Horolezectví se vyvíjí stejně jako všechny moderní sporty více než dvě stě let. Za tu dobu sportovci opustili přírodu, přestěhovali se na stadiony a do krytých hal a koneckonců snížili nebezpečí zranění. Lezci závodí na umělých stěnách a pokud lezou na přírodních skálách, zajišťují se bezpečnými skobami vlepenými do pevné horniny.
Jak na to
Pražský industrial
Nejvíce rozvětvenou builderingovou scénou disponuje v Česku pochopitelně Praha. Nejnovějším hitem je noční lezení na výškovou budovu Motokov na Pankráci a výstup pomocí instalovaných nýtů na betonovou plastiku u Barrandovského mostu zvanou Hroší lázeň. Na druhé straně mostu stojí plastika Červ Dobyvatel.
Populární mostní pilíř s obtížnými malými chyty je na trojské straně mostu Barikádníků. Jeden odvážlivec už překonal i obloukové traverzy vysoko nad kolejištěm Hlavního nádraží. Další vystoupali po skleněné stěně dejvické Fakulty architektury.
Dlouho už se trénuje na náplavce po obou stranách Vltavy a občas někdo zkouší lézt po ozdobné stěně sparťanského fotbalového stadionu.
Přechod mezi umělou lezeckou stěnou a builderingem tvoří tak zvaná Opatov Wall, což je opěrná zeď výjezdu z brněnské dálnice. Buď se stoupá podél kolmých spár, které zbyly po stavbařích, nebo pomocí mělkých jamek vysekaných do betonu.
Fotbalisté hrají na dokonalých trávnících s chrániči na nohou, dnešní hokejisté nepoznali přírodní led na rybníku a jsou navlečení do plastového brnění, automobiloví závodníci sviští po uzavřených okruzích s bezpečnostními zónami okolo tratí…
Jsou ovšem horolezci, kterým se normální lezení už přejedlo a zvyšují si adrenalin přímo ve městě. Lezou po domech, fasádách, traverzách a neváhají využít ani spáry mezi skleněnými panely na nejvyšších mrakodrapech. Ve všech státech světa je sice takové podnikání nelegální, ale na to oni příliš nemyslí.
Nic nového pod sluncem
Tak zvaný buildering se vyvinul z prastarých tréningových metod městských horolezců. Ti totiž neměli přes týden kde trénovat, lezení ve vzdálených horách nebo skálách o víkendech jim nestačilo a umělé lezecké stěny ještě nebyly na světě. Horolezci tedy zkoušeli sílu prstů a techniku nohou na všemožných kamenných zdech. Populární všude na světě byly protipovodňové zdi z velkých kamenů na náplavkách v centru měst a kamenné mostní pilíře. V sedmdesátých a osmdesátých letech se už lezlo po čemkoliv - betonových zdech u dálnic a železnic, ozdobných mozaikách a nakonec i po celých budovách.
Dnes si z toho několik lezců dokonce udělalo živnost a lezou bez jištění na skleněné výškové budovy po celém světě. Jejich výkony jsou obdivuhodné především z toho důvodu, že jediná chyba v během několikahodinového výstupu znamená jistou smrt. Let dlouhý desítky či stovky metrů a končící na asfaltu před domem nelze přežít. Tito mediálně známí lezci samozřejmě vědí, že budou platit za své kousky tisícidolarové pokuty, a strážníci nebo členové ochranky je často donutí výstup přerušit a potupně vlézt oknem do objektu jejich zájmu, ale reklamní příjmy jim to bohatě vynahradí.
Proti tomu čeští amatéři lezou často pod pláštíkem tmy, vyhledávají vedle mrakodrapů i betonová monstra podél dálnic, mosty nebo opuštěné pilíře v průmyslových čtvrtích. Speciálně český název pro buildering tedy zní industrial.
Co je potřeba, abyste se nezabili
Po budovách se leze se stejnou výzbrojí jako v přírodě. Základem jsou přilnavé lezecké boty, sedací úvazek, lano, pár karabin a především množství smyček z lana a speciálních pevných popruhů. Jsou totiž potřeba k zajištění během výstupu. Lezec na fasádě totiž nemůže zatloukat skoby, ale často potká traverzu, kterou omotá a zapne do ní karabinu. Zauzlované smyčky se dají použít i pro zaklínění do spáry mezi panely. Při slaňování dolů na pevnou zem slouží smyčky jako pevný bod, kterým se provlékne horolezecké lano. Mnohým lezcům se v nebezpečí nebo při velké námaze potí ruce, a proto jako gymnasté nosí u pasu sáček s magnéziem. Do bílého prášku si občas sáhnou, magnézium jim ruce vysuší a oni mohou pokračovat.
Co tím myslíš: "Jordánku bez slaňování"? Ono se to slaňuje? Jestli ano, tak jen při náledí nebo pro urychlení první komín podél kramlí a řětězů, ale jinak se to přece schází a sjíždí po botách, ne?
Myslím,že jsou stále velké možnosti lezení po skalách.Kdo se chce zviditelnit ten ovšem může lézttéměř po všem,čím víc výstřední tím lepší.Měl bych pro vás jeden typ-betonový sarkofák nad Černobylskou elektrárnou-budete aspoň svítit na dálku.Jinak zkoušejte dále třeba někde v cizině,co vám řeknou.Přeju hodně úspěchů-třeba zkuste Jordánku bez slaňování.
Nová informácia pre návštevníkov Vysokých Tatier: Pôvodne ohlásený nový spoplatnený program pre skituristov na zjazdovkách nahradí počas aktuálnej sezóny bezplatný testovací režim.... celý článek
Štrbské pleso, Tatranská Lomnica a Chopok zpoplatní skialpinismus v lyžařských střediscích. Denní vstupenka stojí od letošní zimní sezony 7 eur, sezonní vstupenka přijde na 99 eur. V ceně je výstup vlastní silou po určených
Cestování bylo vždy tak trochu dobrodružství. S nástupem umělé inteligence se ovšem nejistota snižuje a cestovní ruch na celém světě se stává dostupný pro nejširší veřejnost. Chatboti jako Gemini, ChatGPT nebo Perplexity
Pražské vánoční trhy patří k nejzajímavějším v Evropě. Podívejte se, kdy a kam všude můžete zajít a nakoupit tradiční dárky, sváteční drobnosti, anebo si jen užít vánoční atmosféru konce roku 2024. Zima se už