5 tipů od Petra Havlíčka
1. Na nákup potravin choďte se seznamem a najedení. Jen tak nepořídíte řadu zbytečností.
2. Potraviny važte vždy před jejich tepelnou úpravou – maso v syrovém stavu, přílohy v suchém stavu.
3. Restujte na sádle nebo oleji, nejlépe olivovém nebo rýžovém. Máslo nechte jen pro studenou kuchyni.
4. Denně byste neměli zkonzumovat víc než 50 gramů jednoduchých cukrů včetně ovoce, to je 10 kostek cukru.
5. Celozrnné pečivo by mělo mít obsah vlákniny 6 a více procent. Najdete to napsáno na obalu.
"Lékaři sami většinou nevědí, jak má výživa nemocných vypadat. Řeknou vám třeba, abyste přestala solit, ale často netuší, jaký je váš průměrný přísun sodíku. Nestačí totiž přestat solit, je nezbytné omezit nebo přímo vyřadit z jídelníčku potraviny, které obsahují sůl," vysvětluje Petr Havlíček na jednom příkladu, co je náplní jeho práce. "Pro běžného konzumenta je velmi obtížné se zorientovat, protože obsah soli v potravinách neustále stoupá."
Petr Havlíček začal svoji kariéru výživového poradce ve sportu. Přiznává, že veškeré informace čerpal z USA. V Česku uznával pouze zakladatele tuzemské sportovní výživy Petra Fořta. Celá sportovní výživa je totiž speciální v tom, že jejím hlavním cílem je maximalizaci výkonnosti, což na jedné straně znamená trénink a závody na hranici možností lidského organismu, a pokud se to přežene, tak dokonce až za ní, a zároveň pečlivá regenerace a propočítaná výživa.
Pověry, které neplatí
* Zdá se, že mizí dřívější jasná dělící čára - muži inklinují k masu a ženy k čokoládě. Dnes i muži prahnou po sladkém. Ukazuje se, že jim nejvíc chutná jahoda jakožto nejvýraznější sladká chuť v přírodě vůbec.
* Chipsy a slané oříšky jsou zrádné. Mají výraznou chuť a jedí se po troškách, což mate náš mozek. Máme pocit, že sníme málo, přitom během chvilky je miska pryč. Nekupujte je tedy raději vůbec anebo aspoň ne do zásoby. Je to stejné jako u alkoholika, který se chce vyléčit a musí se zbavit všech lahví, co má doma.
* Vážit se má smysl nejdřív po týdnu. Jen tak lze získat věrohodné hodnoty. Ženy by se neměly vážit v období menstruace, protože jejich organismus v tu dobu zadržuje vodu a je to kritické období i z hlediska psychiky. Muži ani ženy by se neměli vážit kvůli životnímu stylu, když nejsou v dobré zdravotní kondici. (Při nemocniční nebo lékařské péči o tom samozřejmě rozhoduje ošetřující personál.)
* Dieta sama o sobě nevede k ničemu dobrému. Pokud hubnete a nehýbete se, mizí svalová hmota a především hluboký stabilizační systém páteře, který sice není na první pohled vidět, ale drží tělo pohromadě. Proto je důležité pohyb nevynechat.
* Kdo hodně sportuje, ale jídlo neřeší, na tom také nebude dobře. Když jí málo, díky pohybu sice nějakou dobu hubne, ale pak se váha zastaví a objeví se únava. Nebo si naopak myslí, že když se hýbe, může sníst cokoliv. Jenže fyzická únava vede k tučnějším jídlům a alkoholu. Může tak sníst tak velké množství tuku, že ho tělo není schopno zpracovat ani intenzivním sportem.
Petr Havlíček je výživový poradce, popularizátor zdravého životního stylu. Je inženýrem v oboru technologie potravin. Pečlivě sleduje výživové trendy ve světě a konzultuje výživu vrcholových sportovců, pacientů po úrazech a operacích a všech klientů, kteří chtějí zhubnout.