Winter Survival 3. den: lezení po skalách na Rabštejně

Winter Survival 3. den: lezení po skalách na Rabštejně
Voják se navazuje na dvě lana tzv. francouzským způsobem.
Autor snímku Univerzita obrany
SDÍLEJ:

Tři stěžejní dny na armádním mistrovství v přírodním víceboji Winter Survival mají vojáci za sebou. Fyzicky a psychicky nejnáročnější disciplínou závěrečné části třídenní etapy této prestižní armádní soutěže bylo překonání tří skalních vrcholů v Jeseníkách.

Jak na to

Horydoly.cz jsou mediálním partnerem Winter Survival.

Úkolem hlídek ve skalách na Rabštejně u Rýmařova bylo nejprve vylézt za pomoci fixního lana na první vrchol, poté se musel každý člen týmu rozličným způsobem dostat na druhý vrchol.

Jeden voják postupoval po lanovém koni, druhý využíval ferátovou cestu a třetí člen hlídky lezl navázán na dvě lana francouzským způsobem.

Winter Survival Jeseníky.

Z druhého vrcholu na třetí se závodníci dostávali lezením po lanové síti.

Winter Survival Jeseníky.

Ze třetího vrcholu nakonec slanili po lanech z výšky dvaceti pěti metrů.

Winter Survival Jeseníky.

Nejlepší lezci jsou Slováci z Žiliny

"Disciplínu jsme zvládli. Snažili jsme se, ale vzhledem k nevelkým zkušenostem z vojenského lezení máme horší čas. Důležité v tomto závodě je vytrvat a dojet do cíle," konstatoval rotný Michal Chum z týmu 153. ženijního praporu Olomouc. Na skalách si vedli nejlépe vojáci ze Slovenska z 5. pluku speciálního určení v Žilině.

Winter Survival Jeseníky.

Závěrečný přesun družstev pak vedl přes Skřítek, Ztracené skály, Jelení hřbet, Velký Máj a Petrovy kameny k Ovčárně pod vrcholem Pradědu. Zde účastníci závodu po dvou dnech a nocích venku přespali v suchu a teple pod střechou vojenské zotavovny.

Winter Survival Jeseníky.

Podle průběžných výsledků armádní soutěže Winter Survival 2019 jsou favorizovaná družstva 7. mechanizované brigády Hranice, 13. dělostřeleckého pluku Jince a Agentury logistiky ve Staré Boleslavi. Závod končí ve čtvrtek paralelním slalomem na sjezdovce Ski arény v Karlově pod Pradědem.

INFO: Univerzita obrany

Horydoly.cz Winter Survival na Horydoly 2019

Winter Survival 2019 vyhrála 7. mechanizovaná brigáda Hranice
Winter Survival 3. den: lezení po skalách v Rabštejně

Winter Survival 2. den: vojáci lezli po skalách a překonávali překážky
Winter Survival 1. den: závodí také dvě ženy
V Jeseníkách byl zahájen extrémní armádní závod Winter Survival
Armádní Winter Survival začíná dnes v Jeseníkách
Winter Survival 2019, jubilejní 25 ročník  

2018 Armádní Winter Survival 
2017 Vojenský Winter Survival v Jeseníkách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pokud vím tak nějaký speciální způsob navázaní na lano ve francouzské armádě neexistuje.

Michale co popisujete, je nesjpíš česky "tyrolský traverz" a to druhé je asi něco speciálně vojenského se dvěma lany co píše pan Pazdera. Už se to vyjasňuje a děkuji všem za zajímavé čtení

  • Autor JN
  • Datum a čas 2.2.2019 10:42
Reaguj
Pokud vím tak nějaký speciální způsob navázaní na lano ve francouzské armádě neexistuje.

Při různých armádních soutěžích francouzské armády (a je jich do roka desítky) překonávají francouzští vojáci - a také vojačky - podobné překážky jako jsou popsané v tomto článku – mezi dvěma vrcholy dojde, jak se říká mezi horolezci, k t.zv. přemostění. Soutěžící, případně jištěn dalším lanem, klouže zavěšen za karabinu po jednom laně napjatém mezi oběma vrcholy. Takže formulace „ být navázán francouzským způsobem“ je poněkud špatně zvolená – francouzští vojáci se navazují stejně jako tisícovky horolezeců – tedy sedák a případně karabina z mechanickým (šroubovacím) uzávěrem.

