Törggelen, slavnost jedlých kaštanů v Jižním Tyrolsku.
SMG
SDÍLEJ:
Mezi oblíbené podzimní výlety v italském Jižním Tyrolsku se řadí vycházky do kaštanových alejí. Chodí sem místní lidé na procházku i pro sklizeň, ale také turisté, aby zažili originální atmosféru.
Jak na to
Törggelen
Jihotyrolské svátky jsou především oslavou letošní úrody. Základem pokrmů a pití jsou letošní mladé víno, čerstvé kaštany, špek a místní chléb. Törggelen trvá od začátku října do konce listopadu. Konec splývá se začátkem Adventu.
Keschtnriggl v Tisens/Tesimo a Völlan/Foiana
Kaštanové dny připomínají mnoho významů, které tato pochutina pro místní sedláky měla a má. Sladké kaštany neboli Keschtn jsou oblíbenou podzimní specialitou v Jižním Tyrolsku, rostou přitom na horách kolem centrálních údolí. Festival, který nabízí tuto lahodnou pochoutku, s procházkami s průvodcem, farmářskými trhy, ukázkami místních řemesel a zábavy, se koná od 19. října do 3. listopadu v městech Tisens a Völlan.
Jedny z nejvzrostlejších a nejstarších kaštanů rostou v okolí městy Vahrn/Varna a Brixen/Bressanone.
Velké stromy u Brixenu
Zdejší naučná stezka Keschtn-Weg prochází malebnou zvlněnou krajinou a kromě pěkných výhledů do údolí nabízí možnost občerstvení v některém z místních podniků.
Nejen kornout do ruky
Kaštany patří vedle hroznů k plodinám, které se v podzimním období zvaném Törggelen těší největší popularitě. Zvláště to platí pro údolí Eisacktal/Valle Isarco. Plody mohutných kaštanovníků pokrývajících svahy Eisacktalu totiž nejsou k dostání jen v papírových kornoutech na ulici.
Místní kuchaři je používají jako základní ingredienci v řadě pokrmů od polévek a nádivek až po cukrářské výrobky. Rozemleté na mouku se přidávají do pečiva, chleba, dortů nebo pudinků. Čerstvě upražené kaštany přijdou k chuti během koštování mladého vína.
Celý podzim se v Jižním Tyrolsku, provincii na severu Itálie, slaví Törggelen, slavnost, která se zrodila v údolí Eisacktal/Valle Isarco. Tam se také nejčastěji připomíná a to až do začátku prosince. Je to oslava ukončení sklizně. Místní lidé se potkávají a vyrážejí na procházky do přírody. Ty pak končí v některé z tradičních dřevem obložených jizeb. Stuben ve vesnických hospůdkách, nebo na některém z útulných selských šenků horských statků.
Tady můžete ochutnávat burčák (nejčastěji se pije z červeného vína), speciality místních sedláků a pečené kaštany, jejichž stromů si tu velmi považují. Bývaly totiž důležitým zdrojem obživy. Také vinaři otevřou své sklípky a nabízejí vinný mošt Siasser či nové víno-burčák Nuien. K tomu se servírují pečené kaštany, které se na talíři objevují s jihotyrolským špekem a párečky Kaminwurzen. Jídlo zakončí sladký dezert.
Na stole se také často objevuje Schlachtplatte - talíř s opečenou slaninou, kysaným zelím, různými párečky a knedlíky.
Šenkuje se jen z domácího
Horské statky se nazývají buď Buschenschank (víno musí pocházet z vlastní výroby), nebo Hofschank (zde nabízejí výběr kvalitních vín z Jižního Tyrolska). Kvalita šenků podléhá kontrole Jihotyrolského svazu sedláků. Doporučit lze například šenk statku Oberpartegger Hof ve Villandersu/Villandro v Eisacktal.
A víte, jak tento zvyk vznikl? Eisacktálští sedláci, kteří se věnovali pěstování vína, posílali svůj dobytek na pastviny sedláků v horách. Na podzim jim za tuto službu platili tradiční hostinou a novým vínem. Nové víno se ochutnávalo v lisovně přímo u lisu Torggl. Hostina a zábava pak pokračovala v selské jizbě Stube.
Další teorie říká, že se původně jednalo o slavnostní hostinu, kterou vždy po žních přichystal hospodář svým pomocníkům.
AKTUALIZACE Jestli se ocitnete v Ženevě, nabízíme tip na ferátové strávení jednoho odpoledne. Přinášíme krátkou fotoreportáž ze zajištěné cesty Jacques Revaclier nad vesničkou Pomier.... celý článek
RIVER GUIDE Klabava je středně velká řeka, která stéká z nejvyšších hřebenů Brd do Berounky pod Plzní. Vodácky je velmi zajímavá na všech částech, ale bohužel se na ní rychle mění průtok.
Cestování lze v současné době chápat z mnoha různých perspektiv a úhlů. Někdo má raději cestovat sólo například autostopem, jiný si vychutnává drinky na pláži v tropické destinaci. Tak či onak je dobré se
Chata či chalupa je místem klidu a úniku od civilizace. Ať už jde o rodinné dědictví nebo váš vysněný útočiště v přírodě, dříve nebo později přijde čas na renovaci. Po letech používání se
Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro