Šerpové vodí komerční horolezecké expedice na Mount Everest.
Discovery Channel
SDÍLEJ:
RECENZE Když Šerpa Tenzing Norgay vylezl spolu s Novozélanďanem Edmundem Hillary na Mount Everest (8850 m), ukázali na nejvyšší hoře světa nejen své horolezecké umění a houževnatost celé britské expedice, ale také směr, kudy se bude himálajské horolezectví ubírat následující desítky let. Šerpové se od té doby stali uznávanými horskými vůdci, špičkové horolezecké výkony se odehrávají jinde než na normálkách a na Everest se dostane téměř každý, kdo má dost peněz.
O tom vypráví dokument Sherpa, který dnes večer vysílá televizní kanál Discovery. V prvním plánu sice popisuje nešťastnou událost na Mount Everestu, při které zemřelo celkem 16 Šerpů, ale ve druhém důležitějším plánu rozkrývá motivaci Šerpů i jejich klientů, proč vyrážejí do smrtelného nebezpečí ve velkých výškách.
Everest nejsou jen peníze
Režisérka Jennifer Peedom v televizním dokumentu přesvědčivě ukazuje, že lidé uprostřed hor se nedělí jen na ty, kteří nahoru chodí za peníze, a ty druhé, kteří jim platí. Šerpské rodiny mluví o vášni svých živitelů, kteří jsou si vědomi obrovského rizika, přesto ho vědomě podstupují, neboť nejde jen o vydělané peníze, ale také nadšení, zážitek a touhu.
Odboráři na Everestu žádali o zvýšení bezpečnosti práce
Dokument Sherpa se točí okolo neštěstí, při kterém na místě zahynulo 12 Šerpů a další 4 následně na svá zranění. 18. dubna 2014 se brzy nad ránem přes ledopád Khumbu prohnala smrtící lavina. V tu dobu pracovaly dvě desítky Šerpů na zprůchodnění už tak dost nebezpečného terénu pro komerční expedice, se chystaly ke zdolání Normální cesty přes Jižní sedlo na Mount Everest. Přes ledovcové trhliny a pod sněhové séraky zavěšovali lana a instalovali žebříky.
Po záchranných pracech se Šerpové vzepřeli svým agenturám a požadovali zrušení všech expedic v tomto roce. Na jednu stranu argumentovali respektem k mrtvým a na druhou stranu pragmaticky vyjednávali o zvýšení svých odměn. Za pár týdnů se situace uklidnila a další expedice se nerušeně sunuly k vrcholu se šerpskou podporou.
Evropané a Američané mnohdy považují celý spor za klasické odborářské jednání, které mělo částečný úspěch. Režisérka Jennifer Peedom se ve svém dokumentu Sherpa přiklání spíš k verzi o morálce, která nakonec nebyla zcela respektována.
Silný a dojemný film
Prezident Discovery Channel Rich Ross oznámil, že se dokument Sherpa bude vysílat ve více než dvou stovkách států a teritorií. "Jennifer se ve filmu zabývá tím, jak se šerpská komunita pod Mount Everestem sjednotila v žalu a vzteku, kdy smrtící lavina zasáhla šestnáct jejích členů," míní Rich Ross. "Je to silný a dojemný film."
Dodáváme, že dokumentární snímek si nejvíce užijí ti, kteří pod Everestem byli, nebo aspoň mají zkušenost s vysokými horami a jejich obyvateli. Vědět, jaké to je, když šlapete hlubokým sněhem, sotva dýcháte, je vám zima, na hlavu padá černá obloha a vánice schovává všechny stopy, je k nezaplacení, pokud chcete do hloubky pochopit dokument Sherpa. Přesto nikdo, kdo neprožil okamžiky na okraji smrti či zoufalství, nemůže vědět, jak tyto chvíle změní život těm, kteří přežijí, i pozůstalým po těch, kteří se z hor nevrátí živí.
Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse pod... celý článek
CLIMBING GUIDE V Kroutilově horolezeckém průvodce po Vysokých Tatrách jsme si přečetli nenápadnou poznámku: "Výstup jedním z nejkrásnějších tatranských komínů." Každý s jinými spolulezci jsme již stáli na úpatí Černého štítu, ale kvůli
AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
MAŘENKA Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Svatý Jan pod Skálou je tradičním dějištěm horolezeckých setkání koncem roku. Horolezecká tradice se nazývá "poslední slanění" a setkávají se při ní lezci ve skalách po celém Československu.
Horský hotel Popradské pleso (1494 m) je snadno dostupný v zimě i v létě. Proto je oblíbený nejen mezi turisty, ale také horolezci a skialpinisty ve Vysokých Tatrách. Nabízí velkolepé horolezecké túry především