Krkonošské paseky po imisní katastrofě zarůstají, tetřívci ubývají

Krkonošské paseky po imisní katastrofě zarůstají, tetřívci ubývají
Krkonoše. Špindlerův Mlýn. Pláně.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lyžařská turistika byla v Čechách vždy populární. Před sto lety její průkopníci nerozlišovali běžky a sjezdovky. Pak se to nějak zvrtlo a buď se jenom běhalo ve stopě, nebo jezdilo na upravených sjezdových tratích. Teprve po sametové revoluci se do Krkonoš a ostatních pohoří masivně vrátila opravdová turistika se vším všudy - stoupáním, sjížděním a jízdou volnou krajinou. Toho se krkonošští ochránci přírody zhrozili.

V Krkonoších vedou boje profesionální ochránci přírody s lyžaři už pěkných pár let.

Pod tlakem reality nakonec museli ustoupit od úplného zákazu skialpinismu a letos povolili osm skialpinistických tras.

Podle představ ochránců přírody je to až až. Podle skialpinistů je to jen první krůček k nápravě poměrů. Jaký div, že minulý pěkný víkend vyrazily davy lyžařů-turistů nejen na povolené trasy, ale všude tam, kam se vždycky běžně jezdilo a jezdí.

Tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku k tomu vydal zoufalé stanovisko, že díky současnému skialpinistickému boomu vymřou všichni tetřívci, sokoli nezahnízdí a stromky nevyrostou.

Zeptali jsme náměstka ředitele Krkonošského národního parku Jakuba Kašpara na podrobnosti ohledně nejvíce chráněného tetřívka obecného.

Jaké jsou hlavní faktory úbytku tetřívka v Krkonoších?

Hlavní faktory jsou v Krkonoších (stejně jako ve zbytku Evropy) dva - úbytek vhodných stanovišť a nadměrné rušení člověkem. Postupné zarůstání imisních holin v Krkonoších sice snižuje plochu vhodných biotopů, ale tetřívkům zde stále zbývá dostatek prostoru především v ledovcových karech a nad horní hranicí lesa, částečně i na výše položených lučních enklávách (například Zadní Rennerovky).

Co je největší negativní vliv?

Zásadním a klíčovým faktorem pro tetřívka v Krkonoších je tudíž rušení člověkem. Přispívají k němu zejména nelegální aktivity typu již drahně let diskutovaného a dosud nedořešeného skialpování a horolezení v ledovcových karech (kde tetřívci tráví spoustu času především v zimním období, protože tu nad sněhovou pokrývku často vyčnívají jehnědy a pupeny vrb a jeřábů, coby důležitá složka jejich potravy), ale samozřejmě i aktivity legální (např. údržba běžeckých tras rolbou v 1. zóně NP mezi Voseckou boudou a Labskou loukou).

Proč je vymření populace tetřívka v Krkonoších pravděpodobné?

Zatím jsme optimisticky přesvědčeni, že vymření tetřívka úplně aktuálně v Krkonoších nehrozí, ale nabere-li vývoj jeho populace nesprávný směr a bude-li narůstat i jeho rušení člověkem především v zimním období, může to pak být otázka nemnoha let. Krkonoše jsou jedinou oblastí v České republice, kde má tetřívek dostatek prostoru v biotopech krkonošské tundry (kary, rašeliniště, subalpínské a alpínské louky) a částečně i v rozvolněných lesních porostech při horní hranici lesa a na horských loukách. Tudíž tu má největší perspektivu na přežití a tudíž je krkonošská populace klíčová pro jeho přežití v celé republice.

Další naše pohoří jsou na tom již hůře. Zhruba dvojnásobná populace tetřívků v Krušných horách (ve srovnání s Krkonošemi) má po obdobném zarůstání rozsáhlých imisních holin prostor už jen na rašeliništích v montánním stupni. Ta by jí mohla teoreticky stačit, ale rozsáhlé plány na budování větrných farem na těchto stanovištích či v jejich blízkosti, v kombinaci se sportovními aktivitami jsou zde mnohem větším rizikem pro přežití než v Krkonoších.

Podobná situace je také v Jizerských horách, kde je tetřívků už méně než v Krkonoších (pod stovku samců). Po zarůstání imisních holin se tetřívci přesouvají na nemnoho otevřených enkláv a je jen otázka několika málo let, kdy tato tokaniště zmizí.

Kolik kusů v současné době v Krkonoších žije?

Při sčítání krkonošských tetřívků v roce 2001 bylo zjištěno 135 tokajících samců, v roce 2005 128 samců a o tři roky později (2008) 112 samců - tj. o 17 % méně.

Je možné prozradit lokality?

