 x 5 m, které je oploceno dřevěným plůtkem s výstražnými tabulkami a bylo překryto dřevěným roštem z tyčí o průměru kolem 6-12 cm, v němž byl ponechán vstupní otvor o rozměrech cca 1 x 1,5 m. Šachta je svislá, bez jakýchkoliv etáží a spadá přímo z povrchu ve stále stejném profilu do hloubky 65 m, kde se je hladina vody. Pod ní ještě pokračuje zatopená část o hloubce cca 7 m. Na hladině plave souvislá vrstva shnilého dřeva z někdejší výstroje šachty, dalšího dřeva napadaného z povrchu a jiného materiálu včetně nejrůznějších odpadků. Vstup do horizontálních chodeb je ve stěně šachty asi 15 m nad hladinou.
Skupina, která měla na starosti vstupní šachtu, začala připravovat slanění figurantů do podzemí. Jeden ze záchranářů SZS ze stanice Český kras chtěl zdokumentovat počátek této akce, pravděpodobně uklouzl, zavrávoral a šlápl jednou nohou na listím zakryté dřevěné bednění. Tento starý dřevěný kryt byl však zcela prohnilý a okamžitě se prolomil.
Záchranná akce se rozběhla ihned, byla zavolána rychlá lékařská pomoc a několik minut poté do šachty sestoupilo po lanech pět jeskyňářů včetně lékaře.
Postižený byl nalezen ve vodě pod vrstvou spadaných shnilých klád, bez známek života. Záchranáři zde pracovali za extrémních podmínek na vrstvě shnilého dřeva, plovoucího na hluboké, ledové vodě. Hrozilo i nebezpečí pádu zbytků bednění, které nemohlo být odstraněno, protože by jeho část padala do šachty na postiženého Nakonec se záchranářům podařilo vyzvednout tělo postiženého z vody a v nosítkách ho vytáhnout na povrch.
Po ukončení činnosti v šachtě záchranáři SZS provedli zabezpečení celého ústí šachty novým dřevěným krytem dostatečně pevné konstrukce, aby se zabránilo případné další tragédii. Šachta je nyní zakryta tak, aby byl vyloučen náhodný pád osob do podzemí.
Časový průběh
10:45 pád záchranáře do šachty
10:50-11:00 sestup tří záchranářů na dno šachty
11:05 sestup zdravotníka SZS a lékaře do šachty
11:26 nalezení postiženého a jeho vytažení z vody
11:35 začátek fixace do nosítek, příprava transportu
11:53 zahájení transportu nosítek na povrch
11:59 nosítka s postiženým vytažena na povrch
12:00-12:12 výstup lékaře a doprovázejícího jeskyňáře na povrch
12:12-12:30 výstup zbývajících tří záchranářů na povrch, ukončení akce v podzemí
12:30:15:00 zhotovení nového dřevěného krytu nad ústím šachty, ukončení akce