Američan Ray Tomlinson, počítačový technik a inženýr pracující u bostonské firmy Bolt, Beranek und Newman, která je dnes známá pod jménem BBN Technologies, dostal nápad, jak posílat zprávy z jednoho počítače na druhý.
Vymyslel možnost, kterou dnes známe pod názvem Email. Tomlinson poslal zprávu na svou adresu tomlinson@bbntenexa sám sobě – z jednoho počítače v jedné místnosti na druhý počítač v mistnosti druhé. Nikdo si tenkrát neuvědomil, jaké využití tento krok bude mít. Obě klávesnice byly vzdáleny od sebe nějakých 10 stop. Obsah zprávy si Ray Tomlinson nezapamatoval a svému kolegovi tenkrát řekl:
"Nikomu to neříkej, není to něco, na čem bychom měli pracovat."
Tomlinsonův počítač byl velký jako skříň a Tomlinsovým úkolem bylo vymyslet a vytvořit pro Ministerstvo obrany USA systém počítačové sítě s názvem Arpanet. To byl předchůdce dnešního internetu. Tomlinson měl ale velký problém. Věděl že přední část adresy by se měla skládat ze jména příjemce a zadní část pak by měla označit název počítače, který zprávu odeslal.
Jak ale tyto části od sebe oddělit?
Bylo mu jasné, že to musí být znak, který se nikdy neobjeví ve jméně člověka nebo firmy. Znak, který se nedá zaměnit se žádným písmenem abecedy. Objeví se na klávesnici, ale nikdy se nenapíše ve jménu osoby nebo společnosti. Nesmí to být písmeno ani číslo. A bude to oddělovač uživatelského a doménového jména.
Chicken @ 10 pence = slepice za deset pencí.
Ray Tomlinson se rozhodnul použít symbol, který se později stal ikonou počítačové doby. Teprve později se za tímto symbolem objevují přívěsky jako com., org. anebo cz.
Kde se tento znak vzal? Nikdo to neví.
Tento symbol se objevil roku 1345 v řecké kronice Manasesovy a byl znakem pro Amen. Někteří badatelé tvrdí, že stopy tohoto znaku vedou až někam do středověkého kláštera. Někdy v 16. století tuto značku používali jako měřítko hmotnosti. Jeden @ = jeden arroub = kolem deseti kilogramů. Během renesance měl tento znak smysl jako "za" (chicken @ 10 pence). Toto značení se v USA a Anglii na trzích udrželo dodnes.
Národy pro zavináč vymyslely zajímavá jména
Proč symbolu @ říkáme zavináč? Možná proto, že ho klidně můžeme srovnat s tím rybím originálem.
Anglicky se označuje at sign. Dánové a Švédové ho nazývají snabel-a (chobot), v Italii se setkáme s názvem chiocciola (šnek), Rusové mají psa (sobaka, собака). V Izraeli se tento znak jmenuje štrůdl (טרודל). Francouzský název l'arobase, l'arrobas, l'arrobase asi bazíruje na staré jednotce objemu arroba (asi 15 litrů), kterou používali kdysi i Portugalci a Španělé. Německé jméno tohoto symbolu inklinuje k opicím (Affenschwanz, Affenohr, Affenschaukel nebo Klammeraffe). Klammeraffe je druh opic žijících ve střední a jižní Americe, které mají obzvláště dlouhý ocas. V 18. století se také tento symbol používal v německé hemisféře v jurisdikci ve významu proti (např. Müller @ Schmitt) Müller.
Ray Tomlinson se narodil v americkem městě Amsterdam roku 1941 a zemřel v americkém městě Lincoln 2016 na srdeční selhání. V roce 2009 obdržel známou
Prinz-von-Asturien cenu za své technické inovace v kategorii Věda a výzkum.