Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Správná péče o lyžařské vybavení může prodloužit jeho životnost a zajistit, že budete připraveni na další sezónu. Zde jsou několik kroků, jak to udělat:
Zkontrolujte své vybavení
Předtím než se pustíte do čištění a uskladnění, je důležité zkontrolovat své lyžařské vybavení a zjistit, zda není potřebná žádná oprava nebo údržba. Zde jsou některé klíčové body, na které se zaměřte:
1. Lyže: Zkontrolujte, zda nejsou poškozené hrany, povrch lyží a vázání. Pokud zjistíte nějaké poškození, je lepší to opravit před uložením.
2. Lyžařské boty dámské, pánské i dětské: Zjistěte, zda nejsou žádné trhliny nebo jiná poškození na povrchu bot. Zkontrolujte uzávěry a popruhy a ujistěte se, že jsou v dobrém stavu.
3. Lyžařské hole: Zkontrolujte, zda nejsou ohnuté nebo poškozené. Také zkontrolujte rukojeti a případně je vyčistěte.
4. Lyžařské brýle: Prověřte čočky na případné poškození nebo škrábance. Také zkontrolujte popruhy a nastavení.
5. Lyžařské helmy: Zkontrolujte vnitřní vycpávky a popruhy na případné opotřebení nebo poškození. Zjistěte, zda je pánská, dámská i dětská lyžařská helma stále v dobrém stavu a poskytuje dostatečnou ochranu.
Důkladné čištění
Po kontrole je důležité důkladně vyčistit vybavení, abyste odstranili zbytky špíny a vlhkosti, které by mohly způsobit korozi nebo jiné poškození. Zde jsou kroky, jak to udělat:
1. Lyže: Použijte teplou mýdlovou vodu k očištění povrchu lyží a odstranění zbytků vosku. Dobře osušte a poté naneste tenkou vrstvu vosku na ochranu hran a skluznic.
2. Lyžáky: Vyjměte vnitřní vložky a důkladně je provětrejte. Poté použijte vlhký hadřík k očištění vnějšího povrchu bot.
3. Lyžařské hole: Očistěte je teplou vodou a mýdlem a důkladně osušte.
4. Lyžařské brýle: Použijte speciální hadřík nebo mikrovlákenný hadřík k očištění čoček. Dbejte, abyste nepoškodili antifog povlak.
5. Lyžařské přilby: Použijte vlhký hadřík k očištění vnitřní části přilby a popruhů. Vnější část očistěte teplou vodou a mýdlem a poté důkladně osušte. Lyžařská kukla, která byla oblékána pod lyžařskou helmou, se musí vyprat.
Uložte své vybavení správně
Posledním krokem je správné uložení vašeho lyžařského vybavení, abyste zajistili jeho ochranu a životnost. Zde jsou některé tipy:
1. Lyže, lyžáky a lyžařské hole: Uložte je na suchém a dobře větraném místě při pokojové teplotě mimo přímé sluneční záření. U lyžařských bot dávejte pozor, abyste netlačili na špičky.
2. Lyžařské brýle a helmy: Uložte je do pouzdra nebo na měkký hadřík, abyste předešli poškození čoček. Uložte je na suché místo tak, aby na ně nic netlačilo.
Správné připravení a uložení lyžařské výbavy po sezóně umožňuje, abyste mohli s jistotou vyrazit na svah hned jak znovu napadne sníh. Údržba výbavy v dobrém stavu nejen prodlužuje její životnost, ale také zajišťuje bezpečnost a pohodlí při lyžování.
AKTUALIZACE Jestli se ocitnete v Ženevě, nabízíme tip na ferátové strávení jednoho odpoledne. Přinášíme krátkou fotoreportáž ze zajištěné cesty Jacques Revaclier nad vesničkou Pomier.... celý článek
RIVER GUIDE Klabava je středně velká řeka, která stéká z nejvyšších hřebenů Brd do Berounky pod Plzní. Vodácky je velmi zajímavá na všech částech, ale bohužel se na ní rychle mění průtok.
Cestování lze v současné době chápat z mnoha různých perspektiv a úhlů. Někdo má raději cestovat sólo například autostopem, jiný si vychutnává drinky na pláži v tropické destinaci. Tak či onak je dobré se
Chata či chalupa je místem klidu a úniku od civilizace. Ať už jde o rodinné dědictví nebo váš vysněný útočiště v přírodě, dříve nebo později přijde čas na renovaci. Po letech používání se
Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro