Běžky dělají krásná těla…
Ač se to nebude zdát, běžecké lyžování může být pěkná fuška. Pokud jste trénovaná, můžete běhat načas a zocelovat tak svoji fyzičku. Pokud máte raději klidný styl jízdy a romantiku, stačí nasadit prkýnka a vydat se na procházku zasněženou krajinou. Zadeček a stehna vám poděkují v každém případě, protože jich se tento tělocvik týká nejvíce.
Běžky nejsou žádné retro
Běžecké lyžování dnes už není, co bývalo. Vázání už není na pérka a botky nevypadají, jako když jsme šly do první třídy a vyfasovaly kotníčkové kožené univerzálky. Moderní výbava nabízí spoustu funkčních trendy oblečků, dresů, větrovek a přesto nemusíte vůbec pořídit draho. Oproti sjezdovému lyžování vás přijde výbava mnohem levněji a to nemluvíme o penězích za permice.
Sněženky se stopy nedrží
Při lyžování na běžkách můžeme narazit na několik stylů jízdy. Jedny z nás baví držet se lyžařské stopy, občas si vedle ní zabruslit a nechat se vést po vyznačených trasách. Některé zase nevyhledávají perfektně upravenou stopu a raději se toulají volným terénem. Hodí batoh na záda a obují běžky a jedou.
Pro lepší orientaci
V dnešní době rozlišuje několik typů běžeckých lyží slangově – běžek. Jistě se setkáte se synonymy jednotlivých názvů např. lyže turistické, fitness, závodní. Zde je velmi zjednodušená rekapitulace:
- klasické lyže: lyže vhodné pro klasickou techniku běhu a pohyb ve stopě
- skateové lyže: lyže vhodné pro volný styl
- combi lyže: kompromisní řešení mezi klasickými a skateovými lyžemi
- backcountry lyže: vhodné pro pohyb ve volné přírodě (v hlubokém sněhu a pod)
a další.
Běžky pro zábavu, romantiku a kondici
Hlavně se netrapte!
Jistě vzpomínáte, jak jste se na lyžáku na běžkách spíš trápily. Sníh se lepil na lyže, musely jste mazat a vůbec jste nevěděly jak, bylo vám u toho vedro a vůbec. Roman Blažek z obchodní galerie sportu Sportmall.cz radí: "Nejprve je třeba soudně zhodnotit svoje schopnosti, poté kolik času chcete běžkování věnovat. Velmi důležité je rozhodnout se, zda chcete kroužit na stadiónu s perfektně strojově upravenými stopami, nebo dáváte přednost volnému pohybu po krajině, který vám přinese hodně pocitů volnosti a umožní vám dostat se i tam, kam se v době kdy neleží sníh, ani nedostanete."
Buďte jako cibule
Oblékejte se v několika slabších vrstvách. Šetříte tak vodu, kterou tělo spotřebovává k chlazení (pocení), a energii potřebnou k následnému zvýšení, popř. udržení tělesné teploty. Ztráta tělesného tepla je totiž za mokra 32x větší než za sucha. Proto nás po zátěži začne mokrý (nefunkční) dres studit, tepelný výkon nestačí k udržení potřebné “povrchové” a následně “vnitřní” teploty – je nám zima. Vhodnou kombinací jednotlivých vrstev lze oblečení přizpůsobit jakékoliv nepřízni počasí.
Nejlepší běžkování v Evropě