RECENZE: verdikt Horydoly ****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Publikaci lze koupit na horských chatách ve Vysokých Tatrách, v některých outdoorových obchodech a také na internetu, například v Kiwi nebo Průvodcenakopce.
Autory horolezeckého průvodce Vysoké Tatry - východná časť je osvědčená dvojice Marián Bobovčák a Marián Jacina. Oba jsou velmi aktivní a zkušení horolezci, kteří mají za sebou mnoho lehkých i velmi težkých túr v Tatrách.
Ve východním dílu průvodce najdete sedmadvacet stěn podle osobního výběru obou horolezců. Jedná se o velmi vděčné a většinou známé stěny. Velké plus pro majitele starších průvodců tkví především v tom, že Jacina s Bobovčákem popsali, do fotek zakreslili a často nakreslili topo u všech známých směrů v těchto stěnách.
Orientace v terénu podle průvodce je teda velmi snadná. Dá-li se samozřejmě vůbec mluvit o snadné orientaci ve vysokých horách. Recenzent vychází v tomto tvrzení ze svých výstupů ve stupních obtížnosti od jedničky do šestky. V těžších cestách se neorientuje, protože je nikdy nepřelézal kvůli své lezecké výkonnosti.
Přečtěte si recenzi prvního dílu průvodce: Vysoké Tatry - západná časť
Na co můžeme ctěné čtenáře nalákat? Například na drsný Javorový múr, odlehlou, těžkou a nebezpečnou stěnu, kde se lezou dlouhé a psychicky náročné mixy. Nebo na pohodové plotny Ostrého štítu a Široké věže. Případně populární Žlutou stěnu kousek od Téryho chaty. Vzdálené a vysoké stěny Ledového a Lomnického štítu nebo Baraních rohů, ve kterých vede spousta letních klasik v pevné skále i moderní těžké výstupy. Což teprve horolezecké eldorádo nad Zeleným plesem, které zastupuje Černý a Kolový štít, Jastrabia a Žeruchova veža...
Každá stěna má svoji mapku, popis co od ní lze očekávat, fotografie se zákresy a směrů a TOPO nejpopulárnějších cest. Některé cesty jsou popsány slovně, protože je to pro pochopení jednodušší, než je kreslit do komplikovaného nákresu.
Čtěte také: Jak lezli největší klasici?
Ačkoliv průvodce hodnotíme velmi vysoko, tři nectnosti si nese už z koncepce prvního dílu. Často chybí TOPO lehčích klasik. Autoři zřejmě počítají s tím, že je cesta buď jasná, nebo že ji každá zná. To je ovšem omyl, který pocítí především méně zkušení horolezci a ti, kteří se do Vysokých Ttater dostanou jen párkrát za život.
Nelze také přehlédnout, že Výber tatranských stien není příliš praktický. Formát větší než sešitový se těžko strká batohu. Brožovaná obálka je příliš měkká a málo odolná. Minulý díl jsme potrhali během tří výprav do Vysokých Tater a tento není lepší.
Poslední výtka směřuje k umístění textu a obrázků do publikace. Velmi těžko se kopírují. Buď se rozlomí lepená vazba anebo kus stránky chybí, případně je ze skeneru velmi zkreslená.
Štrbské Pleso, Litvor 2011. Orientační cena 17 E (Slovensko) a 400 Kč (Česko). Brožované.