Perseidy: padá hvězda, něco si přej!

Perseidy: padá hvězda, něco si přej!
Meteor z Perseid.
Autor snímku Jacek Halicki - Wikimedia
SDÍLEJ:

Největší meteorický roj Perseidy vyvrcholí v sobotní noci ze 12. na 13. srpna. Uvidíme padat hvězdy jednu za druhou. Astronomové uvádějí, že bude vidět 80 svítících meteorů za hodinu. 

Jak na to

Pokud chcete Perseidy pozorovat, nejlépe uvidíte z míst vzdálených od velkých měst a dalších zdrojů světla. Čím budete mít větší rozhled do stran, tím lépe. Ideální je to na holém kopci v lesnaté krajině s kruhovým rozhledem. Takový je například vrch Nedvězí na Kokořínsku, nebo třeba Děčínský Sněžník v Krušných horách, případně kopce na lesnatém Křivoklátsku.

Doporučené vybavení: podložka na ležení (z lehu se hvězdy pozorují nejlépe), fotoaparát se širokoúhlým objektivem (čím světelnější, tím lepší), stativ (na lepší snímky), čelovka (kvůli bezpečnému návratu). Dalekohled není potřeba.

KOSMAS.cz: Kupte si na cestu knihu Staré řecké báje a pověsti.

"Podmínky jsou letos téměř ideální, na obloze bude Měsíc ve fázi úzkého srpku, který vychází až časně ráno a nebude příliš rušit svým svitem. Bude tedy možné spatřit i nejslabší meteory (na jejich pozorování je ale třeba být daleko od velkých měst). Pozorování meteorů doporučujeme zejména v druhé polovině noci, kdy souhvězdí Persea s radiantem roje vystoupá téměř k nadhlavníku a většina meteorů zazáří nad obzorem, ne pod ním. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní zazáří každou hodinu přibližně 80 meteorů, z toho 10 až 20 může být opravdu jasných," uvádí Česká astronomická společnost.  

Meteory létají náhodně po celé obloze. Zdánlivě vylétají ze souhvězdí Perseus. Ve druhé polovině noci Perseus vystoupá až téměř do nadhlavníku. Většina meteorů tudíž zazáří nad obzorem.

Perseidy jsou aktivní od poloviny července do poloviny srpna.

Souhvězdí Perseus

Meteorický roj Perseid se jmenuje podle místa v souhvězdí Persea, z něhož meteory zdánlivě vylétají. Astronomové ho popsali již před 1760 lety. Jedná se o prachové částice, které na své dráze zanechala rozpadlá kometa Swift-Tuttle.

Ve střední Evropě se lidově nazývají Slzy svatého Vavřince podle světce, jeho svátek se slaví 10. srpna. Latinsky se jmenuje Laurentius.

Cirkumpolární souhvězdí Perseus se skládá ze 13 hvězd. Sousední souhvězdí jsou Cassiopeia, Andromeda, Žirafa, Trojúhelník, Beran, Býk a Vozka. Nejjasnější hvězda se jmenuje Mirfak (Alfa). Souhvězdí Persea i jeho okolí upomíná na antického hrdinu a jeho hrdinské činy.

Hrdina bez bázně a hany Perseus

Zjednodušeně řečeno: Nejvyšší bůh Zeus chtěl krásnou Danaé, ale otec ji kvůli strašlivé věštbě ukryl v podzemí. Zeus se ovšem změnil v déšť a Danaé tímto způsobem oplodnil. Z jejich lásky se narodil Perseus.

Věštba zněla, že krále Akrisia zabije jeho vlastní vnuk. To se nakonec také splnilo. 

Akrisios společně s Danaé zavřeli dítě do sudu a hodili je na širé moře. Zachránili je rybáři na ostrově Serifos.

