Verdikt Horydoly **
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že to vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Knihu koupíte v knihkupectví Kosmas.
Kontroverzní názory naleznete v každé kapitole. Ať už se autor strefuje do uprchlíků, muslimů, Evropské unie či sociálního systému. Demokracii našeho typu zatracuje, naopak vychvaluje mírný náklon k totalitním systémům.
Aby toho nebylo málo, popírá lidský příspěvek ke klimatické změně a vědci prý pracují na politickou objednávku. Důležité je připomenout, že autor sám vědec je. Učí hydrogeologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a pracuje ve Výzkumném ústavu vodohospodářském. Pracuje snad také on pro něčí zájmy?
Z jednoho výletu nelze poznat celou zemi
Kniha je dělena do dvanácti kapitol, kde každá jedna popisuje z pohledu minulosti a současnosti jednu zemi světa, kterou autor sám navštívil. Podivuhodné ale je, že na základech dojmů z jednoho výletu je hodnocena celá současná situace. Je vidět, že má autor načteno hodně z minulosti konkrétních zemí, ale pro účely této knihy si vybírá jen ty události, které se mu do kontextu hodí.
Většina ze zemí, které popisuje, jsou bývalé kolonie, ale některé pod područí bílého muže nikdy nebyly. Na nich Hrkal ukazuje, že za destabilizaci politického prostředí a chudobu nemohou Francouzi či Angličani, ale mohou si za to místní obyvatelé sami. Nemáme se tak prý jako Evropané neustále obviňovat za něco, co není naše vina.
Speciální kapitolou je pak ta o Izraeli, která je dle něj ideální země. Sám na začátku popisuje, že tato část nebude objektivní, protože vysloveně židovský stát miluje. A tak na rozdíl od ostatních zemí, které jsou většinou popisovány negativně, je tato kapitola velmi pozitivní.
Hydrogeologie? Proč proboha...
Do toho všeho míchá Hrkal hydrogeologii. Většinou velmi letmo popisuje vodohospodářské projekty v jednotlivých zemích, ať už byly úspěšné či ne. Poslední kapitola s názvem se snaží vysvětlit, proč se v knize celou dobu objevuje voda a jak to souvisí s koloniemi. Autor ale opět zabředává do kritiky, tentokrát byrokracie a nadpis pak neodpovídá obsahu
Nevím, co má být hlavní cíl této knihy. Ukázat, jak nás válcuje Asie? Varovat před možnými problémy lidstva? Shazovat klimatickou změnu a Gretu Thunberg? Přimět lidi k volbě SPD Tomia Okamury?
A na závěr dvě citace, hovořící skoro za vše. Při jejich čtení uprostřed kapitol úplně zapomenete, že čtete o minulosti a současnosti různých zemí světa.
"Jsem naprosto přesvědčen, stejně jako velká skupina vědců z nejrůznějších oborů na celém světě, že miliardy dolarů věnované na snižování emisí CO2, nepohnou s klimatem ani o píď."
"Můžeme jen očekávat, kdy se objeví skupina pedofilů, dožadujících se svých historicky opodstatněných práv."
Praha, Universum / Euromedia Group 2020. Vázané. Orientační cena 350 Kč.