PROŠLY S NÁMI PEKLEM
Rubrika s tímto názvem přináší uživatelské testy vybavení, výstroje a výzbroje, zkrátka všech užitečných pomůcek běžce na trase islandským vnitrozemím. Tento test je v přímém vztahu k projektu 1. přeběhnutí Islandu z nejvýchodnějšího na nejzápadnější bod. Části vybavení byly prověřeny během třítýdenní akce v podmínkách ostrova ohně a ledu. Doplnili jsme pověstný křest ohněm o křest dalšími živly. Vybírali jsme ty nejlepší věci, poslední měly padáka. Měli jsme my šťastnou ruku při výběru?
Až dosud jsem sveřepě běhal převážně v bavlně. Podle počasí, na tělo vždy bavlna, pak další vrstvy, a třeba i funkční ze syntetických materiálů, ale na tělo téměř výhradně bavlna. Funkční trika ze syntetických materiálů po nějakém čase začínají na těle fungovat jako jemný smirkový papír a odírají kůži tu více, tam méně.
K oblečení z vlny merino jsem nejprve přistupoval s rezervou a podezíravostí sobě vlastní. Na první pokus prádlo vykazovalo drobné náznaky kousání. Dal jsem na radu zkušených a před prvním pořádným použitím jsem ho ještě vypral. Kousavý pocit po chvíli zmizel a pokožka jemného gentlemana si přivykla. A i teď, když píšu tento článek, mám pod mikinou to fajné pruhované triko z mnou dříve tak nenáviděné vlny.
Neohneš, vypereš!
Na Islandu jsem pak zásadně běhal už jen ve vlně. Používal jsem ho jako spodní základ pod další vrstvy i samostatně. Soupravu spodního prádla velmi často doplňovala čepice Bloom, rovněž ze 100% vlny merino (tenká dvouvrstvá čepice velmi vhodná i pro použití pod helmu). V horku, zimě, vlna se vždy postarala o tepelný komfort. Častokrát jsem se přistihl, že jsem si večer vlněné triko ani nesvlékl a zalezl s ním rovnou do spacáku. Uvidíme, jestli ho nepřinutím smrdět! No nepřinutil. Deset dnů v mé společnosti – a nic. Potřebu prát jsem diagnostikoval v podstatě pouze podle krusty z vypocené soli. Když už se ruka v triku nedala ohnout v lokti, byl nejvyšší čas…
Ve vlně jako v bavlnce
Výrobky Soleie jsou součástí řady Ultralight, tedy řady mimořádně lehkého oblečení vhodného pro všechny outdoorové aktivity v podstatě od jara do zimy. Samozřejmě záleží také na intenzitě vašich aktivit, výrobce však udává, že tato řada je vhodná pro nasazení i při teplotách pod bodem mrazu. (Pro větší zimomřivce nebo tužší zimy má Bergans z vlny merino k dispozici ještě další tři řady s vyšší gramáží.) Série Soleie je tak nejlehčí řadou s gramáží 150 g/m2, což ji činí ideální pro tréninkové účely v široké škále venkovních teplot. Při sloupci rtuti nad nulou i pod nulou vytváří příjemné mikroklima. Podobné platí i pro případy, kdy v merinu promoknete. Není to samozřejmě příliš příjemný zážitek, ale i v této situaci odvede vlna velmi dobrou práci.
Použitá vlna je velmi schopná v oblasti eliminace pachů, o čemž jsem se i proti své vůli přesvědčil na vlastní kůži. Dá se používat samostatně i jako základní vrstva v mnohavrstevných sestavách. Při samostatném použití ale pozor! Lehká a tenká tkanina (výrobce udává průměr vlákna 18,5 mikronů, tedy necelých dvacet milióntin metru či necelých dvacet tisícin milimetru!) je choulostivější než materiál například běžného trika. Pokud tedy zrovna rázujete po horách s těžkým batohem na ramenou, dejte si pozor na prodření!
PLUS:
+ široké teplotní spektrum použití
+ dobrá izolace i za mokra
+ velmi nízká hmotnost, maximální úspora místa v batohu
+ příjemné na nošení
+ velmi snížená tvorba zápachu
MÍNUS:
- vyšší pořizovací cena
- větší choulostivost materiálu
ORIENTAČNÍ CENY:
* Soleie Shirt 1500 Kč
* Soleie Tee 1200 Kč
* Soleie Tights 1500 Kč
* Bloom Wool Beanie 1000 Kč
Autor článku je Spojencem sportovců na vozíku a také svůj letošní islandský běh věnoval Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha.
PODĚKOVÁNÍ: Redakce děkuje firmě Norskámóda.cz za poskytnutí testovacího materiálu a za podporu Kujanova běhu (Norskámóda.cz věnovala hendikepovaným sportovcům 3 koruny za každý běžcem zdolaný kilometr.)
Čtěte také o jiné značce: Vlněné funkční prádlo Devold