21 poznámek k výbavě na lyže

21 poznámek k výbavě na lyže
Courmayeur, sjezd Toula.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Brzy se otevřou lyžařská střediska v Čechách, na Slovensku, Tatrách i v Alpách. Každý lyžař má jistě své nádobíčko připravené a ví, co na svahu potřebuje. Doporučujeme do vaší pozornosti fakta, na která se rádo zapomíná. Nechejte se našimi poznámkami inspirovat.

Lyže podle libosti

Určitě nekupujte jenom "závodní" lyže. Jednak nejsou určitě závodní, protože špičkoví lyžaři jezdí na úplně jiných modelech, než se prodávají v obchodech, a druhak je lepší jezdit na lyžích vyrobených právě pro vás. Výborní technici a zároveň silní lyžaři by měli hledat v kategorii performance slalom nebo obří slalom podle toho, zda preferují krátký nebo dlouhý oblouk. Univerzální lyže na hladkou pistu, rozbitou sjezdovku i občasný výjezd mimo upravenou trať se označují all mountain. Široké a dlouhé lyže freeride se hodí pouze do hlubokého sněhu. Loučkaři a rekreanti využijí kratší měkčí lyže allround, na kterých se moc nenadřou, prkénka je budou poslouchat a sem tam odpustí i jezdeckou chybu. Kraťoučké big foot lyže se dají ovládat i bez hůlek a v oblibě je mají především mladí a divocí pubertální i postbubertální mladíci.

Boty vyhřívané

Lyžařské přezkáče kupujte raději pohodlnější a měkčí. Tvrdá kopyta patří pouze na závodní tratě. Dokoupit lze vyhřívané vložky pod chodidla nebo celé vnitřní botičky. K nim se připojí baterie a zvláště ženy ocení, jak může být lyžování s teplýma nohama příjemné. TIP: Nekupujte černé boty, pokud lyžujete také na jaře. Na slunci je v nich horko.

Rukavice nepromokavé

Bez teplých a nepromokavých rukavic je lyžování utrpením. Zárukou ochrany proti mokru je membrána gore-tex, která se všívá dovnitř, ale podobnou funkci plní i další materiály. Zeptejte se prodavače! Zateplení rukavic je také důležité, ale pokud chcete mít teplo, máme ještě lepší radu? Kupte palčáky nebo moderní tříprstové rukavice, protože udrží teplé ruce daleko lépe než jemné prstové rukavice.

Kukla místo čepice

Hlava je chladič celého těla. Kdo nechce mrznout, musí tedy myslet hlavně na ochranu před větrem a chladem právě zde. Kulich s bambulí nebo bejzbolka s kšiltem jsou sice možná pěkné čepice, ale na lyžování se hodí jedině kukla. Ochrání před zimou nejen temeno a vlasy, ale také krk a tváře. Navíc se vejde pod přilbu i do kapuce.

Brýle proti mlžení

Ať už používáte brýle lyžařské, nebo jenom sportovní, měly by být nerozbitné a s úpravou proti mlžení (anti-fog). Černé se používají na ostrém slunci, žluté zlepšují vidění v počasí pod mrakem a oranžové zvýrazňují obrysy za mlhy. Zrcadlovky nemají jiný význam, než abyste vypadali zajímavě.

Bez přilby ani ránu

Děti do 14 let bez helmy nesmí vyjet na sjezdovku nikde v Itálii a také v některých rakouských zemích. V ostatních státech helmu doporučují lékaři i horské služby pro lyžaře jakéhokoliv věku. Přilby jsou certifikované a dobře ochrání lyžaře při pádu na tvrdou trať, při nárazu do stromu i proti srážce s jiným člověkem. Důležité ovšem je, aby helma dobře seděla a ještě k tomu se líbila. Uvědomte si, že ji budete mít na hlavě několik hodin denně a ještě k tomu v partě kamarádů nebo spolužáků na horách. Pečlivý výběr je tedy na místě – holčičky obvykle chtějí růžovou, kluci ocení drsné motivy, dámy ladí barvu s outfitem a pánové zkoumají každý funkční detail.