Když Perseus vyrostl, byl silný, a král ostrova se obával o trůn. Proto ho poslal za Medusou, strašlivou ženou Gorgonou s hady místo vlasů a ohavným obličejem. Medusa je smrtelná, ale její sestry jsou nesmrtelné. Král po Perseovi chtěl hlavu Medusy. Kdo se na ní podívá, ihned hrůzou zkamení.

Bohyně Athéna mu dala na cestu meč z adamantinu, kterým lze Medusu zabít, a štít lesklý jako zrcadlo, kterým se může na Medusu podívat. Od nymf dostal kouzelnou mošnu, která se přizpůsobí velikosti věci, které se do ní vloží, okřídlené střevíce, pomocí kterých může uletět, a Hádovu přilbu neviditelnosti. To mu umožnilo slavně vyhrát. 

Cestou zpět zabloudil a potkal Titána Atlanta, který držel nebeskou klenbu. Nevěřil Perseovi, že má Medusinu hlavu, a tak mu ji Perseus ukázal. Atlas padl na zem a změnil se na marocké pohoří Atlas.

Perseus se při návratu zastavil v Aithiopii (dnes Maghreb a Súdán), kde vládl král Kéfeus a královna Kassiopeia. Bůh Posedion vyhrožoval, že obří mořský had zaútočí na jejich území. Bylo nutné obětovat královu dceru Andromedu, a proto ji nechali přivázat na pobřeží. Perseus ji našel, porazil obludu s pomocí Medusiny hlavy a Andromedu dostal za ženu.

Společně s Andromedou odplul zpět na ostrov, kde vyrůstal. Král nevěřil, že hlavu přinesl, a tak mu ji Perseus ukázal. Perseus se společně s Andromedou stali vládci ostrova a založili město Mykény. Jejich vnukem se stal nejslavnější antický hrdina Hérakles (Herkules). Dědeček Akrisios neunikl svému osudu, protože Perseus ho při sportovní soutěži náhodně trefil do hlavy diskem a zabil.

 

Slzy svatého Vavřince 

První zmínky o meterorickém roji pocházejí ze třetího století po Kristu. 10. srpna 258 byl v Římě popraven Vavřinec / Laurentius. Jeho učitel Sixtus II., když byl zvolen papežem roku 257, ho jmenoval arcijáhnem. Jeho funkce mu přikazovala mimo jiné starat se o církevní majetek a zároveň podporovat chudé. Dnešními slovy byl pokladníkem, ekonomem a donátorem na charitu v jednom. V té době křesťany pronásledoval císař Valerián. Papeže dopadl a zavraždil v římském cemeteriu při bohoslužbě. Vavřincovi dal tři dny na soupis a vydání veškerého církevního jmění. Během té doby ovšem Vavřinec vše rozdal lidem a na císaře nic nezbylo. Nechal ho tedy řetězy připoutat na rošt a pomalu opéci nad žhavými uhlíky. Svatý Ambrož později řekl, že oheň Boží lásky, který měl svatý Vavřinec v srdci, byl mnohem silnější než oheň, který pálil jeho tělo. Podle legendy na císaře volal: "Dej mne obrátit! Z jedné strany jsem již upečen dost!" Když se tak stalo, nabídl mu: "Už jsem upečen, je-li libo, jez!"

Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 údajně začaly z nebe padat třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy legendisticky označované za slzy svatého Vavřince. 

V blízkosti Vavřincova hrobu byla už v roce 330 postavena bazilika se souhlasem císaře Konstantina Velikého, který udělal z křesťanství státní římské náboženství a založil Kontantinopol (Cařihrad, dnes Istanbul) jako hlavní město Východořímské říše. Dnes někde v těch místech stojí kostel Svatého Vavřince za hradbami ze 13. století.

Umírající kometa Swift-Tuttle

Kometu, která na své dráze zanechala pevné částice padající každý srpen do zemské atmosféry, pozorovali poprvé v moderní hostorii roku 1862 nezávisle Lewis Swift a Horace Parnell Tuttle. Kometa však byla popsány už roku 69 př.n.l. a 188 n.l. v Číně.

