Komentář Horydoly
Téměř všechny dobrovolné certifikační systémy v Česku zkrachovaly. Jednoduše nefungují. Nikoho kromě jejich organizátorů nezajímají. Vzpomeňme na Dlouhého Czech Made přezdívanou Čekšmejd, Vorlíčkovu Národní politiku podpory jakosti, Palasovu Klasu, obuvnickou Žirafu a mnohé další. Předpokládáme tedy, že stejně dopadne i navrhovaná Ambrozkova Ekoznačka.
Proč? Má to dva důvody. Organizační je, že nejsou daná jasná a hlavně jednoduchá kritéria pro udělování značek. Navíc mantinely jsou příliš široké a například Czech Made dostávají kečupy, stejně jako pivo, ale také válcovací stolice a softwarové služby. Neméně důležitý marketingový problém tkví ve skutečnosti, že označené zboží nebo služby nejsou o nic lepší, než konkurence. Nikdo nedokáže veřejnosti věrohodně vysvětlit, protč právě zboží označené tou kterou značkou by si měla kupovat. Je otázkou, zda takový důvod vůbec existuje.
Co naopak funguje, jsou značky CE, které označují způsobilost výrobků k prodeji na trhu podle zákonných technických a bezpečnostních podmínek. V tomto případě jde o povinnou značku a při nedodržení jejích podmínek hrozí vysoké sankce od státních úředníků. Značka CE tedy neříká nic méně a nic více, než že výrobek je bezpečný. To je věrohodné sdělení, tomu veřejnost rozumí.
V turistickém ruchu je v současné době největší problém s používáním hvězdiček pro ubytování od hotelů po kempy. Návštěvník nikdy nemá jistotu, že počet hvězdiček souvisí s úrovní poskytovaných služeb a tedy i cenou. Hvězdičkový systém je totiž v Česku dobrovolný a není pod kuratelou státu. Jestli tedy má smysl v certifikaci této oblasti někam směřovat energii, čas a peníze, tak je to sem. Hvězdičky by měla udělovat a kontrolovat nějaké státní agentura nebo ještě lépe úředníci, aby hvězdičky nabyly stejné důvěryhodnosti jako CE.
Teď se aktivita lidí zabývajících se hodnocením zaměřila na turistický průmysl.
Dál než do Evropy
Lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek se rozhodl, že připraví systém ekocertifikace služeb v cestovním ruchu. "Certifikace a označování aktivit v cestovního ruchu, šetrných k životnímu prostředí, bude jedním z významných témat evropské regionální konference Světové organizace cestovního ruchu (WTO)," píše se v tiskové zprávě mininisterstva životního prostředí.
O co jde? Ministerstvo připravuje certifikační systém pro udělování ekoznačky v oblasti cestovního ruchu. Samostatně dosažitelnou součástí systému bude oficiální ekoznačka platná v Evropské unii Květina. Český systém označování má ale pokrýt širší spektrum aktivit od malokapacitních venkovských ubytovacích zařízení, přes turistická informační centra a průvodcovské služby, až po značení turisticky kompaktních území, neboli ekologicky šetrných destinací.
"Český systém značení zároveň přesáhne úzce environmentální pohled a zahrne také sociální a kulturní aspekty," zní oficiální stanovisko ministerstva.