Tlak ochranářů na horolezce sílí

Tlak ochranářů na horolezce sílí
Lezení na Suchých skalách v Českém ráji.
Autor snímku Radek Jošek
SDÍLEJ:

Podnikatelé v oblasti cestovního ruchu by se měli mít na pozoru nejen před ministerstvem životního prostředí, které pod pláštíkem evropského systému Natura 2000 právě rozšiřuje chráněná území, ale také před snahami jednotlivých ochranářských orgánů.

Ty se snaží prosazovat zákazy vstupu do některých atraktivních oblastí nebo aspoň v nich omezit sportovní aktivity.

To by samozřejmě snížilo atraktivitu oblastí pro návštěvníky. „Názor místních ochranářů je potřeba brát jako odborné stanovisko a ne jako konečný verdikt,“ říká k tomu náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko. Úřední šiml přesto řehtá nenápadně dál. Uvádíme několik příkladů.

Suché skály

Dominantní skalní hřeben u Turnova byl vždycky cílem turistů, kteří používají okružní stezku vybavenou dřevěnými žebříky a protierozními zábranami. Po pevném pískovci, který se neničí na rozdíl od ostatních skalních měst Českého ráje ani ve vlhku, lezou každý víkend desítky horolezců. Žije z nich několik hospod, obchodů a tábořiště v Malé Skále. Když před pár lety nastoupila do vedení správy chráněné krajinné oblasti Český ráj Lenka Šoltysová, objevily se najednou různé důvody pro uzavření skal. Zelení úředníci jednou mluví o erozi pod skálami od pěších návštěvníků, jindy o neestetických bílých skvrnách od magnézia, které zanechávají horolezci na pískovcových stěnách, a posledním ochranářským trumfem je tvrzení o pohybu skal kvůli letošnímu suchu. O popis konkrétních škod a plánovaných opatření žádá outdoorový server Horydoly spolu s podnikatelským týdeníkem Profit Lenku Šoltýsovou bez jakéhokoliv výsledku již několik měsíců.

Svoji polévku si přihřál i zástupce UNESCO Stuart Chap, který posuzuje návrh České republiky na zařazení sedmi pískovcových skalních měst do seznamu nejdůležitějších světových přírodních památek. Na setkání se zástupci obcí a úřadů prohlásil, že podle jeho poznatků se horolezci nechovají ke skálám šetrně. Doslova mluvil o „železe trčícím ze skály". Měl tím na mysli tradiční zajišťovací kruhy zabetonované do stěn.

Tiské stěny

Pískovcové skalní město na hranicích s Německem nedaleko Ústí nad Labem je populární mezi cyklisty na horských kolech i horolezci, ale většinu návštěvníků tvoří pěší turisté z obou stran hranic. Pod skálami je na turistickém ruchu závislých několik lepších restaurací i obyčejných hospod, obchody a kiosky, mnoho penzionů a dva kempy. V létě proto zapůsobila jako blesk z čistého nebe zpráva, že ochranáři chtějí Tiské stěny zavřít. Málokdo věděl, odkud tato zpráva pochází, a tak byli místní podnikatelé nervózní. Posléze se ukázalo, že hrozba vyšla z úst ředitele chráněné krajinné oblasti Labské pískovce Wernera Hentschela, který ji vyslovil při jednání na obecním úřadě v Tisé.

„To je nesmysl, o uzavření skal se neuvažuje,“ říká v telefonickém rozhovoru. O pár vět později ovšem konstatuje: „Uzavření třeba na pět let je poslední možností, jak přivézt lidi k pořádku.“ Že nakonec jde jen o plácnutí do vody jednoho úředníka, potvrzuje Martina Husáková z Ministerstva životního prostředí, která má na starosti jednání s horolezci: „Tady na ministerstvu o tom nikdo nic neví.“

Podle Hentschelových slov mu ani tak nevadí cyklisté s drapáky na pneumatikách či horolezci s lany, ale spíše spaní na černo v lese, rozdělávání ohňů, špatné parkování a hluk od návštěvníků v obcích. Na otázku, zda-li by to neměly řešit spíše pořádkové síly, než plošný zákaz vstupu do přírody, odpovídá: „Máme jen patnáct dobrovolných strážců na celou oblast od Děčína po Petrovice, navíc ne všichni mají pokutové bloky. Profesionálové přešli do nově zřízeného národního parku České Švýcarsko.“

Čertovy skály

Buližníkové skály u středočeské vísky Černolice jsou již sto let využívány na horolezecký výcvik. Vždy byli cílem turistů a v posledním desetiletí se v okolí jezdí masivně na horských kolech. Skály totiž stojí na začátku Brdských Hřebenů, kudy vede populární cyklistická trasa.

Černolice popularity skal nijak nevyužívají a hladoví a žízniví návštěvníci míří do nedalekých Všenor nebo si berou zásoby s sebou do batohu. Možná proto vypouští obecní zastupitelé mezi návštěvníky mlhavé zprávy, že chtějí dostat horolezce ze skal. Jdou na to přes ochranu přírody, ale na přímou otázku odpovídá místostarosta Antonín Zdeborský šalamounsky: „Obec Černolice netvrdí, že žádá zákaz lezení po skálách, pouze konstatuje že je potřeba dodržovat na tomto území vyhlášení místa chráněného území. Povoleni pro lezeni je kompetentní vydávat Krajský úřad.“ Naznačuje tím jakési prohřešky návštěvníků proti zájmům ochrany přírody, ale Profitu je odmítl upřesnit. Podle dlouholetých zkušeností autora tohoto článku se čistota a přírodní stav okolí skal spíše zlepšují.

Svatošské skály

Rulové Svatošské skály nad Ohří mezi Loktem a Karlovými Vary jsou oblíbeným cílem při výletech na kole, v lodi, pěšky i s lanem. Přímo pod nimi je z návštěvníků živa jen jedna na restaurace, ale na začátku a konci výletní trasy je jich mnoho.

Jak se tam mluví o zákazu vstupu a horolezectví, popisuje místní horolezec René Rumlena: „Oficiální informaci dostal vedoucí horolezeckého oddílu osobně. Já ji získal od pána z Loketských lesů, na jejichž pozemku se skály nalézají s prosbou o rozšíření této informace dál. Viděl nás na skále a prostě nám řekl, že lezeme, kde se již nemá.“

„V současné době není žádná část Svatošských skal uzavřena pro horolezectví,“ uvádí na pravou míru zavádějící zprávy Jaromír Bartoš ze správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Ale protože na každém šprochu je pravdy trochu, jde s pravdou ven: „Omezení činnosti plánujeme s novou vyhláškou rezervace. Důvodem k uvažovanému omezení horolezecké činnosti je devastace rostlinného krytu během přístupu k patám skal, svahová eroze na vyšlapaných cestách a ničení keřového patra, především tisů.“

Krkonoše

V Krkonošském národním parku platí již delší dobu zákaz vstupu mimo značené cesty. Doplatili na to především provozovatelé hřebenových ubytovacích a stravovacích zařízení, protože kvůli tomu k nim jezdí málo lyžařů.

Dříve oblíbené sjezdové terény z Luční a Studniční hory, do Obřího i Labského dolu, podél Bílého Labe a mnohé další dnes sjíždějí jen nenapravitelní romantici pod hrozbou vysokých pokut. To samé se týká i nejlepší tuzemské oblasti pro lezení po zamrzlých vodopádech v Labském dole. Český horolezecký svaz se každý rok snaží o získání výjimky z přísného zákona a povolit ledové lezení, ale nedaří se mu to.

