Přinášíme přehled nejdůležitějších novinek, které vzešly z jednání Valné hromady Českého horolezeckého svazu.
Profesionální organizace
Od dubna nastoupí do funkce profesionální organizační zaměstnanec Jindřich Petřík. Vedení svazu si od něho slibuje zlepšení práce sekretariátu. V dubnu končí podle zákona civilní služba a je tedy potřeba nahradit dosavadního civilkáře Jiřího Přibila. "Končí doba levné práce," lakonicky komentoval místopředseda Jan Bloudek.
Zároveň obhajoval, proč údaje o finančním krytí civilní služby i dalších personálních nákladech neuvedl v tištěném bulletinu a ani neodpovídal na přímé dotazy na internetových diskusích: "Platí striktní pravidla, co smí a nesmí dělat civilkář. Mohli bychom se dostat do potíží, protože například nesmí dělat administrativní práci." Na to se nadšeně ozvalo od stolku organizátorů, kde úřadoval Jiří Jirous Přibil: "Jdeme domů!"
Údržba jištění
Ukončuje se úřední certifikace jistících kruhů a borháků. Bude tedy možné začít přejišťovat skály podle pořadí v loňském grantovém řízení. "Zvolili jsem raději odklad, než riskovat neschválené jistící pomůcky," vysvětloval Jan Bloudek.
"Snažíme se dávat na údržbu skal jakékoliv rozumně utratitelné částky. Ani se nám nedaří vyčerpat rozpočet," přiblížil situaci. Šéf komise ochrany přírody Petr Hejtmánek k tomu dodal: "Je potřeba přejistit všechny oblasti. Kdo je ochoten něco dělat, ten dostane materiál."
Nová horolezecká chata?
Ve zprávě o konkurzním jednání ohledně svazové chaty v Ostrově zazněla i myšlenka, že by Český horolezecký svaz koupil objekt někde jinde. Podmínkou je umístění v atraktivní lezecké oblasti dobře dostupné pro Čechy i Moravany a možnost využití pro školení. Rozhodnutí nebylo posvěceno hlasováním Valné hromady, ale výkonný výbor shromažďuje tipy na vhodné objekty. Ostrovskou chatu prošustroval bývalý předseda svazu Jiří Skandera kvůli čachrům se svojí společností Alpinservis.
V diskusi padalo nejvíce výtek na nový systém školení instruktorů, který platí necelý rok. Od podzimu je akreditován mezinárodní horolezeckou asociací UIAA. Praktickým výsledkem debaty je prodloužení platnosti nových instruktorských průkazů (od roku 2004) na sedm let a zlevnění instruktorských kurzů pro jejich frekventatnty. Ti si budou platit jen ubytování, dopravu a jídlo. Náklady na školitele bude platit svaz.
Valná hromada požadovala umístění seznamu instruktorů na svazovou internetovou stránku a vydání nových skript pro jejich vzdělávání. V obou případech to potvrdila hlasováním.
Dosavadní instruktoři musí absolvovat přeškolení podle současných plánů. Neprošel ani návrh na zkrácení kurzů a odstranění výuky na lyžích pro instruktory specializované na vysoké hory. "K modernímu horolezectví patří skialpinistická výbava," jednoznačně říkal člen výkoného výboru Jiří Všetečka.
Peníze především
Předseda revizní komise Zdeněk Vévoda prohlásil, že svaz vede své hospodaření v souladu se zákony. Jan Bloudek objasnil především peníze, které dostává svaz od Sazky. Jde o následující částky: 200 000 Kč (režie, kterou dostávají všechny svazy bez ohledu na svoji velikost), 1 248 600 Kč (podle počtu členů), 94 700 Kč (podle počtu domácích soutěží) a 788 300 Kč (podle ekonomické náročnosti sportovního lezení a skialpinismu). "Osm set padesát tisíc korun si tedy vyděláme sportováním," uvedl Jan Bloudek. Dalších 300 000 Kč dostává svaz od Ministerstva školství na soutěže. "Pro srovnání: zhruba stejně velká organizace veslařů dostává milión, protože má širší špičku a více závodníků."
V letošním roce narostly podle Bloudka výdaje skialpinistům, bezpečnostní komisi, lékařům, závodníkům na mezinárodní akce, dětem mimo umělé stěny a více peněz se dává i na personální náklady.
Z vystoupení řečníků vyplynula i částka, kterou platí sponzor Českého horolezeckého svazu za propagaci svého jména. Hudysport přináší osmdesát tisíc korun.
Jak na Slovensku?
Předseda slovenského horolezeckého spolku JAMES jako host informoval o činnostech jeho organizace. "Po loňském přijetí zákona o ochraně přírody máme potíže ve všech národních parcích," varoval Pavol Vaško. "Je to tak velký problém, že ho považujeme ze jeden z největších v našem spolku."
Uvedl také stav jednání o chatě Pod Rysmi. Spory spolumajitelů Klubu slovenských turistů a JAMESu zatím vedly k sepsání environmentální studie, která připouští stavbu chaty na jiném místě, než stojí dosavadní. JAMES tedy bude nadále prosazovat stavbu tam, kde ji nebudou ohrožovat laviny. Turisté se stále přiklánění k opravě stávajícího objektu.
Co neprošlo
V diskusi padalo mnoho návrhů, pro které hlasovalo mizivé procento přítomných. Jeden účastník například žádal po Valné hromadě, aby se jasně postavila k problémům magnézia na pískovcových skálách, jiný chtěl odvolat Petra Hejtmánka z postu šéfa komise ochrany přírody, další žádali ponechání oprávnění pro instruktory na doživotí, snížení dotací pro závodící děti a naopak snížení částky pro nezávodící děti. Právník svazu Oldřich Hein prohlašoval, že ochranáři si vymýšlejí nefér argumenty pro vyhnání horolezců ze skal, Radim Bzura odhadoval, že se zakázaným magnéziem leze třetina až polovina všech horolezců.