Dnes si běžně dopřáváme kapra v trojobalu, s bramborovým salátem, rybí polévku a tradiční cukroví, jakým jsou perníčky, linecká kolečka či vanilkové rohlíčky. Víte ale, jaká jídla se jedla před sto lety?
Duch Vánoc minulých
V oblastech, které v historii neoplývaly velkým množstvím peněz, protože se například nacházely v neúrodných místech, se lidé naučili využívat lokální a sezónní potraviny, které si v průběhu roku ukládali.
Překvapivě, velmi oblíbenou surovinou využívanou v období Vánoc v kuchyni byl česnek. Často mu byly přisuzovány magické, ochranné a posvátné účinky. Česnekem se dochucovaly i tradiční oplatky, které existovaly ve slané i sladké úpravě. Tvořily první chod štědrovečerní tabule a podávaly se například s medem, šípky nebo bylinkami.
Poté přišel na řadu hlavní chod, připravovaný z krupek a hub, kterému se říkalo černý kuba. Houby tvořily součást i dalších vánočních pokrmů.
Hrachová nebo prosná kaše měla rodině zajistit během následujícího roku dostatek hojnosti.
Kde by se klasické vánoční jídlo vařilo lépe, než v klasické kuchyni?
Sladkou tečku na závěr představovala muzika, tedy pokrm připravovaný ze sušených a uvařených plodů. Z takto uvařeného ovoce se udělala kaše, která se servírovala jako poslední chod na Štědrý večer.
V některých krajích se také pekly velké bílé chleby, které byly nechávány na klidném místě i s nožem, aby mohli přicházet různí posvátní bůžkové a ochutnávat chléb dle libosti.
Kam až sahá tradice cukroví?
Dnes si sváteční atmosféru neumíme představit bez vanilkových rohlíčků, perníčků, pracen a včelích úlů. Historie cukroví by podle dochovaných zmínek měla sahat do 16. století, avšak nevypadalo tak, jak jej známe dnes. I jeho funkce byla poněkud odlišná.
Děti si dříve pochutnávaly na figurkách sestavených ze sušeného ovoce. Až je tyto figurky omrzely, mohly je sníst.
V historii plnilo cukroví i ochranářskou funkci, a to nejen pro rodinu, ale i pro celé hospodářství, lidé totiž věřili, že je tyto sladké drobnosti ochrání před temnými silami. Odtud také pochází typické tvary cukroví, například kruh představoval slunce.
S pečením byly spojeny i různé tradice, které se musely každoročně dodržovat. Použitá mouka měla pocházet z vlastní úrody, což mělo zajistit bohatou úrodu i do dalších let. Ruce od těsta se měly utírat do kmenů ovocných stromů v sadě, aby dobře rodily, voda z těsta se zase měla přidat dobytku do krmení, aby dobře dojil.
Cukroví, tak jak jej známe dnes, se začalo objevovat až v 19. století, ale dovolit si jej mohli jen ti nejbohatší lidé. Oblíbenou surovinou byl med nebo vánočkové těsto. Chudší lidé ale používali zejména dostupné suroviny, i když pro nás poněkud netradiční, jako třeba pepř či česnek.
Dnes už máme naštěstí surovin dostatek, jejich cena ale mnohdy není příznivá. Vánoce se mohou nepěkně prodražit, a to nejen při nákupu dárků, ale i surovin potřebných k vytvoření chutné a nápadité slavnostní tabule.
Chcete-li svým nejbližším dopřát kouzelné svátky, ale máte obavy, zda vyjdete s financemi, vyzkoušejte služby Ferratum Czech. Před svátky si můžete půjčit, abyste si je užili beze stresu, a v lednu můžete půjčku pohodlně splatit, například z výplaty.
Další typické vánoční pokrmy v Česku
- Štola: Ačkoliv se jedná o typ nadýchaného moučníku, který původem pochází z Německa, své místo si štola našla i u nás. Má tvar bochníku, který má symbolizovat malého Ježíška zabaleného v plenkách. Uvnitř byste našli zapečené kandované či sušené ovoce nebo také oříšky, kterými může být štola posypána. Typicky ji poznáte podle silné vrstvy cukru na povrchu.
- Vánočka: Pro náš kraj přece jen zůstává typičtější vánočka, která je v Čechách připravována jako sváteční jídlo již odnepaměti. Základem je kynuté těsto, do kterého jsou přidávány rozinky či mandle. Často se podává namazaná, například máslem, marmeládou či povidly.
- Alkoholické nápoje: Chladné zimní měsíce jsou u nás mnohdy spojovány i se sklenkou něčeho ostřejšího. Na vánočních trzích si můžete dopřát punč, grog či svařené víno. Tato tekutina je podávána teplá, oslazená, s plátky citronu a kořením, které dodá vínu typické aroma. K Vánocům také neodmyslitelně patří i různé druhy likérů, například vaječný koňak, který si mnoho lidí připravuje samo doma.