Kometa Swift-Tuttle oběhne kolem Slunce po eliptické dráze jednou za 133 let. Naposledy byla u nás roku 1992 a příště přiletí až v roce 2126. Kometa má mimořádně velké jádro o průměru 20 - 25 kilometrů. Roku 4479 se k Zemi přiblíží na pouhých několik milionů kilometrů, což je ve vesmírných rozměrech, co by kamenem dohodil. Astronomové nevylučují ani přímo srážku, nebo dopad významného kusu horniny na Zemi. To by jistě představovalo další vymírání druhů včetně lidstva, jak už to zeměkoule několikrát ve své historii zažila.

Podél dráhy komety se za dobu její existence rozptýlil oblak prachu a drobných úlomků porézního křehkého materiálu, který zasypává naši planetu každoročně od 17. července do 24. srpna. Naštěstí máme jako obranný štít atmosféru, ve které většina materiálu shoří dříve, než dopadne na zem. A právě to jsou krásné Perseidy, poslové umírající komety. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Letní slunovrat je významné datum

Letní slunovrat je významné datum

V sobotu 21. června 2025 za svítání přesně ve 4:43 hodin skončí nejdelší den. Od zítřka se dny začnou zkracovat přes podzimní rovnodennost až po zimní slunovrat o Vánocích. Co se v minulosti... celý článek

Jaro začíná 20. března pozdě odpoledne

Nový sníh a lavinové nebezpečí ve Vysokých Tatrách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Nový sníh a lavinové nebezpečí ve Vysokých Tatrách

Nový sníh a lavinové nebezpečí ve Vysokých Tatrách

Ve Vysokých Tatrách a Západných Tatrách byl vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí. Napadlo 20 centimetrů nového sněhu od výšky 2000 m n.m. a ten převál silný vítr. Na značených cestách k vysokohorským chatám se
Jaro začíná 20. března pozdě odpoledne

Jaro začíná 20. března pozdě odpoledne

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Letní slunovrat je významné datum

Letní slunovrat je významné datum

V sobotu 21. června 2025 za svítání přesně ve 4:43 hodin skončí nejdelší den. Od zítřka se dny začnou zkracovat přes podzimní rovnodennost až po zimní slunovrat o Vánocích. Co se v minulosti
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne před Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce Česko 21.4.
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.
Bitva Libušín https://www.horydoly.cz/bitva-o-libusin.html Historická bitva 26.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 28.4.-1.5. 28.4.
Czechia Travel Trade Day Ostrava 28.-29.4. 28.4.
Flottenparade - parníky Německo, Dresden 1.5.
Gauderfest Rakousko, Zillertal 1.-4.5. 1.5.

Diskuse

Smrt Horydoly - Kuba Turek, 15.4.2025 20:45, 7 příspěvků
Smrt Linda, 15.4.2025 18:37, 7 příspěvků
Smrt Pišišvor, 15.4.2025 9:44, 7 příspěvků
Smrt PK, 15.4.2025 9:33, 7 příspěvků
Smrt Honza, 15.4.2025 6:56, 7 příspěvků
turecký mystifikátor Horydoly - Andrea Černá, 15.4.2025 2:40, 3 příspěvky
turecký mystifikátor turčíkolog, 15.4.2025 1:42, 3 příspěvky
hrozná instituce na peníze Huze, 14.4.2025 18:34, 1 příspěvek
Smrt Ondřej, 14.4.2025 13:26, 7 příspěvků
Smrt PK, 14.4.2025 12:58, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33
Prahou proběhne 16 tisíc ... Horydoly , 4.4.2025 19:01
Veletrhy Ostrava Horydoly Open, 3.4.2025 21:36
Křivoklátské lesy Horydoly , 2.4.2025 13:29
Polička? Věda nebo Veliko... Horydoly , 24.3.2025 0:53
Prague Bike Fest Na Výsta... Horydoly Open, 20.3.2025 22:13