Částečně kvůli ochranářským zákazům zaniklo ubytování v Labské a Luční boudě, méně je i zákazníků v boudě U Bílého Labe.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Svatošky
Ježiši, Kubo, Svatošky jsou žulový, ne rulový. A navíc, co jsme se minulý rok bavili o zákazu lezení na Svatoškách, tak letos nám zakázali lezení na Nevěstě s ženichem...smutné. Hlavně že minulý rok povídali co povídali.
  • Autor Renda
  • Datum a čas 3.8.2004 22:57
Reaguj
k té luční a labské boudě
vono je tam to slovíčko částečně. zákaz pohybu mimo značené cesty (s tím související nekompromisní likvidace přenosných lyžařských vleků u obou chalup a u dalších chalup - Medvědí boudy, Martinovky otázkou je, kdy podobný osud stihne vlečky u Klášterky, Zvoničky, Braunovky....), absurdní omezení pro cyklisty.....
Reaguj
Oprava
Na žádném z jednání se nemluvilo o uzavírání Tiských stěn, ale o oblasti nazvané Ostrov.
  • Autor Michal
  • Datum a čas 8.12.2003 13:10
Reaguj
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 8.12.2003 13:09
Reaguj
Kubo, to snad nemyslíš vážně!
Tisá: „To je nesmysl, o uzavření skal se neuvažuje,“ říká v telefonickém rozhovoru. O pár vět později ovšem konstatuje: „Uzavření třeba na pět let je poslední možností, jak přivézt lidi k pořádku.“ - to ti připadá divné? Ano, když prostě lidi budou porušovat pravidla, která jsou daná, tak se oblast uzavře. To je docela logické, ne? A když Ti řekli, že je to až ta poslední možnost, tak je to spíš informace pozitivní, ne?Černolice: "Jdou na to přes ochranu přírody, ale na přímou otázku odpovídá místostarosta Antonín Zdeborský šalamounsky: „Obec Černolice netvrdí, že žádá zákaz lezení po skálách, pouze konstatuje že je potřeba dodržovat na tomto území vyhlášení místa chráněného území..." - prosímtě, co je na tomhle šalamounského? Zas - když jsou někde daná pravidla, jsou od toho (aspoň pro normálního člověka), aby se dodržovala, ne?A perla článku - Krkonoše: Částečně kvůli ochranářským zákazům zaniklo ubytování v Labské a Luční boudě, méně je i zákazníků v boudě U Bílého Labe. - tak to už je fakt snad jenom k smíchu. Labská a Luční zkrachovaly protože je v Labáku zakázáno lyžovat a lézt ledy? A ty ses tam někdy ubytoval, abys nebohé chataře zachránil???Chápu, že na vlastním webu si jistě schválíš k publikaci cokoli, ale na co myslí šéfredaktor Profitu (odpověď pro TomaseK), když ti takové bláboly tiskne, tomu vážně nerozumím.
Reaguj
Odkaz
Díky za doplnění odkazu, přidal jsem ho k článku.
Reaguj
Suché skály
Šmánkote Kubo, co to je? Jako že Sušky jsou úplně v pořádku? Zhuntovanější skalní oblast bych v Čechách sotva našel. Schválně napiš, které skály jsou víc poškozené, než Suché skály.Problémy tu byly už dávněji, v polovině 90.let bylo na zhruba dva roky přeci lezení zakázané úplně, a prováděla se sanace svahů pod skalami (mimochodem s tím Šoltysová neměla jako vedoucí správy co společného, ta je vedoucí tak od roku 2000?). Prosím tě, okružní cesta pro turisty? Blbost. Ti tam vůbec nesmí a nesměli. Že se kály neníčí ani za vlhka? Ale ničí, i za sucha, pomale, nepozorovatelně, s oblibou říkám: jako pohyb hodinové ručičky. (Krom toho, ne všude jsou Sušky z tvrdého písku, např. věž Baba je měkčí, kdo ví, co je tam Čihulova hrana, tak i ví o vydřených rýhách z dobírání lana.)Posliš, celý článek, i tím, jak je provázaný s podnikatelským Profitem, na mě působí, jako by byl na zakázku nějaké "vlivové agentury" lobující za firmy z oblasti cestovního ruchu...Jo a doplním ti Užitečné odkazy:http://sweb.cz/ho.sakal/menupriroda.htm
  • Autor TomasK
  • Datum a čas 20.11.2003 13:21
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Co vložili sovětští komsomolci do Leninova pomníku v sibiřském Šušenskoje?