Lokality výskytu tetřívka v Krkonoších jsou k dispozici na našem mapovém serveru. Je třeba si navolit filtr Živá příroda/Tetřívek obecný.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: ahááá!
Na hřebenech byly samozřejmě části bezlesí vždycky. Kvůli půdním, hydrologickým a povětrnostním podmínkám. Imisní holiny se zalesňovaly v 90. letech plošně (mj. páč se nemohlo tušit, co se chytne a co nikoli). No a samozřejmě horské oblasti jsou opravdu poslední refugia tetřívka, protože z ostatních částí země jsme je vyhnali tím, že jsme se tam usídlili doširoka dodaleka my... Proto třeba na dálném severu (Skandinávie) a východě (Sibérie) nemá tetřívek problém. Krásných míst na tokání tam má dost a lidí, kteří by ho v zimě rušili, nutili vstávat a zmrznout, se mu nedostává.
  • Autor Kuba K.
  • Datum a čas 4.2.2011 15:09
Reaguj
Re: Re: Re: ahááá!
anebo je to nakonec taková tradiční (ve smyslu posledních jánevim 100 let) poslední bašta tetřívků, kam byli vyhnáni zemědělstvím, a dotyčný opeřenec patří do zcela jiných nadmožských výšek, dejmetomustonožka na podmáčené louky ralské pahorkatiny?
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 4.2.2011 14:27
Reaguj
Re: Re: ahááá!
to byl samozřejmě pokus o vtip. nejsem odborníkem na tetřívky. a v tom co vlastně kde chránit také nemám zcela jasno. (kde tam tokali před imisníma holinama? to se všechno vešlo do karů nebo rašeliniště? sandtnerka uvádí dva recepty...)
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 4.2.2011 14:13
Reaguj
Re: ahááá!
Lukasi, nepochybně to není důvodem bezzásahovosti, ale šumavským tetřívkům (a nejen jim - taky třeba datlíkům tříprstým) se to nepochybně líbí.
  • Autor Kuba K.
  • Datum a čas 4.2.2011 13:33
Reaguj
ahááá!
takže ta bezzásahovost na šumavě je vlastně vochrana tetřívka! chachá
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 4.2.2011 13:18
Reaguj
pro info
Ještě pro pořádek dodávám, že odpovědi vznikly nikoli v mé hlavě, ale z informací našich odborníků, především ornitologa Jiřího Flouska.
  • Autor Jakub K.
  • Datum a čas 4.2.2011 10:29
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Závratě na ferátě Revaclier nad Pomier

Závratě na ferátě Revaclier nad Pomier

AKTUALIZACE Jestli se ocitnete v Ženevě, nabízíme tip na ferátové strávení jednoho odpoledne. Přinášíme krátkou fotoreportáž ze zajištěné cesty Jacques Revaclier nad vesničkou Pomier.... celý článek

Rolba přejela rolbaře pod Černou horou

Čertova skalka u rozhledny Bára

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Klabava, říčka teče z Brd do Berounky

Klabava, říčka teče z Brd do Berounky

RIVER GUIDE Klabava je středně velká řeka, která stéká z nejvyšších hřebenů Brd do Berounky pod Plzní. Vodácky je velmi zajímavá na všech částech, ale bohužel se na ní rychle mění průtok.
Zábava během cestování: jaké jsou dostupné možnosti?

Zábava během cestování: jaké jsou dostupné možnosti?

Cestování lze v současné době chápat z mnoha různých perspektiv a úhlů. Někdo má raději cestovat sólo například autostopem, jiný si vychutnává drinky na pláži v tropické destinaci. Tak či onak je dobré se
Rekonstrukce chaty či chalupy bez elektřiny?

Rekonstrukce chaty či chalupy bez elektřiny?

Chata či chalupa je místem klidu a úniku od civilizace. Ať už jde o rodinné dědictví nebo váš vysněný útočiště v přírodě, dříve nebo později přijde čas na renovaci. Po letech používání se
Schönbrunn: na skok do Vídně za uměleckými poklady

Schönbrunn: na skok do Vídně za uměleckými poklady

Prohlédli jsme nejnavštěvovanější rakouskou památku - zámek Schönbrunn, patřící do světového kulturního dědictví UNESCO.
Krkonošská 70 slaví sedmdesátku

Krkonošská 70 slaví sedmdesátku

Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historie křivoklátských lesů - přednáška Rakovník, knihovna Přednáší Robin Ambrož 3.4. 17:00
Running Expo - veletrh Praha, Výstaviště Holešovice 3.-4.4. 3.4.
Camp - veletrh Norsko, Lillestrøm 4.-6.4. 4.4.
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 4.-6.4. 4.4.
Expedície - cestovatelský festival Bratislava, Fakulta informatiky 5.4.
Den Nahoru a Dolů Špindlerův Mlýn, Medvědín Skialpinismus 5.4.
Lov v pravěku Rakousko, Asparn 5.-6.4. 5.4.
Doubrava - splutí Pařížov 5.4. 10:00
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 5.4.
Valná hromada ČHS Praha 5.4.

Diskuse

анальный секс первые PeterIngew, 3.4.2025 5:19, 1 příspěvek
Report register this out Jamespauff, 3.4.2025 4:43, 1 příspěvek
Report register this for ... Jamespauff, 3.4.2025 4:36, 1 příspěvek
seo интернет service onli... Mariohog, 3.4.2025 3:04, 13 příspěvků
Enquire about this visible Jamespauff, 3.4.2025 2:38, 19 příspěvků
Nepřesná informace - nikoliv Horydoly, 2.4.2025 13:36, 13 příspěvků
PR Horydoly, 2.4.2025 13:32, 2 příspěvky
Nepřesná informace - nikoliv Petr Brynych, 2.4.2025 13:17, 13 příspěvků
PR Miki, 2.4.2025 12:37, 2 příspěvky
JH vodák Marek, 1.4.2025 21:57, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Křivoklátské lesy Horydoly , 2.4.2025 13:29
Polička? Věda nebo Veliko... Horydoly , 24.3.2025 0:53
Prague Bike Fest Na Výsta... Horydoly Open, 20.3.2025 22:13
Největší běžecká výstava ... Horydoly , 16.3.2025 20:23
Každý, kdo jen trochu chc... milan šupa, 13.3.2025 19:43
EXPEDÍCIE (jar 2025) Horydoly , 24.2.2025 13:32
Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43