Znojemské vinobraní, začíná průvodem historicky kostýmovaných postav, jejichž profese se váže ke středověkému městu.
Historický průvod
Kromě nezbytných vinařů tudy chodí také kat, vojáci, pekaři, dvorní dámy a mnozí další. Mezi několika sty lidmi v průvodu dominuje královský pár, Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou.
Následuje rytířský turnaj, jarmark a všichni už se těší na mladé i staré víno.
Nebezpečný burčák
Začíná se burčákem, což je živý alkoholizovaný mošt. Pijáci pozorují, jak vinná šťáva kvasí přímo před očima, zárodek budoucího vína probublává ve sklenicích v jejich rukou. Burčák je nutné konzumovat s rozvahou – je sladký a dá se pít jako limonáda.
Nezbytnou součástí vinobraní jsou samozřejmě také kostelní mše za dobrou úrodu. Po nich následuje výstava loňských a starších vín, na které se místní vinohradníci chlubí, co se komu podařilo vypěstovat a vyrobit dobrého. Můžete ochutnat i vy.
Na vlastní oči
Vinné sklípky, vinice a vinárny spojuje neskutečně hustá síť Moravských vinařských cyklostezek. Dvanáct set kilometrů dobře sjízdných cest a silnic je označeno tak, abyste mohli poznat veškeré chutě, barvy i vůně moravského vína.
Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě byla postavena po roce 1000 našeho letopočtu. Jen o málo později byla vymalována freskami, které jsou dosud zahaleny tajemstvím.
Zřejmě představují nejstarší českou vládnoucí dynastii Přemyslovců. Ústřední scénou je povolání Přemysla Oráče na trůn, od kterého Češi rádi odvozují svůj zemědělský a mírumilovný původ.
Následují portréty 27 knížat, kteří by měli patřit do legendární rodové historie. Ač stále není úplně jisté, co malíř svými obrazy zamýšlel, rotunda je národní kulturní památkou.
Lednicko-valtický areál je obhospodařovaný tisíce let. V posledních dvou stoletích získala podobu parku. Šlechtický rod Lichtensteinů ji přetvořil z močálovitých lužních lesů na oázu odpočinku. Areál je zapsán do seznamu UNESCO, ve kterém jsou světově nejcennější přírodní i lidské výtvory.
Území mezi zámky Lednice a Valtice je zušlechtěno ve stylu anglického parku. Volnou krajinou vedou pohodlné cesty od jedné upomínky na evropskou kulturu k druhé. Uvidíte turecký minaret, řecký Apolonův chrám, rustikální Nový dvůr, středověký pomník svatému Hubertovi a empírový vítězný oblouk zvaný Randez-vous.
Věstonice. Tady někde nacházíme úsvit českého státu. Desítky tisíc let se tu žilo, umíralo, rodilo, pracovalo a bojovalo. Archeologové prokopali každou píď země, aby viděli prastarou historii. Světově unikátním nálezem je keramická soška Věstonická Venuše stará 26 tisíc let, kdy středem tehdejšího kulturního světa byl region Moravy, Rakouska a Slezska.
Řeka Dyje se hluboce zařezává mezi pahorky a kroutí se jako stříbrný had mezi kopci. Příroda je tu tak zachovalá, že po obou jejích březích na české i rakouské straně hranice se rozkládá národní park Podyjí. Vstoupit do něj lze už na okraji města Znojma. Nejkrásnější výlety do zdejší přírody vedou pěšky.
Zvětšit mapu