Nepřetržitý provoz
Přečerpávací elektrárna v Hrubém Jeseníku využívá půlkilometrového výškového rozdílu mezi přehradou na Divoké Desné a nádrží vyhloubenou na vrcholu Mravenečníku v nadmořské výšce 1350 metrů. V noci ji čerpadla naplní vodou, kterou v době energetických špiček pouští potrubím do spodní nádrže. Vodní proud roztáčí dvě turbíny v elektrárně umístěné uvnitř hory ve vytesané jeskyni o rozměrech 88 x 26 metrů a padesátimetrové výšce. Elektrárna o výkonu 650 MW slouží od roku 1996.
Obsluha i obdivovatelé tohoto technického díla museli vysoko do Jeseníků celou dlouho zimu jezdit jen na běžkách. Ani terénní auto se sem nedostalo a bez lyží se beznadějně bořili do metrových závějí.
Zima je v nejvyšších moravských horách dlouhá a silnička vedoucí k horní nádrži bývá zasněžená až do začátku května.
Dva lidé v elektrárně, dva na telefonu
"Větrnou farmu kontrolujeme dvakrát týdně, horní nádrž jednou za týden," uvádí vedoucí provozu Jan Babák, který zodpovídá za fungování elektrárny ve dne v noci, v zimě i v létě. Má na starosti vodní Dlouhé stráně a větrný Mravenečník.
Na energetickém režimu elektráren se v zimě nic nemění. Údržbáře i správce nejprve vyveze výtah od dolní nádrže na říčce Divoká Desná k horní nádrži ve třináctisetmetrové nadmořské výšce. Výtah jede přečerpávacím tunelem a překonává převýšení 500 metrů.
Na kopci je nutno udělat několikakilometrovou obhlídku přehrady, větrných elektráren a dalších zařízení, které potřebují pravidelnou kontrolu a údržbu. Nepřetržitě tu slouží vždy dva pracovníci na místě, v pohotovosti na telefonu pro případ mimořádné události jsou technik a hrázný.
Pohled ze shora
V létě se do okolí vodní elektrárny dá přijet na kole po dobrých lesních cestách, ale v zimě je lepší si celý energetický komplex prohlédnout z ptačí perspektivy. Tuto možnost nabízí vedlejší o něco vyšší hlavní horský hřeben Pradědu.
Za vyhlídku na Dlouhé stráně se neplatí penězi, ale vlastním potem. Námaha ovšem stojí za to. Když se vydáte na hlavní hřebenovou túru na běžkách za pěkného počasí, budete mít uříznutý kopec vodní elektrárny a farmu větrníků pod sebou jako na dlani.
Klasická celodenní turistická túra vede z Červenohorského sedla přes horskou chatu Švýcárna (dobrou chuť!), Praděd (tady budete nejvýš 1491 m), horský kotel Ovčárna (můžete se povozit na vlecích) a dále přes chatu Alfrédka do Staré vsi u Rýmařova.
Hřebenovka: Z Pradědu na Červenohorské sedlo
Běžkařská stopa po červené turistické značce bývá sjízdná nejméně do konce dubna. Nejlepší výhledy na Dlouhé stráně jsou z bezlesého hřebenu mezi Pradědem a vrcholem Jelení hřbet.
Rozporné přijetí veřejností
Připomínáme, že přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla sice čtenáři serveru IDNES odhlasována jako jeden ze sedmi novodobých divů Česka, ale ekologové a milovníci přírody ji nemohou přijít na jméno. Stavbaři jednoduše uřízli vršek kopce v do té doby zachovalé přírodě, přivedli sem těžkou techniku a zničili velkou část přírodní scenérie.
INFO: Dlouhé Stráně
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě