
Ortler: severní stěna pořád přímo nahoru

AKTUALIZACE. Srdce pravého horolezce plesá. Cesta je dlooooouuuuuhááááá a náročná na fyzičku, kořeněná sprškami kamenů a kanonádami kusů ledu. Je těžší, než jsme čekali. Vstáváme ve dvě ráno, nocí se plahočíme k nástupu a v půl čtvrté stoupáme s dalšími deseti či patnácti lidmi obrovskou sněhovou roklí. Jedno družstvo odpadá, protože maník dostal pěknou šlupku kamenem do kolena. Já jsem dostal jenom do lýtka. Krve ze mě moc neteče, ani se neprosákne přes šusťáky.
Něco z průvodce
"Mit 1400 Metern die höchste und eine der schwierigsten Eiswände der Ostalpen. Ein Unternehmen für mutige Spezialisten!"
Ortler Nordwand na webu:
Bergsteigen.com a Lezec.cz a Seilschaft.it a Hikr.org a Alpic.net
Během dne schytám další rány do druhé nohy, obou ramen, pravé ruky a hlavně do rozkroku.
Skučím. Píťa se mi směje. O pár délek později skučí taky. Dostal ledovým balvanem do ledvin.
Než jsem se stačím vzpamatovat, za svítání mažeme za dvěma Rakušáky přímou Messnerovou variantou, místo abychom spořádaně kličkovali. To už se firn mění na led a musíme se jistit. Pod námi jsou ještě další dvě družstva, nad námi jich už několik zmizelo za obzorem.
Pořád nahoru jako Reinhold Messner
Z pohodového sklonu do 55 stupňů v Schmidově směru z roku 1931 se stala honička přímo nahoru od Messnera z pětašedesátého roku. Často se drápeme do 60 stupňů, místy přelézáme krátké osmdesátistupňové pasáže. Bidlo tvrdí, že v ledu se nedá traverzovat, a Píťa stejně umí lézt jenom přímo nahoru.
Pánové mi nakonec dávají přednost a nechávají mě vylézt poslední délku. Je to tvrdý štípavý led stejně jako po celou dobu výstupu.
Dlouhý a náročný sestup
Za to jsem jim vděčný a zůstávám na prvním konci lana i při sestupu. Ledovec na normální cestě z Ortleru je neuvěřitelně rozpraskaný, všude číhají obří séraky a zaváté trhliny.
Nechávám se napálit stopami trojice Brňáků, co šla bez jištění před námi. Do jedné macaté padám. Bidlo mě naštěstí chytá lanem, já roztahuji ruce, chvíli třepu nohama nad hlubinou. Pak zaberou Bidlo s Píťou dohromady, nakonec se za cepín vytahuji ven.
Noc trávíme v plechovém bivaku Lombardi pod ledovcem. Další trvá návrat hlubokým sněhem do civilizace. Prší a padá sníh.
Míjíme opuštěnou Payerovu chatu. Chatař na Tabaretta zavřel kvůli vánici chatu a napsal nám vzkaz, že máme nechat prachy ve winterraumu. Přemístil nám tam i věci, které jsme odložili před výstupem. Když k večeru scházíme na parkoviště, přijíždí džípem a kontroluje nás, zda se nám něco nestalo.
SEVERNÍ STĚNA
Ortler 3905 m
Masiv Ortles, Jižní Tyrolsko, Itálie
Prvovýstup
Stěna má několik variant. Poprvé byla slezena v srpnu 1931 Hansem Ertlem a F. Schmidem.
Nejlepší doba k výstupu
Kvůli ústupu alpských ledovců se lezecká sezona ve stěna posunuje stále více k jaru. Dnes se leze nejčastěji v červnu. Slušné podmínky mohou nastat už v květnu a leze se i v červenci. Pokusy v ostatních měsících jsou sázkou do loterie.