Pro překonání prostoru mezi dvěma vrcholy se jinak ještě používá další způsob podobný tomu, který někdy najdeme na ferátách – jsou napjata dvě lana, vertikálně asi jeden a půl metru - dva metry od sebe vzdálená, po dolním se jde nohama, horního se jeden drží rukama a je ještě na něm klouzavou smyčkou zajištěn.

Také existuje další způsob, kdy lana jsou horizontálně od sebe napjata si metr a voják klouže levou nohou a levou rukou po levém laně a pravou nohou a pravou rukou po pravém.  Tento specifický systém je jen zvýšenou zkouškou fyzických schopností jednotlivce – je velice  fyzicky náročný.

 

Reaguj
francouzsky zpusob

Vyvětlení pana Pazdery, mluvčího Univerzity obrany, je zde: "Jedná se o překonání prostoru pomocí dvou natažených lan, ve vojenské terminologii se používá charakteristika „francouzským“ způsobem (ležením na lanech)." 

Reaguj
francouzsky zpusob

To je nějaká vojenská terminologie. Používají při tom dvě lana. Zkouším zjistit víc. Taky mě to zaujalo.

Reaguj
francouzsky zpusob

Ahoj, tuší někdo co je francouzský způsob navazování na lana?

  • Autor kuba
  • Datum a čas 31.1.2019 18:40
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Tři české medaile na mistrovství světa v zimním triatlonu!

Tři české medaile na mistrovství světa v zimním triatlonu!

Čeští reprezentanti opět potvrdili, že v zimním triatlonu patří k těm nejlepším. Na mistrovství světa v italském lyžařském středisku Cogne vybojovala Aneta Grabmüller v závodě žen stříbro, bronz slavili Helena Karásková a Marek Rauchfuss.... celý článek

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Karlův běh na Božím Daru

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Karlův běh na Božím Daru

Karlův běh na Božím Daru

Na počest krále?! Buďte součástí legendy v pohádkové krajině nejvýše položeného města Česka. V Krušnýh horách se koná Karlův běh na lyžích.
Tři české medaile na mistrovství světa v zimním triatlonu!

Tři české medaile na mistrovství světa v zimním triatlonu!

Čeští reprezentanti opět potvrdili, že v zimním triatlonu patří k těm nejlepším. Na mistrovství světa v italském lyžařském středisku Cogne vybojovala Aneta Grabmüller v závodě žen stříbro, bronz slavili Helena Karásková a Marek Rauchfuss.
Krkonošská 70 slaví sedmdesátku

Krkonošská 70 slaví sedmdesátku

Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.3. 12.3.
Pierra Menta Francie, Beaufort 12.-15.3. Skialpinismus 12.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica ZRUŠENO! 13.-15.3. Skialpinismus 13.3.
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   14.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 14.-15.3. 14.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 14.-16.3. 14.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 14.-16.3. 14.3.
Birkebeiner - běžky Norsko, Rena 54 km klasicky 15.3.
RunTour Winter Edition Olomouc, Flora 15.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 15.-16.3. 15.3.

Diskuse

Программы и игры для Андр... Seamniguinuetep, 14.3.2025 9:45, 1 příspěvek
Svět se mění nenápadně Michael Beranek, 13.3.2025 14:01, 8 příspěvků
Volným lesem? Horydoly, 13.3.2025 13:34, 8 příspěvků
Volným lesem? Kadlos, 13.3.2025 12:44, 8 příspěvků
Inu Honza, 11.3.2025 20:35, 1 příspěvek
Schönbrunn PK, 11.3.2025 14:23, 3 příspěvky
Schönbrunn PK, 11.3.2025 14:21, 3 příspěvky
Schönbrunn Šlojíř, 11.3.2025 12:42, 3 příspěvky
bouda? Geograf, 10.3.2025 12:52, 2 příspěvky
! Malá, 9.3.2025 20:25, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Každý, kdo jen trochu chc... milan šupa, 13.3.2025 19:43
EXPEDÍCIE (jar 2025) Horydoly , 24.2.2025 13:32
Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37