Proč na lyže do Itálie
* Italové se nejlépe z celé Evropy starají o úpravy sjezdovek.
* Na jih od hlavního hřebene Alp bývá většinou slunečno.
* Divoké skalní stěny v okolí sjezdovek jsou úchvatné.
* Ubytování je pohodlné, stylové a nepřipomíná paneláková sidliště.
* Italská kuchyně je výborná, o alkoholu i nealkoholických nápojích platí to samé.
* Není to z Čech daleko, do Dolomit se vyplatí jet osobním autem.
Italská horská oblast Jižní Tyrolsko (též Alto Adige) je vklíněná mezi rakouské Tyrolsko a italské Trentino. Do roku 1919 patřilo Jižní Tyrolsko historicky k Rakousku, a proto se tu mluví převážně německy. Samozřejmě se domluvíte také italsky a v zapadlých koutech několika údolí uslyšíte ještě románský jazyk ladino místních starousedlíků Ladénů.
A co Trentino?
Jižní Tyrolsko Čechům splývá v jeden region s Trentinem, protože oba se dělí o Dolomity. Tyrolsko je o něco vyšší (80 % území leží v nadmořské výšce nad 1000 metrů), severnější a kupodivu více kryté proti studeným severním větrům. Uvádí se, že je tu 300 slunečných dní v roce.
Hranice mezi Trentinem a Jižním Tyrolskem probíhá přibližně po linii sedel Falzarego - Sella - Karer. Do oblasti se počítají také města Bolzano a Merano a celá vysokohorská skupina Ortleru. Od vlastního Tyrolska ho odděluje italsko-rakouská státní hranice v Ötztalských a Zillertalských Alpách.
Společné jízdné
"Pro italské klienty jsme s Trentinem konkurenti, ale pro zahraniční lyžaře se prezentujeme jako jeden celek," říká šéf jihotyrolské propagace Christoph Engl. Tomu odpovídají i možnosti zdejšího lyžování.
Všechny sjezdovky a vleky jsou zapojené do jednotné permanentky Dolomiti Superski. Ta obhospodařuje 460 lanovek a vleků a 1180 kilometrů sjezdových tratí.
Přímo na tyrolsko-trentinských hranicích se jezdí celodenní okružní jízda Sella Ronda. Třicetikilometrový okruh propojuje pět údolí, z nich Alta Badia a Val Gardena leží v Jižním Tyrolsku.
Kromě nejznámější společné permanentky na celé Dolomity lze kupovat jízdenky jen na jednotlivá střediska, nebo na menší spojené oblasti. Nejoblíbenější z nich je Ortler Arena.
ČTĚTE TAKÉ: Ladinština - třetí jazyk Dolomit
Dobrou evropskou chuť
Vliv jižní Itálie a severního Rakouska je v Jižním Tyrolsku cítit na každém kroku. Můžete ho ovšem i ochutnat. Směsice horských tučných jídel s lehkými pokrmy mořského pobřeží se tu slévá do někdy bizarních kombinací. Jí se tu rizoto, těstoviny a mozarella, ale také špekové knedlíky, jablečné sladkosti, špenátové závitky, kaštany a dýně.