Verdikt Horydoly *****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že to vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Knihu koupíte v knihkupectví Kosmas.
Výjimečnou knihu o Slovensku vydalo jako svoji první publikaci vydavatelství Jiří Říha. Je dokonalá. Slovensku v duši českého poutníka lze samozřejmě vyčítat drobné chybky, stejně jako kterékoliv jiné knize o tloušťce téměř čtyř stovek stran – ale to recenzent ani čtenář nechce vnímat.
Podstatný je celkový dojem z knihy. Mix inspirace na cestování vlastní silou, vzpomínek, nostalgie, drsného popisů života místních lidí a náhledu do hlavy osamělého turisty probouzí touhu vyrazit na východ.
Tam, kde jsou hory vysoké, cesty daleké, počasí se rychle mění a s lidmi je nutno vycházet po dobrém.
Kniha je životním dílem Rosti Gregora, který Slovensko zcestoval během mnoha let hlavně na kole. V létě i v zimě. Sám i s parťáky. Nevynechal jediné pohoří. Byl všude. Spal ve spacáku v lese, na hřebenech, na loukách i v turistických přístřešcích.
Na mohutné publikaci je vidět práce nejen autora a fotografa v jednom, ale také grafičky Milady Hartlové, redaktorky Markéty Hroudové a koncepce vydavatele Jiřího Říhy.
Jmenujeme je, protože bez jejich přispění by z Gregorovy knihy byl jen obyčejný cyklistický cestopis, kterých vychází mnoho.
První dojem začíná již tím, že kniha Slovensko v duši českého poutníka má zvláštní čtvercový profil. Uvnitř najdeme jen střídmě vytištěný text a černobílé fotografie. Dodejme, že pečlivě vybrané, promyšleně sestavené a graficky upravené do jednotné kvality. Ačkoliv jedna každá by nebyla příliš zajímavá, jako sladěný celek vytvářejí ve čtenářově hlavě divoké emoce.
Celou knihu nejspíš nikdo nezhltne za jeden večer. Spolu Rosťou Gregorem se lze na přeskáčku vracet k jednotlivým kapitolám. Objet rusínské dřevěné kostelíky, šlapat džunglí okolo řek na maďarských hranicích, vyjet na zasněženou Královu hoľu, zdolat hřebenovku Velké Fatry, projet středověkým zlatonosným revírem Banská Štiavnica...
Zdá se, že vydavatel Jiří Říha uplatil v recenzované knize všechny své předchozí zkušenosti. V oboru cyklistiky patří mezi nejaktivnější nakladatele už desítky let. Za socialismu psal cyklistické bulletiny, po sametové revoluci vydával výpravný časopis Cykloturistika (prodal ho vydavatelství Velo, kde vychází dodnes), následně založil vydavatelství a knihkupectví Cykloknihy (vloni ho opustil, protože v souvislosti s rozvodem připadlo jeho paní) a teď se pustil do výpravných publikací.
Slovensko v duši českého poutníka bylo připravené do tisku, ale v koronavirové krizi bylo její vydání odloženo. "V tak nejisté době by takhle výpravnou a drahou knihu dal do tisku jen naprostý blázen," uvažoval vydavatel.
"Jenže se stala taková věc. Autor Rosťa Gregor, pomáhal bratrovi v lese a padl na něho strom. Když ho v nemocnici pozašívali (jen na hlavě měl 19 stehů), tak zjistili na CT ještě prasklý krční obratel. Poležel si na JIPce, ale už je v domácím ošetřování. Má na krku takový znehybňující přístroj sahající až na prsa, ve kterém se musí ukrutně blbě spát. Ten bude nosit tři měsíce. Na kolo může na dlouhou dobu zapomenout a dokonce mu hrozí invalidní důchod. No, a já jsem si řekl, že mu udělám radost ... a tu knížku jsem do tisku zadal."
Jiří Říha dodává: "Když jsme vezli Rosťovi autorské výtisky, bylo vidět, jak úplně pookřál. Věřím, že mu pomůže při uzdravování."
Konec konců je možné, že publikace byla vhodně načasovaná. Lidé uvažují, kam v dnešní době na dovolenou, a Slovensko je jedna z nejlepších možností.
Plzeň, Vydavatelství Jiří Říha 2020. Vázané. Orientační cena 495 Kč.