verdikt Horydoly ****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Publikaci koupíte u nakladatele Cykloknihy.
Americký spisovatel Peter Zheutlin se pořádně podíval do archivů, zápisků, na fotografie a přečetl tehdejší noviny. Na Annie Londonderry zprostředkoval čtenářům kritický, ale také obdivný náhled. Vzhledem k tomu, že píše o cestě kolem světa s velkým odstupem, nechává na nás, abychom sami posoudili dobré i horší stránky odvážného podniku.
Annie Londonderry byla volnomyšlenkářkou, sportovkyní, cestovatelkou, ale zároveň zdatnou obchodnicí a marketingovou expertkou vytvářející sama o sobě legendu, kterou zpeněžila.
Narodila se jako Annie Cohen židovským rodičům v Rize v dnešním Lotyšsku roku 1870 a spolu s nimi emigrovala do Spojených států. Provdala se za Maxe Kopchovského. V roce 1894 opustila manžela a své děti ve věku 5, 3 a 2 roky a odstartovala cestu okolo světa.
Důvodem prý byla sázka s cukrovarnickým magnátem, že za patnáct měsíců objede na kole Svět, při tom vydělá 5000 dolarů a od nikoho nevezme nic zadarmo. Tolik legenda, kterou sama Annie šéřila. Ve skutečnosti šlo nejspíš o reklamní akci na značku kola a možná i cukrovaru.
Faktem je, že cesta ji úplně změnila. Vyjížděla oblečená do široké sukně, navlečená do stahujícího korzetu a šlapala na ženském 42 liber vážícím bicyklu Columbia. Vracela se v pánských podkasaných kalhotách pod kolena a jela na pánském modelu Sterling vážícím 21 liber.
Vyrazila z Bostonu na východ, přeplavila se parníkem do Francie, kterou projela na kole. Dalším parníkem odplula do Egypta, pokračovala přes Jeruzalém do oblasti dnešního Jemenu a dál přes Srí Lanku stále na východ až do Singapuru.
Přes Koreu se dostala do Japonska a z Jokohamy se přeplavila lodí nazpátek do USA. Ze San Franciska se vrátila přes Los Angeles a Denver do Bostonu roku 1895.
Ve Francii na kole jezdila hodně, na Blízkém Východě podnikala spíš kratší výlety, v Koreji a Japonsku se podle svých slov zapletla do nepřehledné války, což si nejspíš vymyslela, a v Americe si šlapání ulehčila pomocí aut a vlaků.
Dnes bychom prohlásili, že Annie Londonderry byla podvodnice, že si vymýšlela a že na kole objela jenom malý kousek Zeměkoule. Z tehdejšího hlediska podnikla úžasnou propagačně-sportovně-poznávací jízdu, dala vědět nejen o sobě, ale také o schopnostech celého ženského pohlaví. Respektovaný list New York World napsal, že Annie projela jednu z nejpozoruhodnějších cest, kterou kdy žena podnikla.
Kniha nazvaná První žena na kole kolem světa stojí za přečtení už kvůli doplnění historických znalostí a poznání tehdejších reálií. I když to není trhák, který by se četl na jeden zátah, vtáhne čtenáře do děje. Přemýšlivějším a vzdělanějším poskytne spoustu námětů k přemýšlení o přelomu 19. a 20. století a vlastně také následujících desetiletí, ve kterých se rozpadl a zase složil svět, byť za obrovských válečných i civilních obětí.
Plzeň, Cykloknihy 2013. Vázené. Orientační cena 299 Kč.
Cesta okolo Sovětského Svazu: Muž se železným sobem