Placatka zahřeje...

Ke sportu sice alkohol nepatří, ale placatka se šnapsem v náprsní kapse zahřeje. Pokud to s pitím nepřeháníte, lok slivovice nebo čehokoliv ostřejšího na vymrzlé lanovce potěší.

...termoska také

Kdo si dá na zahřátí raději horký čaj, než alkohol, ocení kvalitní vakuovou termosku. Půllitrovka se dá pohodlně vozit v batůžku při lyžování, litrovku si lyžaři nechávají v batohu v šatně nebo na věšáku u dolní stanice vleku či lanovky. TIP: Pozor na první lok, abyste se neopařili! Čaj vydrží v termosce opravdu horký, i když venku řádí mrazivá vánice.

Teplouš potěší ve studeném ránu

Poněkud frivolní lidové označení dostaly různé druhy vysoušečů do bot. Vždy se jedná o dvě topná tělíska, která se připojují do elektrické zásuvky. Suché boty jsou základem, abyste už od rána nemrzli ve vlhké obuvi na sněhu.

Podkolenky místo ponožek

Lyžařské ponožky jsou podkolenky, které omezují otlaky na holeních (jezdíme přece v nákleku), hřejí (lyžování je zimní sport), neshrnují se (jinak bychom si udělali puchýře) a odvádějí pot (tzv. funkční materiály zajistí pokožku suchou).

Kalhoty s mnoha vychytávkami

Lyžařské kalhoty by měly umět hodně věcí. Šle (kšandy) zabraňují shrnování, zvýšený pas chrání ledviny, zpevňující materiál u kotníků omezuje odírání o boty, vnitřní upínání nahrazuje návleky proti sněhu, membránová textilie je nepromokavá a zároveň prodyšná, speciální kalhoty na vysokohorské lyžování mají uvnitř zašitý horolezecký úvazek, který se připíná na jistící lano...

Bunda se zapíná až k nosu

Zateplená, nepromokavá, prodyšná, s kapucí, vysokým límcem až k nosu a s kapsičkou na čip nebo permanentku. Co si více přát? Snad jen voděodolnou kapsu na mobil.

Funkční prádlo

Dlouhé spodky a dlouhé triko, ženy navíc pohodlnou podprsenku či top a kalhotky, muži slipy nebo boxerky. To je tak zvané funkční prádlo, které odvádí pot od těla. O teplo se postarají další vrstvy. Funkční prádlo se vyrábí z různě upravené směsi polyamidu a lycry, nebo z jemné vlny merino. Vyberte si, co je vám příjemnější.

Péřová vesta se obléká místo svetru

Doba vlněných svetrů a flanelových košil je už pryč, ale něčím se musíme zahřát. Pod bundu lze tedy oblékat buď všeumělky softshellové bundičky (umějí skoro všechno, dá se v nich v teplejším počasí lyžovat, trochu hřejí, člověk se v nich nepotí), nebo tak zvané péřové či péřovo-polyesterové svetry, což jsou vlastně slabé péřové bundy (ve velkém mrazu výborně hřejí). Velkým módním hitem jsou péřové vesty, které se dají nosit venku pod bundou a uvnitř v ubytovně nebo restauraci jako svrchní oblečení, a ještě k tomu jsou sbalitelné do velmi malého objemu.

Batoh na sjezdování – ano nebo ne?

Na sjezdovkách potkáte zavilé odpůrce i nadšené příznivce batohů. Pokud patříte mezi lyžaře, kteří se neobejdou bez zavazadla, vybírejte v obchodech mezi speciálními modely. Mají objem 20 až 30 litrů, upínají se hrudním, bederním i ramenními popruhy, uvnitř nechybí absolutně nepromokavé kapsy, zvenku mají dobře přístupné kapsičky na drobnosti – například kapesník, mapu, kompaktní fotoaparát), zády jsou pevná a u nejlepších modelů slouží jako chránič páteře, batoh lze zmenšit a utáhnout pomocí kompresních řemínků.