Obtížnost
Celková obtížnost túry je TD. Pokud se vyhneme všem obtížnějším místům a zastihneme ideální sněhové podmínky, lezeme ve svazích do 55 stupňů. Pokud lezeme přímo vzhůru, můžeme narazit až na krátké osmdesátistupňové výšvihy. Největší obtíže způsobuje délka stěny. V dolní části v obou trychtýřích a pod nimi padá kamení. Od družstev nad námi padají kusy ledu. Kamení ani ledu se nelze dost dobře vyhnout.
Sestup
Po ledovci k bivakové chatce Lombardi (3316, 1 h), po skálách do sedélka a dále po skalním hřebenu k Payerově chatě (3029). Tady se napojíme na turistickou cestu k chatě Tabaretta (2550) a dolů do Suldenu (1850, nejméně 4 h).
Výstup
V Suldenu (1850) parkujeme pod lanovkou na K2. Po cestě číslo 4 dojdeme za dvě hodiny na chatu Tabaretta (2550). Co nejdříve po půlnoci traverzujeme kamenitý svah na sníh pod severní stěnou (1 h). K prvnímu zúžení se stoupá obvykle po sněhu, led se objeví pod druhým zúžením (2 h). Klasika traverzuje doprava, Messner směřuje přímo vzhůru. Lezeme širokou ledovou stěnou až k ledovci (5 h). Skalnatý vrchol (3 h) zůstane vlevo.
Doporučené vybavení
Výstup velmi ulehčí moderní ostré zbraně a mačky s vertikálními hroty. Povinným vybavením je přilba, čelová svítilny, hrudní a sedací úvaz, dvojité lano, teplé a nepromokavé oblečení, dostatek zdravotnického materiálu (kvůli nadmořské výšce a případnému úrazu). Pro dvojici stačí osm ledových šroubů a k nim expresky, ale když si jich vezmete o něco více, neprohloupíte. K tomu dlouhé smyčky na stanoviště a pro jistotu nějaké kratší na sestup. Na štandy jsou potřeba ještě šroubovací karabiny a slaňovací a jistící brzda. Rozhodněte se, zda použijete raději plastové, nebo kožené pohorky, ale v každém případě by měly být co nejtvrdší a doplněné o návleky. Hodí se čiré a později ledovcové brýle, dostatek jídla a pití, malý vařič a ešus, krém na opalování s faktorem 30 a víc. Pohodlí na chatě i v bivaku zajistí vložka do spacáku.
PANORAMA z Cima Bianca
Kliknutím na snímek otevřete velké panorama hřebenu Zebru-Ortler.
Panorama s názvy hor stáhněte ZDE.
Normální cesta: Ortler - nejvýš v Itálii
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Ortler severka?
Nic moc. Byli jsme teď nedaleko na švýcarsko-italských hranicích na horách do výšky 3000 m n.m. Každý den byl stejný - po ránu tvrdo, dopoledne začaly sjíždět lavinky ze žlabů a po poledni byla ze sněhu nebezpečná a hluboká břečka. Sněhu jsou všude ještě metry. Na lyžování je to sice na prd, ale nějaké túry se dají vybrat (asi i ta normálka na Ortler by šla). Pěšky a lezecky je to ovšem podle mého názoru sebevražda kombinovaná s neskutečnou námahou.
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 15.4.2014 17:50
Ortler severka?
Velké množství mokrého sněhu na nástupu, sestupu a dokonce i na přístupu k chatě Tabaretta. Pokud byste lezl v noci, možná by se Vám to podařilo vylézt ve firnu. Hrozí ovšem laviny a pád séraků. Sestup lze zatím doporučit jen na lyžích a velmi opatrně po Normálce.
jak na to
Lezení není příliš obtížné, ale vyžaduje vytrvalost, orientační schopnosti a všeobecně velké zkušenosti s lezením v Alpách.
Něco jiného je vlézt skoro kolmý ledík v Oldřichově o délce pár metrů a proti tomu kilometrovou položenou stěnu. Jestli vylezeš Pallaviciniho na Glockner, nebo aspoň pár výstupů v okolí chaty Oberwalderhütte v Hohe Tauern, nebo třeba dva dlouhé lehčí ledopády v Maltatalu za den, měl bys zvládnout i severku Ortleru.
Hodně záleží na podmínkách a počasí. Měl bys být připravený na to, že se ti může stát, že budeš muset bivakovat, nebo že bude nějaké zranění od padajícího ledu či kamení, že na sestupu můžeš spadnout do ledovcové trhliny a že v případě potíží by se Ti ze stěny velmi obtížně slaňovalo (útěk do strany v podstatě není možný).
Hore zdar a hodně štěstí!
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 6.8.2012 21:22
- Autor Přípluv
- Datum a čas 8.10.2007 15:13
jak na to
- Autor Standa
- Datum a čas 8.10.2007 15:07
- Autor milan
- Datum a čas 8.10.2007 09:37

Kam nelézt 2025
Alpy AKTUÁLNĚ 2025
Může se hodit
Nejčtenější články

Kam nelézt 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Ľadopád v Patrii ve Vysokých Tatrách

Záchranná akcie v masíve Tupej
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Začátek pískovcové sezony
|
Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. | 1.4. | ||
Camp - veletrh | Norsko, Lillestrøm | 4.-6.4. | 4.4. | |
Expedície - cestovatelský festival | Bratislava, Fakulta informatiky | 5.4. | ||
Valná hromada ČHS | Praha | 5.4. | ||
Adamello Ski Raid | Itálie, Ponte di Legno | Skialpinismus | 5.4. | |
ILTM - veletrh luxusního cestování | Jižní Afrika, Cape Town | 6.-8.4. | 6.4. | |
Regiony České republiky - veletrh | Lysá nad Labem | 10.-13.4. | 10.4. | |
Čištění Ohře | Ohře | 11.-13.4. | 11.4. | |
Myslivost a příroda - veletrh | Kroměříž, Výstaviště | 12.-13.4. | 12.4. | |
Velikonoce | Česko | 21.4. |
Diskuse
Proč 2 h do Špindlu, když... | Skiák, 28.3.2025 13:31, 1 příspěvek |
Podivný úvod . . . . | Honza, 28.3.2025 10:36, 3 příspěvky |
Podivný úvod . . . . | Horydoly - Kuba Turek, 27.3.2025 15:43, 3 příspěvky |
Podivný úvod . . . . | Michael Beranek, 27.3.2025 15:18, 3 příspěvky |
Funí | Kuba Turek, 26.3.2025 18:28, 2 příspěvky |
Funí | Pigaro flora, 26.3.2025 12:40, 2 příspěvky |
doporučuji tiskovou zpráv... | Horydoly, 25.3.2025 15:36, 2 příspěvky |
doporučuji tiskovou zpráv... | Lukas B., 25.3.2025 15:05, 2 příspěvky |
Vranov | Tomáš Puš, 25.3.2025 13:52, 3 příspěvky |
Vranov | Jakub Hubert, 25.3.2025 13:47, 3 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Polička? Věda nebo Veliko... | Horydoly , 24.3.2025 0:53 |
Prague Bike Fest Na Výsta... | Horydoly Open, 20.3.2025 22:13 |
Největší běžecká výstava ... | Horydoly , 16.3.2025 20:23 |
Každý, kdo jen trochu chc... | milan šupa, 13.3.2025 19:43 |
EXPEDÍCIE (jar 2025) | Horydoly , 24.2.2025 13:32 |
Střední Čechy v březnu | Horydoly , 23.2.2025 12:44 |
Cyklocestování Frýdek Místek | Horydoly , 18.2.2025 14:43 |
Budějovicko láká na valen... | Horydoly , 15.2.2025 2:38 |