Proč si to myslíme ? Nu, kdy se vám stane, abyste v muzeu našli exponáty, které jste třeba sami nebo vaši rodiče používali? O čem výstava je? Nebojte se příliš mnoha otázek.
Výstava je o lyžích, saních či bruslích, které byly sice vyrobeny v dávných dobách, ale některá sportovní náčiní se ještě běžně používala v polovině minulého století. Protože lyže, brusle a saně vyráběli také řemeslníci v trutnovském regionu, byl to vážný důvod s výrobky a zajímavostmi seznámit veřejnost právě v Trutnově ve zdejším muzeu.
Zajímavostmi to v expozici se zimní tématikou překypuje. Tahákem jsou například brusle na sníh značky Tajfun, které vynalezl trutnovský rodák Adolf Linka. "Vyráběly se ve strojním kolářství Antonína Tichého ve Střítěži u Trutnova, " uvedl skupině novinářů, kteří nedávno muzeum na pozvání trutnovské radnice navštívili, kurátor výstavy Ondřej Vašata.
Ne všechny vystavené lyže pocházejí z přelomu 19. a 20. století. Atraktivním exponátem jsou proto také kdysi velmi populární lyže Prokopky, pojmenované podle prvorepublikového výrobce Karla Prokopa ze Rtyně v Podkrkonoší. Jako výrobce lyží se proslavil i úpický truhlář Julius Horáček a další výrobci sportovního náčiní v Jilemnici a Vrchlabí. K vidění jsou rovněž lyže vybavené rákosovým vázaním.
Vyhlášené lyže svého dědečka Kynčlovky do expozice věnovala Iva Zaplatilková z Černého Dolu. Dědeček paní Ivy byl truhlář a byl to on, kdo po druhé světové válce vyráběl v Černém Dole speciální lyže Kynčlovky.
Ví se, že první lyže na konci 19. století často vyráběli právě místní truhláři. " Češi se proslavili na Jilemnicku, ve Vrchlabí a v Mladých Bukách vyráběli lyže Němci. Nu a právě tam se začínalo s organizovaným lyžováním. Jestliže v osmdesátých letech 19. století byly lyže naprostou novinkou, tak po roce 1900 už bylo běžné potkat na svazích hor lyžaře," dodal muzejník Ondřej Vašata.
Expozici tvoří také saně. Ovšem ty se dříve používaly nejdříve ke svážení sena a materiálů z krkonošských svahů. V muzeu uvidíte klasické rohačky, ale rovněž méně známé, luxusní tlačené saně pro osobní přepravu. Není bez zajímavosti, že majitelem většiny vystavených věcí je bývalý závodník a sběratel Jan Hainiš z Janských Lázní, který muzeu zapůjčil asi dvě stě exponátů, které souvisejí s problematikou zimních sportů.
Výstava kromě lyží, saní a bruslí ukazuje návštěvníkům ještě skiboby, lyžařské odznaky, poháry, boty, vosky či dobové reklamy mající vztah k zimním sportům. Prvnizpravycz obdivovaly také dobové plakáty, unikátní ceník lyžařských potřeb nebo knihy, do kterých se na už zaniklých horských chalupách zapisovali příchozí lyžaři.
Co je důležité vědět ? Expozice potrvá jen do 26. února 2012 a muzeum mimo jiné i s popisovanou výstavou je otevřené denně kromě pondělí.