Ohřívací sáčky a polštářky

Záloha do největší zimy je gelový pytlíček, který vozíte s sebou v kapse nebo batůžku. Když se rozhodnete, že už lezavý chlad nechcete dál snášet, spustíte chemickou reakci v sáčku (obvykle jen razantním promnutím) a máte na pár desítek minut přenosné teplo s sebou.

3x kosmetika

Tři nejdůležitější kosmetické produkty potřebuje lyžařka i lyžař. Krém chránící proti větru a zimě je obvykle hutný a obtížně se roztírá. Krém proti slunci potom chrání pokožku před spálením a rakovinou. Jelení lůj nebo jiná tyčinka na rty zajistí komfort vaším ústům, ale hlavně vám rty bolestivě nepopraskají od slunce, sucha a zimy.

Lékárnička pomáhá vám i cizím

Malá osobní lékárnička dokáže vyvést lyžaře z mnoha nepříjemností. Nepromokavé pouzdro do kapsy by mělo obsahovat aspoň dva obvazy, léky proti bolesti, náplast, desinfekci, nožík a izotermickou folii. To využijete nejen při ošetření malých odřenin, ale třeba také během čekání na profesionální záchranu, nebo při první laické pomoci někomu zraněnému.

Kamera nebo fotoaparát?

Každý zážitek prožijete nejprve na svahu a potom ještě jednou, když o něm vyprávíme ostatním. Nezapomeňte tedy s sebou malý kompaktní odolný fotoaparát, který můžete vytáhnout kdykoliv a vyfotit ty nejlepší i nejhorší okamžiky na lyžích. Snímek ve vánici bude třeba daleko zajímavější, než kamarádi na sluníčku před hospodou. Trendem doby jsou outdoorové kamery, nejčastěji připevněné na přilbách a zaznamenávající lyžařovo každé hnutí po dobu několika hodin. TIP: Doporučujeme řádně rozmyslet, zda koupíte kameru nebo fotoaparát! S videem je daleko více práce než s fotografiemi, ale za to bývá emotivnější. Fotky stačí jen vybrat a uložit ty nejlepší do počítače nebo na internet. Video je nutno stříhat, ozvučovat, ukládat... Zatímco probírka snímků z lyžařské dovolené bude trvat jeden večer, s pár minutami videa se budete dělat třeba týden.

Skialpinistova svatá trojice

Jestli se vydáte do terénu, ať už na skialpinistickou túru nebo freeridové sjezd, s kamarády či s lyžařským instruktorem, budete potřebovat lavinový vyhledávač, lopatu a sondu. Toto speciální vybavení je nutné pro případ zavalení lavinou a patří do alpského standardu, bez kterého byste se neměli do neupraveného sněhu vůbec pouštět. Pokud s ním nemáte zkušenosti, kupujte ho až po absolvování lavinového kurzu, kde vám odborníci na tuto problematiku poradí.

Aplikace do mobilu – zadarmo!

Každé velké zimní středisko nabízí ke stažení aplikaci do mobilu, kde najdete velmi užitečné informace od předpovědi počasí, seznam lanovek v provozu, přes restaurace a hotely, až po tipy na apres ski a večerní zábavu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.... celý článek

Roste počet žen, které cestují sólo

Turistická chata Prachov slaví 100 let

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historie Jinonic a Butovic Praha, Na Bělidle 24 Přednáška 21.5. 17:15
Česká mykologická společnost - členská schůze Praha, Střední škola obchodní 21.5. 17:45
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

ftebkatp pills, 20.5.2024 1:20, 12 příspěvků
vqhejggv purchase, 20.5.2024 1:02, 118 příspěvků
wqvhfobi pharmacy, 20.5.2024 0:59, 118 příspěvků
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 2 příspěvky
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 18.5.2024 20:33, 1 příspěvek
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 2 příspěvky
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20