Trasa
Celá okružní stezka je dlouhá 3,2 kilometru a zvládnete ji za dvě hodiny. Pokud nejsou na zemi položeny povaly (dřevené chodníčky), je směr cesty jednoznačně dán tyčemi se značkou naučné stezky. Tou je bílý čtverec se zelenou úhlopříčkou.
Doprava
Autem nebo autobusem dojedete na Boží Dar. Hlůavní trasa vede z Karlových Var přes Ostrov.
Doporučené vybavení
I v horkém létě se teple a nepromokavě oblékněte. Mraky a déšť přicházejí v Krušných horách často a rychle. Nic nezkazíte pohorkami a pláštěnkou.
Trasa naučné stezky je většinou uměle vybudována po dřevěných chodníčcích nad bahnitou půdou.
Dvanáct zastavení na třech kilometrech
Zpočátku sleduje zimní lyžařskou cestu, kterou před zastávkou číslo pět opouští a prochází kolem stěny těženého rašeliniště. V krátkém úseku prochází unikátním porostem kleče a pak se loukami vrací na silnici, kde se napojuje na červeně značenou turistickou cestu a vrací se zpět do Božího Daru.
Můžete zvolit také druhou alternativu: cestu přes Špičák na Horní Blatnou. To se vydáte po červeně značené turistické trase, nebo můžete navázat i na naučnou stezku Blatenský příkop, která vás dovede také do Horní Blatné.
Stezka má celkem dvanáct zastavení. Začíná na Božím Daru, v nejvýše položené obci v České republice.
Horské louky
Druhé zastavení, horské louky, vás blíže seznámí s horskými lukami v rezervaci, které jsou typické nejen pro okolí Božího Daru, ale pro celé Krušné Hory. Jsou výrazným krajinářským protikladem k lesním porostům a vytvářejí tak dobré předpoklady pro letní i zimní turistiku.
Při třetím zastavení vás čekají zajímavé informace o geologii a přírodních poměrech. Povalová dřevěná cesta vás přivede k místu, odkud je velice pěkný rozhled do širokého okolí rezervace Božídarské rašeliniště. Před vámi se otevře pohled na tu část rezervace, kterou prochází naučná stezka.
V pozadí, již mimo trasu naučné stezky, je výrazná kupa čedičového Špičáku, dosahující výšky 1115 metrů nad mořem. Dominuje ploché parovině Krušných hor vytvořené v druhohorách a starších třetihorách.
Rýžování cínu
Zajímavá je i historie rýžování cínovce. Přijdete k malému potůčku doprovázenému po obou březích nápadnými terénními nerovnostmi, nízkými pahorky a mělkými prohlubeninami. Také porost pahorků je odlišný od okolí; vrcholky jsou zpravidla porostlé vřesem, ale najdeme tu i brusinku, šichu černou, vlochyni, kociánek dvojdomý a kostřavu červenou.
Při bližším pohledu uvidíte, že pahorky jsou vlastně tvořeny štěrkopískem z drobných úlomků hornin, křemenné žíloviny a zrnek horninových minerálů, především křemene, živce a slídy. To jsou pozůstatky po středověké těžbě cínovce.
Malá ale vzácná břízka
Trasa naučné stezky odbočuje od tyčemi vyznačené lyžařské zimní cesty doprava a přivede vás k jedné z největších botanických zajímavostí rezervace, nízkému keříku břízy zakrslé. Ta se na první pohled liší od ostatních druhů bříz rostoucích u nás hlavně svým vzrůstem. Dosahuje maximálně 80 až 100 centimetrů výšky. Má drobné, zaokrouhlené, na okraji pilovité listy a plstnaté, později lysé větvičky.
Dále po dřevěných schůdkách sestoupíte do prostoru, odkud byla část vytěžena rašeliny. Další zastavení jsou věnována živočichům, rostlinám a profilu rašeliništěm. Ke konci naučné stezky získáte zajímavé informace o kleči a jiných lesních porostech v okolí.
Naučná stezka vás dovedla k silnici spojující Boží Dar přes Myslivny a Rýžovnu s Horní Blatnou. Odtud se můžete vrátit spolu se známou značkou naučné stezky do Božího Daru, nebo pokračovat delší procházkou po značené turistické cestě, třeba až do Horní Blatné.