Co vložili sovětští komsomolci do Leninova pomníku v sibiřském Šušenskoje?

Městečko Šušenskoje na Sibiři by byla díra na ruském zapadákově, kterou by nikdo neznal - kdyby sem nebyl poslán do vyhnanství Vladimír Iljič Uljanov, později známý jako rudý bolševický zločinec Lenin.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Bruslení v Praze 2024/2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jídlo na horké cestování

Jídlo na horké cestování

Letní měsíce bývají obvykle ve znamení cestování a sportovních aktivit v Evropě. Na zimu se zase cestuje do jižní Asie, Jižní Ameriky nebo do Afriky. Slunečné dny a vedra sebou nesou riziko kazících
Kam v Praze a Brně na piknik?

Kam v Praze a Brně na piknik?

Piknik je skvělý způsob, jak strávit volný čas s rodinou nebo přáteli. Zážitek spojuje lidi s dobrým jídlem a pitím, v příprodě a při tom ve víru velkoměsta. Můžeme vyrazit v létě i v zimě, odpoledne i přes
Balony v Kaiserwinkl nelétají, ale zásadně jezdí!

Balony v Kaiserwinkl nelétají, ale zásadně jezdí!

"Ein Ballon fährt. Niemals fliegt er!" Hlásí balonaři na festivalu Kaiserwinkl Alpin Ballooning. 52 balonů a 1 vzducholoď předvádějí elegantní cestování vzduchem.
Salát Wakame: kulinářský trend z Japonska

Salát Wakame: kulinářský trend z Japonska

Japonská kuchyně vždy fascinovala svým jedinečným přístupem k přípravě pokrmů. Mezi hlavní ingredience mnoha jídel patří mořské řasy wakame - produkt, který spojuje jemnou chuť s množstvím prospěšných vlastností. Wakame je ideální volbou
Jevanská kaskáda rybníků na bruslích

Jevanská kaskáda rybníků na bruslích

7 jevanských rybníků tvoří kaskádu, která pravidelně zamrzá a poskytuje bruslařům velkou radost. Na Jevanském potoce se rozlévá celkem 10 rybníků a 2 rybníčky k chovu ryb.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Matějská pouť Praha, Holešovice 22.2.-13.4. 22.2.
Amazonie, Himálaje, USA - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Michael Žantovský, Jan Trávníček, Otto Placht 26.2. 19:00
IWA - veletrh Německo, Norimberk 27.2.-2.3. Lovecké potřeby 27.2.
Elan Ski Test Říčky v Orlických horách 27.2.
Ďumbier - konec lezení  Nízke Tatry Lezení povoleno 10.12.-28.2. 28.2.
Cyklocestování - festival Frýdek-Místek, Vlast 28.2.-1.3. 28.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 1.-3.3. 1.3.
Otužilecké plavání Senec, Sluneční jezera   1.3.
Biela stopa - běžky Kremnica, Skalka 1.-2.3. 1.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 1.-2.3. 1.3.

Diskuse

Zlatá slova tesat do kamene Honza, 25.2.2025 10:12, 4 příspěvky
Zlatá slova tesat do kamene Kuba Turek, 24.2.2025 23:13, 4 příspěvky
Zlatá slova tesat do kamene Honza, 24.2.2025 22:35, 4 příspěvky
Zlatá slova tesat do kamene Pavka, 24.2.2025 18:01, 4 příspěvky
hazard se životem na nest... Lukas B., 24.2.2025 11:48, 4 příspěvky
hazard se životem na nest... Horydoly, 23.2.2025 19:12, 4 příspěvky
hazard se životem na nest... Učitelskej, 23.2.2025 18:27, 4 příspěvky
-42,2 °C Lokál, 23.2.2025 16:45, 5 příspěvků
Sací bagry Honza, 21.2.2025 8:54, 5 příspěvků
Sací bagry vodák Marek, 20.2.2025 22:36, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

EXPEDÍCIE (jar 2025) Horydoly , 24.2.2025 13:32
Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37
Dolní Morava Horydoly , 14.2.2025 22:33