Ušba je královna Kavkazu

Ušba je královna Kavkazu
Ušba, Kavkaz.
Autor snímku Jakub Holec
SDÍLEJ:

4700 metrů vysoká Ušba je opancéřovaná strmými žulovými plotnami jako elegantní skalní královna. Kavkazský král Elbrus je jejím protikladem. Vypíná se o kilometr výš a chrání ho mohutné, ale jen mírně skloněné ledovcové svahy.

Ušba je královna Kavkazu
Cesta do údolí k městečku Mestia.
Autor snímku Jakub Holec

Obě nejznámější kavkazské hory při tom mají mnoho společného. Každá má dva vrcholky. Vypínají se na hranici Asie a Evropy. Geografové se přou, zda náleží jednomu či druhému kontinentu. Historie jejich dobývání je ukázkou rusko-německého přátelství i nenávisti. Při tom jsou nejžádanějšími cíli ruských, středoasijských a také českých horolezců.

Zatímco na Elbrus vyjde trénovaný vysokohorský turista bez potíží, na Ušbu je potřeba velkého horolezeckého úsilí a zkušeností. Vždyť nejjednodušší výstup má ruskou horolezeckou klasifikaci 4a ze šestistupňové škály!

Samotná Ušba je vlastně výběžkem hlavního hřebene Kavkazu. Patří do gruzínského regionu Svanetie, který míval pověst divokých lidí, krevní msty, obranných věží vesnice proti vesnici. Násilí zaměřené proti cizincům je tu už minulostí, ale dávné zločiny spáchané mezi vesnickými klany nejsou zapomenutu a tu a tam vyvřou na povrch. Vraždy kvůli cti mají ve Svanetii pořád své místo. Gruzíni se považují za Evropany a stejně jako sousední Arméni jsou jedni z nejstarších křesťanů.

Pár set metrů na sever od Ušby je jiný svět. Za hraničním hřebenem se rozkládá Rusko, přesněji Karbadsko-balkarská republika. Se všemi výhodami i nectnostmi bývalé komunistické velmoci. Veřejné služby tu více-méně fungují, stát má své území pod kontrolou a vojáci i policie každého ochrání. Za to zde vládne obrovská korupce, bez úplatku tady nikdo nedá ani ránu, lidé jsou apatičtí a služby fungují zoufale špatně.

Výstup vede pouze z gruzínské strany

Gruzínsko-ruská hranice probíhá několik set metrů od vrcholu. Dříve byla Ušba dostupná z Gruzie i Ruska. Klasický výstup po severním hřebeni několikrát překračoval hranice obou států. Lezlo se po severovýchodním hřebenu z ruské strany na náhorní plošinu a odtud na severní vrchol.

Ušba.

Dnes přístup z Ruska nepřichází v úvahu a severovýchodní hřeben je prakticky nepřístupný. Ruské úřady navazují na imperiální politické snahy a po dobyvačné válce s Gruzií zakázaly vstup svým lidem i cizincům.

Navíc se roku 2010 pod severní stěnou rozpadl obrovský Ušbinský ledovec a dřívější přístupová trasa je neprůchodná.

Na Ušbu se tedy v současnosti leze pouze z gruzínské strany.

Kavkazský Matterhorn

Ušba má zvláštní jméno, které lze z gruzínštiny interpretovat jako Hrozná hora nebo také Cesta do neznáma. Ze svanetštiny se zase poukazuje na význam Horská bouře nebo Nešťastná hora. Horolezci ji říkají pro vznosný tvar Kavkazský Matterhorn.
Monumentální skalní pyramida se dvěma vrcholy (jižní 4710 m n.m., severní 4697 m n.m.) je kolébkou těžkého skalního a mixového horolezectví v Rusku, Sovětském svazu a teď ve Střední Asii. Každý další prvovýstup tady znamenal krok na cestě zvyšování lezecké obtížnosti v obrovské oblasti od Himálají po Alpy.

Už klasická (dnes nepřístupná) cesta prvních dobyvatelů na severní vrchol patřila ve své době k milníkům horolezectví. Prostoupil ji Angličan John Garford Cokklin se švýcarským horským vůdcem Ulrichem Almerem roku 1888. Ten rok spolu vylezli ještě na panenskou Šcharu, nejvyšší horu Gruzie.

Mnohem hůř přístupný jižní vrchol byl poprvé zdolán německou výpravou vedenou B. Rickmer-Rickmersem roku 1903 a výstup se stal prvotřídní horolezeckou senzací. Ušba byla v tu doby pokládána za nejtěžší vylezenou horu světa, o kterou se do té doby pokusilo nejméně dvacet expedic, převážně z německy mluvících zemí.

