Dva lyžaře strhla lavina v masivu Malé Křižné ve Velké Fatře 28. ledna před polednem. Oba dva byli zasypáni jen částečně.
45letý Slovák se z laviny osvobodil vlastními silami a bez větších zranění. Okamžitě kontaktoval Horskou záchrannou službu, protože neměl se svým lyžařským partnere, zvukový ani vizuální kontakt.
Při podrobnější prohlídce laviniště 66letého Slováka našel, neboť nebyl sněhem zavalený úplně. Ze sněhu trčela lyžařská bota, ale byl zasypaný a dýchací cesty měl pod sněhem. Během několika minut ho vyhrabal.
Podle zprávy Horské záchranné sužby nebyli vybaveni lavinovou výzbrojí.
Nebezpečné místo na první pohled
Oba lyžaři si pro sjezd vybrali svah z Malé Krížné(1358 m) na východ do údolí potoka Malá Ramžiná. Ležela na něm velká vrstva čertvě nafoukaného prašanu. Měl je ovšem varovat průběh počasí v minulých dnech - napadlo 20 cm sněhu, který byl převátý větrem dosahující rychlosti vychřice a zároveň se vytvořily udusané sněhové desky.
Sjížděli nejprve nevýrazným terénním žebrem o sklonu 30°. Poté z něho uhnuli do strmého vhloubení. Na jeho hraně (1310 m) nevydržela sněhová deska a první skialpinista odřízl zjevnou převej nad roklí, kde se svah sklopil na 40°. Lavina strhla oba skialpinisty a snesla je do řídkého listnatého lesa.
Nalezený muž byl bez základních životních funkcí. Jeho partner tedy podle telefonického navádění začal s oživováním srdce. Když byli na místo nehody vysazeni z vrtulníku lékař a záchranář, pokračovali v rozšířené resuscitaci za pomoci automatického defibrilátoru. Palubním navijákem byl vytažený do kabiny vrtulníku a převezený do nemocnice v Banské Bystrici. Během transportu stále probíhala resuscitace.
Bohužel přes veškerou snahu se mrtvého skialpinistu oživit nepodařilo. Původní příčinou smrti bylo těžké zranění o stromy v dráze laviny.
Záchranáři mezi tím ošetřili lehké zranění přeživšího lyžaře na místě a sestoupil s ním obce Turecká, odkud ho odvezli rodinní příslušníci na vyšetření do nemocnice.
Ve Velké Fatře je vyhlášený 2. stupeň lavinového nebezpečí. "Povrch snehu je na mnohých miestach tvrdý až zľadovatený - nebezpečenstvo úrazu. Na turistiku je potrebný kompletný zimný výstroj," upozorňuje Horská záchranná služba.
ČERNÁ VDOVA Při skalním lezení na Suľově se zabil Janko Búšfy. Paradoxně se velmi zasloužil o povolení zdejšího lezení od letošního 1. listopadu po dvou letech vyjednávání s ochránci přírody.... celý článek
ČERNÁ VDOVA Slovenský horolezec Ondrej Húserka zahynul při sestupu z Langtang Lirung. Spolu s Markem Holečkem 30. října zdolali prvovýstupem východní stěnu vysokou přes dva kilometry. Během slaňování se Ondrej Húserka zřítil
ČERNÁ VDOVA Policisté hledají svědky tragické dopravní nehody u Vacenovic nedaleko Hodonína. Jde zejména o řidiče, kteří si v pátek 8. listopadu krátce po půl sedmé večer mohli všimnout muže, který vedl jízdní kolo po
ČERNÁ VDOVA Při skalním lezení na Suľově se zabil Janko Búšfy. Paradoxně se velmi zasloužil o povolení zdejšího lezení od letošního 1. listopadu po dvou letech vyjednávání s ochránci přírody.