Doprava
Městečka Sotkamo - Vuokatti se nacházejí se zhruba 600 km severně od Helsinek, což je zhruba šest hodin jízdy autem nebo přes noc lůžkovým vlakem.
Ceny
Zajezdíte si za 10 E na hodinu nebo 2 E za jednu jízdu. Prkno si můžete samozřejmě také půjčit, ale vzhledem k cenám to nedoporučuji. Raději si přivezte vlastní stroj. Ridera potěší, že při zakoupení permanentky na jednu hodinu má v ceně zahrnuté i jedno menu v místním Hesburgeru, což je fast-food a lá McDonald's.
AKTUALIZACE. Kde si v létě užít snowboarding a to nejlépe na sněhu? Představujeme místo, kde si můžete uspokojit letní snowboardové choutky.
Užívat si na sněhu
Existuje několik možností, jak v létě snowboardovat. O ježdění na kartáčích se zde nebudu zmiňovat, ale o sněhu ano.
K letnímu zakrojení do bílé hmoty musíte mít štěstí a být členem teamu, které pořádá letní soustředění na opačné straně zeměkoule, nebo se sebrat a odjet do Finsk.
U městeček Sotkamo a Vuokatti postavili snowboardový tunel. Tunnel Indoor Halfpipe, jak toto zařízení nazývají, není nic jiného, než součást obchodu se sportovními potřebami a rychlého občerstvení.
Nejen snowboard
Stavba je částečně zasazená do země a z jedné strany připomínající hangár na vojenském letišti.
Jak budova vypadá, není zase tak důležité. Srdce člověka snowboardem poznamenané však poskočí, jakmile se mu v útrobách komplexu naskytne pohled na krásně vyšejpovanou u-rampu.
Rampa je používaná pro snowboarding, ale také pro snowtubing, což znamená, že si zde pořádně zaskotačí i malé děti, pro které prkno na nohou nic neznamená.
Technické údaje
Teplota sněhu a vzduchu v hale je -3,7 °C. U-rampa je dlouhá osmdesát metrů, její výška je deset metrů a radius má tři metry.
Jiné vyžití
Pokud by vás náhodou přešla touha lítat nad copingem, hned vedle haly najdete autíčka, se kterými sjíždíte po asfaltové sjezdovce. Jestliže vás to nenadchne, na parkovišti před budovou stojí skatepark s malou U-rampou, pár raily a dalšími překážkami.
INFO: Vuokatti Snow Sports Tunnel
Něco to stojí, ale...
Nemáte-li prostředky na cestování za snowboardingem na druhou stranu zeměkoule, dá se finský sněhový tunel pojmout jako náhražka, která není tak finančně náročná.
Již dříve byly postaveny lyžařské haly například v Holandsku u Roosendaalu, Zoetermeeru a Landgraafu. V Německu stojí v Bottropu a Neussu . Své haly mají i Belgičané, Španělé, Japonci. Nejnovější je hala byla zprovozněna v arabské Dubaji. Největší zimní komplex pod střechou je španělské Xanadu.
Nejbližší možnost snowboardování je tedy u našich západních sousedů. Zde se však nejedná o U-rampu, ale o víceúčelovou sněhovou halu, ve které jsou mimo jiné i překážky pro jibbing.
Lyžařské haly: V Arábii se lyžuje a Snowboardový tunel ve Finsku a Pískovec v lucemburském Berdorfu a sníh ve francouzském Amneville