Ušba - Ushba (4710 m). Obraz temperou byl namalován v roce 1903 během německo-švýcarsko-rakouské horolezecké expedice, která zdolala hlavní Jižní vrchol pod vedením B. Rickmer-Rickmerse roku 1903.

Na vrchol se dostala tehdejší lezecká elita: Adolf Schulze z Mnichova (jeho doménou byly prvovýstupy ve Wilder Kaiseru, Wettersteinu a Dolomitech), Oscar Schuster z Drážďan (znalec brilantní lezecké techniky a zakladatel moderního horolezectví na pískovcových věžích v Sasku a Čechách), Robert Helbling z Curychu (průkopník fotogrammetrie v zeměměřičství), Fritz Reichert (jako první lyžař zdolal Walliské Alpy, a později objevil horské velikány v Andách) a Albert Weber z Bernu (vystoupil na několik nejvyšších vrcholů Kavkazu).

Západní stěnou zvanou Zrcadlo poprvé prolezl Ludwig Vörg roku 1936. O dva roky později byl součástí týmu, který poprvé vylezl severní stěnu Eigeru, přezdívanou zvanou Mordwand, protože měla na kontě nejvíce mrtvých horolezců v celé Evropě. Za to dostal z rukou Adolfa Hitlera vyznamenání. O tři roky padl v první den Hitlerova útoku na Sovětský svaz.

Jižní stěnou vylezl místní hrdina Michail Chergiani roku 1966, když vedl skupinu sovětských horolezců. Na pozvání německých lezců ho komunistický Sovětský svaz pustil do Dolomit, kde měl prokázat kvalitu sovětského sportu. Rozhodl se emigrovat, ale než opustil výpravu, chtěl vylézt poslední výstup na Civettu. Lano mu však přesekl padající kámen a on se zabil.

Nebezpečné počasí

Ušba má své vlastní počasí. Zatímco na Kavkaze se to divoké, tak na samotné Ušbě se střídá sníh, vítr, mraky a slunce několikrát za den. Jako nejvíce zaledněná hora s největším převýšením přitahuje špatné počasí jako magnet. Místní meteorologové vypozorovali, že se zlepší vždy okolo úplňku.

Nejstabilnějším klimatické období je vládne od července do poloviny září. Téměř všechny horolezecké a trekingové výpravy sem směřují právě v tuto dobu. Zimní výstupy jsou možné, ale je nutné počítat s extrémně tvrdými a zároveň proměnlivými podmínkami.

Na Ušbu vede přes 50 různých horolezeckých cest. Většina z nich má jen pár přelezů. Častěji se lezou se jen ty nejznámější a relativně nejbezpečnější. Přesto hlásí horská služba každý rok přibližně 10 mrtvých horolezců.

Divoká Svanetie

Svanetie je nejkrásnější část celé Gruzie pod Velkým Kavkazem na severozápadě země. Svanové jsou blízcí příbuzní Gruzínů, ale jazykem ani chováním si navzájem nerozumějí. Svanové byli vždy nezávislí i za cenu velkých obětí. Zatímco zbytek Gruzie často obsadili Turci, Peršané, Rusové a další dobyvatelé, Svanové žili relativně v bezpečí v nepřístupných horách. Za to platili krvavou cenu nejen při obraně svého území před dobyvateli, ale také během vzájemných bojů a zdánlivě paradoxně i zhoršením svého genetického fondu kvůli tomu, že v uzavřených údolí se ženili a vdávali mezi sebou jen místní lidé.

Hlavní město Svanetie je Mestie. Z velkoměsta Zugdidi nedaleko abchazských hranic sem vede krkolomná silnice. Po ní vozí jezdí maršrutky, neboli malé autobusy, které fungují jako něco mezi taxíky a pravidelnými autobusovými linkami. Do Mestie také létají malá letadla z hlavního gruzínského města Tbilisi, případně lze odtud přijet autobusem.

Kdo chce Ušbu jen vidět a nehodlá podstupovat horolezecké riziko, volí jednodenní výlety z Mestie. Přibližně desetikilometrové značené túry vedou buď k jezírkům Koruldi nebo pod ledovec Chalaadi, odkud je dobře vidět východní stěna Ušby. Dalších 10 km je potřeba poté sejít po stejné trase dolů do města.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 117 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38